II t\ I I Apotheker wil rol bij euthanasie vastleggen 1 Geen transportheli's naar militaire missie in Mali Prins Claus Prijs Ook hof past strafkorting toe na schoppartij Eindhoven ii Ji BINNENLAND 5 ELK VERHAAL VERDIENT EEN m itMb, ff commentaren destijds. Het wach ten was op de échte nieuwe lei der, volgens velen Jesse Klaver, de jonge en ambitieuze nummer 3 op de kieslijst. „In het begin werd hij afgeser veerd", zegt Thissen, „maar hij bleef onverstoorbaar. Van Ojik is goed op inhoud en goed van de tongriem gesneden. Je ziet dat hij het vertrouwen krijgt binnen de partij. Men ziet: hij doet het ver domde goed. Het slaat aan." Zaterdag spreekt Van Ojik de le den van zijn partij toe tijdens een congres in Utrecht. Voor de bui tenwacht is de 59-jarige fractie voorzitter nog steeds een relatie ve onbekende, maar op het Bin nenhof is zijn komst niet onopge merkt gebleven. Geroemd worden zijn sympa thieke omgangsvormen en zijn positivisme. Zijn levenservaring en bedachtzaamheid zijn verfris send. In het debat heeft hij, naast de gebruikelijke focus op duur zaamheid, voor zijn partij het the ma 'eerlijk delen' afgestoft. Vorige week stemde de partij, en dat is uitzonderlijk, tegen de begroting van Ontwikkelingssamenwerking omdat 'de bezuinigingen door de bodem zijn gezakt'. „Van Ojik blaast het links van GroenLinks weer leven in: oude idealen als een eerlijke verdeling op de arbeidsmarkt", zegt Hugo van Halder, voorzitter van jonge renafdeling Dwars van Groen Links. Onder Femke Halsema was de partij dat imago kwijtgeraakt. „Hij heeft niet de magnetische aantrekkingskracht die Femke had, maar hij groeit. Dat vinden ook de jongeren binnen de partij. Zijn luchtige manier van spreken en benaderbare uitstraling geven vertrouwen en spreken mensen aan." Zijn verleden als diplomaat heeft zich uitbetaald toen hij de geha vende partij moest gaan leiden, zegt Van Halder. „Bram is een ver bindende factor, bereikt consen sus en denkt in oplossingen. Hij is precies wat GroenLinks nu no dig heeft. Dat maakt hem geen tussenpaus, hij is duidelijk de lei der van de partij." Van Halder hoopt dat Van Ojik zijn kwaliteit meer over het voet licht kan brengen. „Mensen moe ten hem leren kennen, daar werkt hij hard aan." GroenLinks-watcher en politico loog Paul Lucardie beaamt dat het leiderschap van Van Ojik 'naar binnen toe succesvol is'. „Hij wist destijds als PPR'er bij de vorming van de partij de neuzen dezelfde kant op te krijgen. Dat lukt hem nu weer." Maar naar buiten toe mag er wel een tandje bij, denkt Lucardie. „Van Ojik is geen bevlogen spre ker", zegt hij. „Hij is geen stem- mentrekker." Roderik van Grieken van het Ne derlands Debat Instituut beves tigt dat beeld. „Hij weet zijn standpunten niet helder, kort en bondig te formuleren. Hij wordt niet concreet, zijn strategie is niet helder." Ook interrumperen is niet Van Ojiks sterkste kant, aldus Van Grieken. „Je moet het je opponent moeilijk maken, maar zijn vragen zijn vaak onduidelijk en hij wordt zodoende makkelijk afgeser veerd." Pluspunten heeft hij ook: „Het 'va derlijke' en zijn status als partijtij ger zorgen ervoor dat hij Groen Links tot rust kan brengen." Van Ojik kan nog beter worden in het debat, denkt Van Grieken. Tof Thissen beaamt het: „Een groei briljant op leeftijd, bijna 60, dat kan zomaar." Hij weet zijn standpunten niet helder, kort en bondig te formuleren EFH Zowel de huisarts als de apothe ker kan een actieve rol hebben bij euthanasie of bij het bieden van hulp bij zelfdoding. Het gaat om een in richtlijnen vastgelegde 'per soonlijke én gedeelde verantwoor delijkheid'. De apotheker, die vaak een jarenlange relatie heeft met zijn patiënten, zorgt voor de bereiding en/of levering van de middelen waarmee het levensein de wordt ingezet. Nadat de patiënt overleden is, wordt het handelen van de arts beoordeeld door een toetsings commissie, die bestaat uit medici, juristen en ethici. Deze commis sie bekijkt of de procedures cor rect zijn gevolgd en of er op elk moment in het proces zorgvuldig is gehandeld. Daarbij wordt ook het werk van de apotheker tegen het licht gehouden, maar hij kan er niet voor veroordeeld worden. Het is al eens gebeurd dat een arts door de toetsingscommissie is ver oordeeld, omdat bij de farmaceu tische aspecten van de euthanasie niet zorgvuldig is gehandeld. Om die reden, zo vindt de KNMP, zou ook ten minste een farmaceut in de toetsingscommissie moeten plaatsnemen. De KNMP heeft haar wensen geuit in een brief aan minister Edith Schippers (Volksgezond heid), die er volgende week over spreekt met de TWeede Kamer. Cocaïne tussen de cranberry's In een zeecontainer met cran berry's heeft de douane in Rot terdam dinsdag 126 kilo cocaï ne ontdekt. De drugs zaten ver stopt in drie tassen die bij de besjes waren geplaatst. Dat meldde het Openbaar Ministe rie gisteren. Volgens het OM hadden de drugs ëen waarde van ongeveer 4 miljoen euro. De cocaïne is vernietigd. Er is nog niemand opgepakt. De vracht was afkomstig uit Chili. Mansveld pakt wc-tekort treinen aan De overheid gaat het tekort aan toiletten in treinen aanpakken. In elke stoptrein waarin meer dan een derde van de passa giers minimaal een halfuur ach tereen reist, moet vanaf 20x5 een wc zijn. En tien jaar later mag er helemaal geen trein meer in ons land rondrijden zonder wc aan boord. Dat heeft staatssecretaris Wilma Mans veld (Infrastructuur en Milieu) gisteren bepaald. Eis: vier jaar en tbs na aanvallen rechter Tegen een 45-jarige man heeft het Openbaar Ministerie giste ren vier jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist omdat hij in april van dit jaar een Haagse rechter-commissaris di verse malen met een kapmes heeft geslagen. De rechter raak te daarbij ernstig gewond. De rechter bezocht de man in zijn woning om te beslissen of hij gedwongen moest worden op genomen in een kliniek. Filipijnse au pairs blijven nog na orkaan Filipijnse au pairs en migran ten die uit het gebied komen waar orkaan Haiyan onlangs huishield, mogen tot 1 maart 2014 in Nederland blijven. Ook als hun verblijfsvergunning voor die datum afloopt, zo meldt staatssecretaris Teeven (Asiel). Maandelijks eindigt het verblijfsrecht van tien tot twin tig Filipijnse aü pairs in Neder land. Er gaan geen transporthelikop ters mee met de missie naar Ma li ondanks aandringen van de Tweede Kamer. Dat zei minister Jeanine Hennis-Plasschaert van Defensie gisteren in een debat over de bijdrage aan de VN-mis- sie in het Afrikaanse land. De bewindsvrouw wil eerst kij ken waar andere landen nog mee komen. Ze zei 'indicaties' te hebben dat landen nog trans porthelikopters gaan aanbieden 'waarmee Nederland prima kan werken'. Ze wees er verder op dat voor de Nederlandse missie het niet noodzakelijk is om transporthelikopters mee te stu ren. Ook zijn er hoge kosten ver bonden aan het meesturen van drie Chinooks. Dat zou voor twee jaar 50 miljoen euro kos ten. Een meerderheid in de Tweede Kamer wilde wel dat die helikop ters mee zouden gaan. De Neder landse militairen moeten in Ma li meteen geëvacueerd en ver plaatst kunnen worden als dat nodig is, vindt de Kamer. Hoewel er brede steun is voor deelname, zien partijen het niet zitten om heli's te lenen van lan den als Burkina Faso en Niger. De twee belangrijkste verdach ten van de geruchtmakende schoppartij begin dit jaar in Eindhoven hebben gisteren in hoger beroep vergelijkbare cel straffen gekregen. Ook het ge rechtshof meent nu dat het Openbaar Ministerie (OM) on zorgvuldig heeft gehandeld om dat beelden van de mishande ling integraal op Omroep Bra bant werden uitgezonden. De 18-jarige hoofdverdachte kreeg voor poging tot doodslag dezelfde straf als de rechtbank hem gaf: tien maanden jeugdde tentie, waarvan vier voorwaarde lijk. De eveneens 18-jarige aan stichter en medeverdachte kreeg een iets hogere straf dan van de rechtbank: acht maanden jeugddetentie, waarvan vier voorwaardelijk. Het OM was juist in beroep gegaan vanwege de strafvermindering die de rechtbank eerder toepaste. Er waren hogere straffen geëist Het hof zegt dat de privacy van de destijds minderjarige ver dachten ernstig is geschonden. Door de beelden integraal te to nen, ontstond er ook volgens het hof een hetze op internet en kreeg de zaak buitengewoon veel aandacht van de media. Justitie denkt na over cassatie. v,1 DONDERDAG 12 DECEMBER 2013 het worden Roderik van Grieken door Paulus Smits DEN HAAG - Hoewel apothekers een belangrijke rol spelen bij de be geleiding naar het levenseinde van zieke patiënten, is daarover niets vastgelegd in de wet. Apothekers organisatie KNMP wil daarom dat de euthanasiewet wordt aangepast. ROTTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM DEN HAAG DEN HAAG AMSTERDAM - Mona Anis neemt de Prins Claus Prijs in ontvangst van prins Constantijn. Ze deed dat gisteren namens dichter Ahmed Fouad Negm, de Egyptenaar die fel criticus was van de militaire leiders van het land. Hij won de prijs die elk jaar gaat naar een persoon of organisatie die zich inzet voor cultuur en ontwikkeling, maar overleed op 3 december onverwacht op 84-jarige leeftijd, foto Marcel Antonisse/ANP EINDHOVEN Je geniet van het leven, met de mensen om wie je geeft. Soms kijk je samen terug en soms vooruit. Niemand weet wat het leven brengt, maar iets •regelen voor later, brengt vandaag rust. Voor jezelf en voor de mensen om je heen, Bij coöperatie DELA geloven we in een waardig afscheid voor iedereen, maar we geloven vooral dat we er zijn voor elkaar. Daarom helpen wij nabestaanden om de draad van het leven weer op te pakken. Met een afscheid dat puur en persoonlijk is. En met nabestaandenzorg in de periode daarna. Want elk verhaal verdient een mooi einde. Ca naar dela.nl/uitvaartverzorging v. I, I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5