Bij de broeders in Zundert Beoordeling 4 UIT KOKEN MET PUCK Puck Kerkhoven Heel soms heb je dat tinte lende gevoel,-dat je op een bijzonder moment op een bijzondere plek bent. Ik had het vorige week in Zundert, toen we bij de anders-zo verstilde Abdij Maria Toevlucht het nieuwe trappistenbier moch ten proeven. Voor het eerst in 125 jaar werd in Nederland een nieuw trappis tenbiermerk geïntroduceerd. In de hele wereld waren tot vorige week slechts negen trappisten brouwerijen gerund door monni ken zonder winstoogmerk; de op brengst is uitsluitend bestemd voor eigen onderhoud en goede doelen. Zeven in België, één in Oostenrijk, één in Nederland, te weten La Trappe bij Tilburg. Nu is daar dus een tiende bijgeko men: Trappistenbrouwerij De Kievit te Zundert, genoemd naar de oude abdijboerderij De Kievit uit 1900, die onderdeel uitmaakt van het complex. Voor wie niet uit de buurt komt: Zundert ligt te gen de Belgische grens, onder Bre da. Vier jaar werkten de monniken er aan, met deskundige hulp van buitenaf. Het is te zien en te proe ven. De Open Tas (opslagschuur voor hooi en gras) werd omge bouwd tot kleine, maar hypermo derne brouwerij met glanzende, roestvrijstalen brouwketels uit München, waarin de nieuwste technologie is toegepast. Staande op de ijzeren balustrade rond de ketel, als was het een preekstoel, spreekt Abt Daniël de toegestroomde pers toe. Rustig zijn tijd nemend, terwijl came- Het aroma, de geur, is vol kruidig en fruitig; nergens mee te vergelijken ra's klikken en lichten nerveus flitsen. Gestoken in de huiskle- ding: crèmekleurige pij met bruin schort, waar omheen een eenvoudige leren riem (alles ge maakt door de monniken). Hij vertelt dat het voor deze Benedic tijner kloostergemeenschap, be staande uit nog slechts twintig broeders, nodig was zich te herbe zinnen. „Wij moeten onszelf kun nen bedruipen. Met de boerderij lukte dat niet meer, dus moesten we op zoek naar een andere am bachtelijke bron van inkomsten. Het werd bier." En wat voor bier! Uniek, alleen de kleur al: warm koperrood, met een romig witte schuimkraag. Het aroma, de geur, is vol kruidig en fruitig; nergens mee te vergelijken. En de smaak? 'Weerbarstig' zeggen de monni ken zelf. Ik begrijp wat ze bedoe len. Met 8 procent alcohol ben je inderdaad gewaarschuwd, maar wat een geraffineerd genietbier is dit. Met z'n fijne maar krachtige mousse; koolzuurbelletjes die ontstaan door nagisting op de fles. De smaak ontwikkelt zich gaandeweg. Hij begint mild ro mig. Dan opeens een dot kruidig heid, om achterop de tong te ein digen in duidelijke, maar plezieri ge bitters die blijven hangen. Toch hou je een opvallend e Passie is gespe cialiseerd in rund- en lams vlees, dat van een bevriende slachterij in Sluis wordt gekocht. Kok Mario Marteijn zoekt weke lijks het mooiste vlees uit, ver telt hij. „Op zondagmorgen ga ik koffie drinken bij de jongste van de broers Gijzeis en dan maak ik mijn keuze." Vanavond is het stil: we zijn de enige gasten in het grote restau rant, dat pal naast de attractie Toversluis zit. En dat terwijl de zaal is ingericht op grote gezel schappen, maar gelukkig is het- niet ongezellig. We zitten aan donkere houten tafels op zwarte stoelen van skai, op de vloer ligt ongepolijst natuursteen, er is een grote serre en in de schouw die niet wordt gebruikt om te stoken, staan kaarsen te bran den. Het enige wat afbreuk doet aan de sfeer, vinden wij, is de muziek, van het knuffel rockgen- re, die wel erg hard staat. Mis schien omdat we vanavond de enige eters zijn? De Passie zit in het pand waar tot voor kort, maar wel heel kort, Tous Les zat, een all you can eat-tent met een Franse keuken. De nieuwe eigenaren hebben het grondig verbouwd: sinds de zomer is De Passie open. Natuurlijk hebben ze hier vooral vlees: rib-eye, cote de l'os (met bot dus), lamskoteletten en spa- reribs, maar er is ook dorade van de grill en er zijn gamba's. Ter wijl we kiezen krijgen we een hapje aangeboden: huisgerookte zalm met een ansjovisje erop en dillesaus, geserveerd op een lei stenen tegel. Erg smakelijk. Dat de kok meer kan dan vlees grillen, bewijzen de voorgerech ten. Ik eet de huisgemaakte gar nalenkroketten: iets grotere kro ketten met subtiele ragout in een mooi dun en breekbaar bruin Jcorstje dat knapperig knapt als ik erin prik. In de vul ling zitten wat minder garnalen, maar de smaak is heerlijk; er lig gen nog wat losse grijze garna len bij. Mijn tafelgenoot eet de vissoep, vooraf: die is romig en gevuld met stukjes witvis, zalm, mosse len en garnaal en bestrooid met croutons die langzaam zacht worden in de soep. We krijgen er brood bij met boter. Intussen stookt Mario het haard vuur op. Hij kiept een zak kolen leeg in de haard en pookt in de houtblokken; de vlammen laaien op; vanaf alle tafels in het restaurant is de grill te zien. Als het druk is, staat hij zelf de hele avond achter het vuur, zal hij la ter vertellen; vanavond moet hij nog in de keuken zijn om onze bijgerechten klaar te maken. Mijn gezelschap kiest aanvanke lijk voor de grote ribeye-steak van vierhonderd gram, maar be denkt zich. En ook de kleinere rib-eye, van bijna driehonderd gram, is groot genoeg om een half bord te bedekken. Het vlees is prachtig gegrild, mooi bruin van buiten, rosé van binnen, sap pig, met een randje vet; „Dit is echt heel lekker", zegt hij. „Je proeft dat het niet uit een pan komt." Het vlees kan worden geser veerd met een saus naar keuze, maar dat durfde hij niet aan, hij wilde zijn vlees puur. Onterecht blijkt nu, want ook de kruiden boter wordt in een apart komme tje geserveerd. Mijn gamba's van de grill zijn iets minder geslaagd: ik had gar nalen met knoflook en peper ver wacht, een beetje Spaans mis schien, maar ze liggen onder een laagje van in miniblokjes gesne den en gebakken groente: cour gette, paprika en ui; ik heb het liever simpel. De bijgerechten zijn redelijk standaard: friet en gemengde salade. De friet is ge lukkig zelfsgesneden en de sla is prima, maar het is duidelijk: je komt hier voor de hoofdgerech ten. De dessertkaart is uitgebreid: mijn gezelschap neemt het nage recht dat een groot aantal van die toetjes combineert: lekkere grove chocolademousse, stevige chocoladetaart met noten, choco- ladesoezen gevuld met ijs en pannacotta met een laagje com pote van rood fruit. Op verzoek krijg ik drie gegrilde ananasschij ven, met alleen wat slagroom er bij: het fruit is gekaramelliseerd; zoet en fris tegelijk. Barbecueën is hip, maar het heeft één nadeel: je hebt er mooi weer voor nodig. Bij grillrestaurant De Passie in Sluis heb ben ze daar een list op gevonden: in het mid den van het restaurant staat een enorme haard met een grillrooster, zo dat je ook in de winter vlees van het houtskool vuur kunt eten. Nadia Ba kelder van een oplaaiend vuur Grillrestaurant De Passie, Nieuw- straat 83, 4524 EG Sluis, telefoon: 0117-712 630, www.grillrestaurantpassie.nl In de maanden juli en augustus op woensdag gesloten; buiten het seizoen op maandag en dinsdag dicht. Prijs-Kwaliteit Goede grillgerechten, heerlijke garna lenkroketten en een leuke formule. We betaalden bijna negentig euro voor twee. Bediening Erg gastvrij en behulpzaam. Entourage Het restaurant is groot en dat doet toch afbreuk aan de sfeer, maar de grote vlammen van de grill vergoeden veel. Conclusie: Een uitstekend adres voor liefhebbers van kwaliteitsvlees. Zeer geschikt voor families en feestjes. Vlees In Eten doen de redacteuren Edith Ramakers en Nadia Berkelder beurtelings verslag van een bezoek aan Zeeuwse eetgelegen heden. De hout- en houtskoolgrill.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44