Werk weigeren om je geloof Christen-zijn Pedofielen en (top)sport wegpesten Gebouw Maria-Oord over week opgeleverd 26 BEVELANDEN en THOLEN Op het Calvijn College was woensdag de themadag 'Kleur bekennen'voor leerlingen van de middelbare scholen in Goes. a. 49.- shirts casual v.a. 29.- pantalons shirts dress 2 voor 69.- vesten v.a. 59.' v.a. 59.' kostuums v.a.198.- jack's 20% korting GOES - Leerlingen van het Ostrea Lyceum, Goese lyceum en Cal vijn College gingen gisteren sa men in gesprek over morele di lemma's. Dit deden ze naar aanlei ding van workshops, die gegeven werden door christenen die hier in hun werk mee te maken heb ben. „Je leeft naast elkaar, komt el kaar tegen en zit vol vooroorde len. Maar je praat niet met elkaar en begrijpt dus niet waarom ie mand heel andere keuzes maakt dan jij", lichtte docent P. van Schaik van het Calvijn College toe. Het Calvijn College en het Goese Lyceum organiseren al jaren dit soort ontmoetingen, maar het was de eerste keer dat ook het Ostrea Lyceum hierbij betrokken was. Ook het workshop-idee was nieuw. Zo kon naar aanleiding van voorbeelden gepraat worden over keuzes en konden leerlingen van alle scholen kleur bekennen. P. Rhebergen, docent maatschap pijleer aan het Goese Lyceum lichtte toe: „De beeldvorming ver andert vandaag. Je leert elkaar be grijpen. Onze werelden lopen pa rallel, maar kruisen elkaar niet. Deze dag is bedoeld om vooroor delen te ontkrachten." En dat is gelukt. „Eén van mijn leerlingen zei achteraf: 'Het zijn eigenlijk net mensen'." Henk Abbink maakte als rechter mee dat er een zaak voorkwam, waar hij als christen veel moeite mee had. Een arts had een zwaar gehandicapt kind direct na de geboorte een spuitje gegeven, zodat het kind overleed. Dit was volgens de wens van de ouders, om dat de levensverwachting van het kind maar een paar weken was. Volgens de Bijbel mag dit niet, maar strafrechtelijk gezien mocht het wel. Als er in je werk iets van je wordt ge vraagd wat in strijd is met de Bijbel, moet je dat dan weigeren? Anouk van Vliet (15) i Ik vind het zit op het Calvijn Col belangrijk om 1fgf Ze komt u,ir Mif delburg en wil na de door je daden middefbare te laten zien school rechten gaan dat je christen studeren. „Als iets 5ent_ echt in strijd is met mijn principes, zou ik Anouk van Vliet ervoor kiezen om het niet te doen. Ik zou het niet kunnen, ik kan niet iemand verdedigen waarvan ik de da den afkeur. Ik vind het belangrijk om door je daden te laten zien dat je christen bent. We hadden het in ons groepje over abortus. Er was wederzijds respect, maar je merkte na tuurlijk wel verschil. Veel Pontesleerlingen waren hier niet tegen. Ik wel. Je maakt ié mand dood, puur omdat je hem niet accep teert. Natuurlijk begrijp ik de keuze van de ouders in het voorbeeld ook wel, want ieder een zou liever een gezond kind krijgen. Maar toch denk ik dat God dit dan wel zo bestuurt en het dus jouw verantwoordelijkheid is." Wim Westenberg voetbalde op hoog niveau bij FC Den Haag, maar stop te daarmee toen hij tot geloof kwam. Voor hem was topsport niet te combi neren met christen-zijn. Wedstrijden op zon dag en iemand bewust onderuit schoppen op het veld, het paste niet meer bij zijn levens overtuiging. Zijn mentaliteit was veranderd. Geldt dit alleen voor topsport, of moet je als christen ook in wedstrijd- of recreatiesport be paalde keuzes maken? justin Meulpolder (16), leerling van het Goese Lyceum, is hij niet ge lovig, maar hij vindt ii Maar ik dacht het wel interessant dat christenen om met cÏ!ris?T n te c, praten. „Ik heb ge- helemaal niks ]eer(j zjj tegen mochten op sport aankijken. Dat zondag. Dat is ze geen wedstrijden niet zo. speelden op zondag, wist ik wel. Maar ik Justin Meulpolder dacht dat ze helemaal niks mochten. Dat was niet zo, want re creatief voetballen mag wel op zondag. Dat viel mee. Ik doe zelf ook aan voetbal, wij spe len onze wedstrijden op zaterdag. Maar als dat op zondag zou zijn en als christenen in mijn team daar moeite mee zouden hebben, zou ik het geen probleem vinden de wedstrijd te ver zetten. Als team hou je rekening met elkaar. Maar ik vind wel dat als je christen bent en aan topsport doet, je daar niet de regels van je geloof bij kan betrekken. Je kiest er dan zelf voor om topsporter te worden. Als er wordt verwacht dat je op zondag speelt, moet je dat ook doen." Carola Houtekamer werkt voor NRC-next. Ze laat de leerlingen een ar tikel lezen waarin iemand vertelt dat hij zijn buren heeft laten weten dat hij een ver oordeelde pedofiel is. De buurt waardeert zijn eerlijkheid, maar houdt hem scherp in de ga ten. Carola vraagt de leerlingen wat zij zou den doen als er een pedofiel in hun buurt woonde. Accepteren of wegpesten? Britt van Dee (15) komt uit Kats. Ze is leerling van het Ostrea Lyceum en sprak met haar groepje over deze vraag. „Ik zou iemand sowie- so zijn verhaal laten doen. Het is wel een Iets waar voorwaarde dat een iedereen mee PfdofieI aa" ziin, P bleem werkt. Als hij te maken kan er voor ujt_ krijgen, of je komt en inziet dat nu gelovig zijn verlangens fout bent of niet zijn, zou ik hem een kans geven. Britt van Dee Maar ik zou hem wel op afstand houden en vanaf het begin duide- lijkmaken dat je van m'n kinderen moet afblij ven. Als hij dat wel zou doen, is het meteen af gelopen. Het zou te ver gaan als je om zo ie mand je kinderen niet buiten kan laten spe len. Dan gaat het ten koste van je eigen vrij heid." Bijna iedereen in haar groepje was het erover eens: je moet iemand een kans geven. „Het was leuk dat de meningen in ons groepje zo overeenkwamen. En het was goed om als leerlingen van verschillende scholen met el kaar te praten. Dit is ook iets waar iedereen mee te maken kan krijgen, of je nu gelovig bent of niet." Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118 - 612508 „Momenteel wordt de laatste hand aan het gebouw zelf gelegd, zo zijn ze nu binnen de vloeren en muren aan het afwerken en wordt er buiten bestraat", vertelt Traas. Het gebouw, dat bestaat uit 36 appartementen, is de eerste fa se van de complete vernieuwing van Maria-Oord. Het huidige ge bouw wordt zodra de bewoners zijn verhuisd afgebroken om plaats te maken voor twee groeps woningen waar twaalf demente ouderen kunnen wonen. Het ge bouw dat volgende week opgele verd wordt, is zodanig ingericht dat de appartementen in de toe komst ook zelfstandig kunnen worden gehuurd van R&B Wo nen. Volgens Traas is Ter Weel hiermee goed voorbereid op de ka binetsplannen om de financiering van zorgcentra te veranderen. Leerlingen bekennen kleur door Joanne Karkdijk Leerlingen van de verschil lende scholen voor voortge zet onderwijs in Goes praat ten over actuele dilemma's. - f Anouk van Vliet, 15 jaar, Calvijn Collge I justin Meulpolder, 16 jaar, Goese Lyceum I Britt van Dee, 15 jaar, Ostrea Lyceum PPRUIMING door Joeri Wisse HANSWEERT - De bewoners van Ma ria-Oord in Hansweert kunnen zich langzaam maar zeker opmaken voor de verhuizing. De nieuwbouw pal naast het oude zorgcentrum wordt donderdag opgeleverd. Di recteur Coby Traas van zorggroep Ter Weel verwacht dat de ouderen binnen twee maanden hun nieuwe woning kunnen betrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62