G8 wil medicijn tegen dementie in 2025 8 BUITENLAND INTERVENTIE IN AFRIKA Eerst Mali, nu de Centraal Afrikaanse Republiek. Parijs toont enorme daadkracht. PARIJS - De taal was gespierd. „Het machtigè Frankrijk heeft met het sturen van 800 extra mili tairen naar de Centraal Afrikaan se Republiek duidelijk gemaakt dat het geweld afgelopen moet zijn." Was dit tekst van Franqois Hollande, president van Frank rijk? Nee, het commentaar kwam van Marie Harf, een Amerikaanse regeringswoordvoerder. Tien jaar geleden was Frankrijk de risee van miljoenen Amerika nen. Hun leider George Bush was Irak binnengevallen, en de enige bondgenoot was Londen. Nu zijn de rollen omgedraaid. Toen Ame rika afgelopen zomer hulp zocht tegen Syrië, haakten de Britten af. Frankrijk daarentegen hing Scalp- raketten onder zijn Rafale-bom- menwerpers, en stond klaar om in actie te komen. Eerder had Frankrijk in een mili taire operatie islamitische rebel len in Mali uitgerookt en het land teruggeworpen in de schoot van zijn wettige regering. En nu arri veren extra Franse troepen in de Centraal Afrikaanse Republiek, waar dagelijks honderden men sen sterven in religieus geweld. Waar de interventie in Mali de re gering hielp grote delen van het land te heroveren op islamitische rebellen, dient de campagne in de Centraal Afrikaanse Republiek een ander doel. Dit land heeft geen legitieme regering, enkel mi lities die dood en verderf zaaien. Frankrijk zegt een herhaling van de genocide in Rwanda te willen voorkomen, waar een etnisch con flict in 1994 driekwart miljoen le vens kostte. Maar de Centraal Afri kaanse Republiek is ook een oude Franse kolonie waar duizend Fran se burgers wonen, wier leven in gevaar is. Eigenbelang speelde een rol in het besluit tot interventie. Maar wat indruk maakte, was de snel heid van handelen. Hollande zei vorige week: „We sturen de ver sterkingen binnen enkele dagen, zo niet uren." Kom daar eens om elders in Europa. Nederland be sloot op 1 november bijna 400 mi litairen naar Mali te sturen, maar de voorbereidingen daartoe wa ren al gaande en de eerste militai ren arriveren pas volgende maand. Waarom hebben Franse militai ren maar enkele uren nodig om hun laarzen te poetsen? „Wij zijn het enige land dat snel in Afrika kan interveniëren", zegt Alain Coldefy, een Franse admiraal bui ten dienst „We hebben daar leger- bases, mobiele strijdkrachten en militaire inlichtingendiensten." Frankrijk heeft ook een staats hoofd dat een oorlogje kan begin nen zonder instemming van het parlement. De Britse premier Da vid Cameron zag zich teruggeflo ten door het Lagerhuis toen hij zich wilde aansluiten bij de Ame rikaans-Franse coalitie tegen Sy rië. Hollande beslist alleen. Voor zover de president beperkin gen heeft, liggen die buiten Parijs. Hollande weigert oorlog te voe ren zonder mandaat. Maar zodra de Verenigde Naties het licht op groen zetten, komt de machine op gang. „Sinds de Eerste Golfoor log hebben we grote vooruitgang geboekt", zegt Coldefy, die ooit commandant was van een 'klei nood' dat schaars is geworden in Europa: een vliegdekschip. Frank rijk heeft in de vorm van de Char les de Gaulle een monster van 40.000 ton staal. Jean-Yves Le Wij zijn het enige land dat snel in Afrika kan interveniëren Drian, de minister van Defensie, zei vorige week dat Frankrijk nu 'het sterkste leger van Europa heeft'. Dat lijkt Coldefy overdre ven. „De Britten hebben dezelfde militaire capaciteit als wij zodra hun twee vliegdekschepen klaar zijn. Het enige voordeel dat wij dan nog hebben, is onze onafhan kelijke kernmacht. Zij krijgen hun kernwapens van Amerika, wij maken ze zelf." Frankrijk had tijdens de oorlog in Algerije, die in 1962 eindigde, een staand leger van een miljoen man. Toen in 1989 de Berlijnse Muur viel, beliep dat aantal nog steeds 300.000, die echter nauwe lijks inzetbaar waren. In de Eerste Golfoorlog, twee jaar later, kon het land slechts een legertje van 15.000 vrij lichtbewapende legionairs de Iraakse woestijn in sturen. Nu kan het in korte tijd 30.000 man mobiliseren voor ope raties buiten Frankrijk, drie keer meer dan het volkrijkere Duits land. Hun grootste handicap, te kort aan transportvliegtuigen, is volgend jaar verholpen. Dan ko men de eerste Airbussen A400M in gebruik. Slechtgetrainde dienstplichtigen van toen gingen, elite-eenheden kwamen. „De Franse speciale een heden behoren tot de beste ter wereld", zegt Brooks Tigner, ex pert bij de gezaghebbende publi catie Jane's Defence Weekly. Een aantal van hen werd deze week in de Centraal Afrikaanse Republiek ingezet om milities te ontwapenen. Speciale eenheden speelden ook een sleutelrol in de campagne tegen islamitische ex tremisten in Mali. Frankrijk heeft nog niet alle gaten gevuld. Het heeft te weinig dro nes, wat het militaire inlichtingen werk hindert. Het heeft maar hon derd Scalp-kruisraketten die bo vendien uitsluitend door vliegtui gen kunnen worden gelanceerd. En het ontbeert geld voor een tweede vliegdekschip. Maar dat Amerika nu zijn land in de armen heeft gesloten, doet admiraal Col defy goed. Het is ook terecht, zegt hij. „Frankrijk is een van de weini ge Europese landen die nooit oor log heeft gevoerd tegen Amerika." Kraan doodt vrouw De val van een bouwkraan op een supermarkt in het Duitse Bad Homburg heeft gisteren het leven gekost van een 46-ja- rige vrouw. Vijf mensen raak ten gewond, aldus Duitse me dia. De oorzaak van het onge luk is nog onduidelijk. Inbraak bij TVitu Dieven hebben ingebroken bij de Zuid-Afrikaanse bisschop Desmond Tutu terwijl hij naar de Mandela-herdenking in So- weto was. Het is nog niet dui delijk wat de dieven hebben meegenomen. Het huis is niet leeggeroofd. Drugsverdrag De VN betreuren dat Uruguay 'in ternationale verdragen schendt' door marihuana te legaliseren. De organisatie zegt dat een verdrag uit 1961, dat Uruguay heeft onder tekend, bepaalt dat cannabis 'al leen kan worden gebruikt voor medische doeleinden'. Proces onderbroken Het proces tegen leiders van de Moslimbroederschap in Egypte is gisteren stilgelegd. Een rechter be paalde dat de zaak moet worden overgedragen aan een ander hof. Hij deed dat na rumoer in de rechtszaal. Beklaagden en publiek schreeuwden leuzen. Internetwraak Een 27-jarige Amerikaan wordt vervolgd voor afpersing met 'wraakporno'. Volgens justitie chanteerde de man mensen met naaktfoto's die hij van bo ze ex-partners kreeg en op in ternet zette. Vooral rancuneu ze mannen gaven hem foto's. Mladic moet getuigen Ratko Mladic moet tegen zijn wil getuigen in het proces te gen Radovan Karadzic. Dit heeft het Joegoslavië-Tribunaal besloten op verzoek van ex-pre- sident Karadzic. Die wil ex-le gerleider Mladic verhoren over massa-executies. LONDEN - De acht belangrijkste in dustrielanden (G8) hebben giste ren afgesproken dat ze samen een aanzienlijke stap zullen zetten in de strijd tegen dementie. Het doel is om in 2025 een medi cijn te hebben ontwikkeld dat de ziekte kan genezen of de sympto men tegengaan. Daarvoor zal meer geld worden gestoken in het onderzoek naar de geestelijke afta keling. Dat hebben de ministers van Volksgezondheid van de G8-landen besloten op een bijeen komst in Londen, die Groot-Brit- tannië had georganiseerd. De we reld moet de opkomst van demen tie op dezelfde manier aanpakken als de strijd tegen aids, zei de Brit se minister van Volksgezondheid leremy Hunt. Hunt verwees naar een G8-bijeenkomst in 2005 die een belangrijke rol speelde in de ontwikkeling en verspreiding van betere medicijnen tegen aids. „Nu moeten we hetzelfde doen bij de mentie. Als we dat nalaten, zal dat leiden tot het failliet van onze gezondheidszorg", aldus Hunt. Alzheimer is de meest voorko mende vorm van dementie. Vol gens recente onderzoeken lijden wereldwijd al 44 miljoen mensen aan dementie en dat aantal zal vol gens deskundigen in 2050 zijn op gelopen tot 135 miljoen mensen. Frankrijk, de supermacht Jongeren kijken toe als Franse militairen patrouilleren in Bangui, de hoofdstad van de Centraal Afrikaanse Repu bliek. foto Sia Kambou/AFP door onze correspondent Cees van Zweeden Alain Coldefy, admiraal b.d. BAD HOMBURG KAAPSTAD •WENEN/MONTEVIDEO CAIRO SAN FRANCISCO DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8