Ook een hoogbegaafd kind moet zich lekker voelen Hulst laat parkeren in voortuinen ongemoeid 24 ZEEUWS-VLAANDEREN GELDAUTOMATEN l-w Inwoners van Vogelwaarde nemen het de Rabobank kwalijk dat 'basisvoorziening' verdwijnt. Nog geen besluit over overname Naropa Instituut Wie: Annelies Fokkinga uit Ter- neuzen Wat: Aanbod 'talentbegeleiding' Waar: Prikbord van Zeelandnet Prijs: Bieden vanaf 70 euro. Bij veel kinderen wordt hoogbegaafdheid niet ontdekt, of pas op latere leeftijd. Bij hoogbegaaf de jongens zie je vaak dat wordt gedacht dat ze adhd hebben. Ze gaan vaak druk gedrag vertonen, voortkomend uit een gebrek aan uitdaging en dus verveling." Aan het woord is Annelies Fok kinga uit Terneuzen, die een paar maanden geleden is begonnen met haar bedrijf Contigo Coaching. „Ik richt me op talent begeleiding van zowel jongeren als volwassenen. Vergis je niet: er zijn genoeg mensen die pas op la tere leeftijd ontdekken dat ze hoogbegaafd zijn. Dit gebeurt met name wanneer mensen hoogbegaafde kinderen krijgen en gelijkenissen zien met zich zelf op jonge leeftijd." Annelies kwam in dit vakgebied terecht door haar eigen kinderen. „Mijn zoon van negen en dochter van elf zijn allebei hoogbegaafd. Ik ben, naast mijn bedrijf, werk zaam in de kinderopvang en het basisonderwijs. Vanuit die achter grond kan ik mezelf dus erva ringsdeskundige noemen." De begeleiding van hoogbegaaf de kinderen kan Annelies zowel samen met scholen doen als bui ten schooltijd. „De ene school staat meer open voor extra bege leiding dan de andere. Veel kinde ren gaan naar het speciale Leonar- do-onderwijs, maar kinderen kunnen ook gerust in normale klassen blijven. Het gaat erom dat het kind zich lekker voelt. Dat is ook mijn grootste doel." Om mensen te bereiken, heeft Annelies zowel een Facebook-pa- gina als een website gemaakt. Daarnaast maak ze gebruik van Prikbord. Een voornaam doel voor 2014 is het afronden van de opleiding die ze volgt in het ka der van haar bedrijf. „Voor mijn afstudeeropdracht richt ik me op de combinatie van hoogbegaafd heid en dyslexie. Komende zo mer hoop ik af te studeren. Maar mensen hoeven niet te wachten tot dat moment, hoor. Ook nu kan ik al heel veel voor mensen betekenen." VOGELWAARDE - Toeval of niet, het is woensdagochtend druk bij de geldautomaat aan de Rapen burg in Vogelwaarde. In nog geen tien minuten tijd komen drie mensen geld pinnen. Voorzitter Edger Erkel van de dorpsraad staat erbij en is ook verbaasd, en toch ook niet helemaal. „Als je iets beter op let, valt het op hoe vaak hier auto's stoppen. Zeker zo mers als camping De Vogel bij Hengstdijk vol zit." Toch heeft de Rabobank Hulst be sloten de geldautomaat in Vogel waarde (ruim 2100 inwoners) 1 ja nuari weg te halen, zoals ook in de kleinere dorpen Graauw, Clin- ge en Nieuw Namen. De Rabo bank Kanaalzone doet overigens hetzelfde met ingang van 2014 in Philippine en Westdorpe. In de dorpen wordt te weinig gebruik gemaakt van de geldautomaten, luidt het argument. De kosten van beveiliging lopen bovendien op. „De geldautomaat hier is vorig jaar nog vernieuwd", weet dorps raadvoorzitter Erkel, „en een ram kraak lijkt me ook niet mogelijk. De automaat staat zo hoog, daar kun je met een auto nooit tegen aanrijden, hoe groot die ook is." En los daarvan, Erkel vindt dat in een dorp van de omvang van Vo gelwaarde een geldautomaat thuis hoort. „Het is toch een soort basis voorziening. En een bank, zeker de Rabobank, mag toch ook haar maatschappelijke verantwoorde lijkheid nemen. Banken kunnen voor heel weinig geld lenen, wat ze tegen hogere rentes weer uitle nen aan particulieren en bedrij ven. Ze profiteren er bovendien van dat huiseigenaren hun hypo theekrente in Nederland voor een deel van de belastingen kunnen aftrekken." De dorpsraad van Vogelwaarde is in actie gekomen om de geldauto maat voor het dorp te behouden. Brieven zijn geschreven aan het bestuur van de Rabobank, de ge meente Hulst en de provincie. Er kel heeft niet het idee tegen wind molens te vechten. In de gemeen teraad van Hulst gaan alvast stem men op om de Rabobank op te roepen de geldautomaten te hand haven. Die slag is gewonnen, al is Banken hebben ook een maatschappelijke verantwoorde lijkheid Tegenwoordig komt het steeds va ker voor dat gezinnen twee of meerdere auto's hebben. De oprit bij de woningen is dan vaak niet toereikend om alle voertuigen te stallen. Daarom gaan veel inwo ners er toe over om hun voortuin tjes te verharden voor parkeerdoel- einden. En dat leidt dan vaak weer tot ergernissen bij buurtbe woners. Hoewel het parkeren van een au to in de voortuin in de gemeente lijke bestemmingsplannen niet uitdrukkelijk is toegestaan, is het ook niet expliciet verboden. Vol gens de gemeente is er op zich niets tegen het parkeren van au to's in de voortuin. Bij bijvoor beeld twee-onder-een-kap wonin gen is de oprit waar de eigen auto op wordt geparkeerd ook gelegen binnen de bestemming voortuin. De voortuin moet eigenlijk de sfeervolle overgang van het open baar gebied naar de woning vor men. Dat betekent dat het parke ren van auto's in de voortuin van uit stedenbouwkundig oogpunt niet altijd gewenst is. Maar het is volgens de gemeente juridische niet handhaafbaar. Burgemeester en wethouders voe gen er nog aan toe dat er voor het opnemen van een verbodsbepa ling in de bestemmingsplannen tot nu toe onvoldoende aanlei ding is geweest. het de vraag wat de Rabobank doet met een politieke uitspraak. Erkel heeft goede hoop. „Het is geen onomkeerbare beslising", is zijn verwachting. Het is voorspelbaar. Alle mensen die woensdagochtend geld komen halen bij de geldautomaat aan de Rapenburg, zijn er niet blij mee dat die verdwijnt. Gerrit van Goe- them maakt er eerst een grapje van. „Zo, ik ga nog maar eens pin nen, zolang het nog kan." En se rieuzer: „Het is weer een voorzie ning die wegvalt in het dorp." Voor zichzelf vindt hij het overi gens niet zo'n probleem. „Ik ben mobiel, kan naar Hulst of Kloos- terzande rijden, maar voor oudere mensen is het echt slecht. Ze zul len niet zomaar hun pasje aan de buurman meegeven om ergens an ders te pinnen." Wie dat wil, kan overigens geld thuis laten brengen. De Rabo bank biedt dat als 'extra service'. „Maar hoe snel heb je dan je geld?", vraagt Erkel zich af. „Ik kan me ook voorstellen dat men sen zoiets niet prettig vinden. Het gaat toch ten koste van hun zelf standigheid." Een geldautomaat op het eigen dorp is gewoon handig. „Ik zal dan naar Zaamslag of Kloosterzan- de moeten", ziet een mevrouw als enige oplossing. Ze heeft net ge pind. „Maar dat is wel zeven kilo meter rijden." Ludo van de Lavoir komt na haar geld halen. Hij zegt hetzelfde als Van Goethem. „Ik ben nog mobiel, oudere mensen niet." Ludo neemt het de Rabo bank kwalijk dat ze dit besluit heeft genomen. „Ik denk dat hier negentig procent van de mensen bij de Rabobank is. Ik weet niet of dat wel zo blijft." CADZAND - Het Naropa Instituut hoopt nog voor Nieuwjaar over eenstemming te bereiken over ver koop van het boeddhistische cen trum in Cadzand. Het Rotterdams Tibetaans Boed dhistisch centrum Phuntsok Chö Ling had tot 1 december de tijd om de vraagprijs van bijna een miljoen euro bijeen te krijgen. Toen de Rotterdammers daar niet in slaagden, opende Naropa onder handelingen met twee andere ge gadigden. Een woordvoerster van Naropa, die de namen niet vrij gaf, hoopt dat met één van die kandidaat-kopers snel overeen stemming wordt bereikt. Phuntsok Chö Ling geeft de moed op vestiging van een depen dance in Cadzand nog niet op. Het centrum roept sympathisan ten op giften te storten voor aan koop van de Naropa-vestiging. door Bas Dingenouts In de rubriek 'Prikbord' wordt het ver haal achter een advertentie op internet of het traditionele 'supermarktprik bord' verteld. De plaatser ervan legt uit wat hij of zij zoekt of in de aanbie ding heeft. Annelies Fokkinga: „Ik begeleid óók volwassenen. Die komen er soms pas op latere leeftijd achter dat ze hoogbegaafd zijn." foto Peter Nicolai De advertentie is te vinden op prikbord van zeelandnet, en onder de zoekterm talentbegeleiding' Kuifcks Schilders, Meester in afwerking Kleine Bagijnestraat 25, 4561 CN Hulst, Tel.: 0114-313 200 Schilders- en afwerkingsbedrijf Misset Zeeland Het Zand 39, 4576 CB Koewacht, Tel.: 0114-361 689 Tack Schilders- en Afwerkingsbedrijf B.V. Badhuisweg 52, 4506 BC Cadzand, Tel.: 0117-391 426 www.tack-schilders.nl 'Even pinnen, nu het nog kan1 door Harmen van der Werf Edger Erkel, dorpsraad door Eugène Verstraeten HULST - De gemeente Hulst gaat niet optreden tegen bewoners die auto's in hun voortuin parkeren. Het college van burgemeester en wethouders zegt dat naar aanlei ding van vragen in de commissie Ruimte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 68