66 Het doet me wat als ik mijn vader bij een try-out van 'De kleine blonde dood' zie huilen ENTERTAINMENT 35 In De kleine blonde dood speelt William Spaaij de rol van Boudewijn Büch, die worstelt met de vader-zoonrelatie. „Ik ben nu op een leeftijd dat ik ga nadenken over kinderen. Ik denk dat er in mij een leuke vader schuilt." s er werkelijk een kind voortgeko men uit een kortstondig amoureus treffen met zijn oude kleuterjuf? Het antwoord op die vraag is, elf jaar na de dood van Boudewijn Büch, nog al tijd voer voor discussie. Bijna una niem wordt aangenomen dat zoon lief Micky, de kleine blonde, is ontsproten aan de fantasie van Büch. Toch blijven het boek, de film en nu ook de muziektheater voorstelling De kleine blonde dood omgeven door een waas van mysterie. Dat geeft wel een extra dimensie aan deze geheel nieuwe productie, stelt William Spaaij (30), die in het theater gestalte geeft aan de ongrijpbare Büch. De verzamelfreak die bij Barend en Van Dorp in de studio met witte handschoentjes geregeld zijn bi- bliothecaire schatten aan de wereld presen teerde, staat echter mijlenver ver af van de acteur die eerder dit jaar nog te zien was in Shrek de musical. „Dat manische, dat ken ik echt niet. Daarvoor ben ik een veel te posi tief mens." De theaterversie van Büchs uit 1985 date rende bestseller - in 1993 verfilmd met An- tonie Kamerling - is een nieuwe stap in de carrière van wonderkind Spaaij. Aanvanke lijk stortte hij zich volledig op dansen, met Hollywoodlegende Gene Kelly als groot voorbeeld. Maar na de musicalopleiding in Tilburg volgde de ene na de andere theater kaskraker. Met een John Kraaijkamp Musi cal Award voor zijn aandelen in Footloose en Mary Poppins als grote opstekers. Nu is daar dan het trieste verhaal over het kleine blonde jongetje - kind van een alco holische moeder en een wereldvreemde man - dat van een trap valt en zijn vader uiteindelijk in de hemel weer hoopt terug te zien. In de muziektheaterversie wordt de nadruk gelegd op de moeizame relatie die Büch had met zijn door de oorlog ge traumatiseerde joodse vader. „Ik ben nu op een leeftijd dat ik merk dat er iets verandert in mijn eigen relatie met mijn vader, overigens een zeer lieve en zachtaardige persoonlijkheid. Onze ge sprekken zitten op een heel ander level nu dan een jaar of tien terug. Toeval of niet, maar in het afgelopen jaar hebben we ge sprekken gehad over zijn jeugd. Soms zie ik ineens zo'n gelijkenis, terwijl ik aan de andere kant qua energie en doorpakken meer de genen van mijn moeder heb." „Het doet me wel wat als ik mijn vader bij een van de try-outs van De kleine blonde dood zie huilen. Dat had ik één keer eerder gezien, toen zijn moeder overleed. Hij zag in mij, met Micky, terug hoe hij vroeger zelf met mij speelde. Wat dat betreft, is het een echte papa-voorstelling." Met geliefde Noortje Herlaar - volgens Spaaij de allerleukste vrouw van de wereld - aan zijn zijde, zal hij het vaderschap in de toekomst absoluut toejuichen, zegt hij. „Ie weet nooit of het je gegund is, maar ik denk dat wij samen een ontzettend leuk kind op de wereld kunnen zetten. Ik zou het in de komende twee, drie jaar een heel logische volgende stap in ons leven vin den. Er zit zeker een papa in mij, besef ik steeds meer. De enige reden waarom ik nog zou twijfelen, is de wereld zelf. Ik ben een positieveling, maar wat maken we er een teringzooi van met zijn allen." De musicalacteur, die zich behoorlijk druk kan maken om bijvoorbeeld de omstreden anti-homowet in Rusland, is op dit mo ment een begenadigd mens, zo zegt hij. Professioneel gezien verloopt alles zoals hij op school al hoopte dat het zou gaan, thuis heeft hij de basis die dat alles mogelijk maakt. „We zijn nu bijna vier jaar samen. Dat is dan meestal zo'n moment dat je het over belangrijke dingen gaat hebben met el kaar. Gelukkig zijn wij ontzettend open, angstaanjagend open zelfs. Wij vertellen el kaar alles, voelen alles. Noor en ik zijn één. Maatjes. We zijn nu twee jaar verloofd, wat sommige mensen doet denken dat er hele maal geen bruiloft meer komt. Maar ik denk dat we over tien jaar zeker getrouwd zullen zijn. Het is een pure tijd- en plan ningskwestie. Wij zijn perfectionisten. Dit zijn dingen die eerst helemaal moeten inda len. Pas als we voor ogen hebben hoe we het precies willen, gaan we een datum prik ken." Tot dan staat zijn agenda vol. Na De kleine blonde dood in elk geval de nieuwe Albert Verlinde-productie Dreamgirls, waar hij zich creatief lekker tegenaan gaat be moeien. „Ik zou mijn hele schema kunnen volplannen met de aanbiedingen die ik krijg, maar dat wil ik niet. Ik wil zuinig zijn met de dingen die ik doe. Dat bevor dert mijn groei als acteur, maar ook als mens." DONDERDAG 12 DECEMBER 2013 acteur en WILLIAM SPAAIJ Geboren op 8 maart 1983 in Zwolle. Volgt vanaf zijn 10de danslessen bij Lucia Marthas in Amsterdam. Studeert in 2005 af aan de Fontys Dansaca- demie in de richting musicaltheater. Breekt door met rol in musical Footloose en wint een John Kraaijkamp Musical Award. Speelde in de musicals Piaf, Hairspray, Mary Poppins en Ramses. Is verloofd met actrice Noortje Herlaar. door Evelien Baks Castleden William Spaaij, met Davy Gomez op zijn schouders in De kleine blonde dood. „Dat manische van Boudewijn Büch, dat ken ik echt niet. Daarvoor ben ik een veel te positief mens." foto Levin den Boer/ANP -» William Spaaij William Spaaij speelt de hoofdrol in De kleine blonde dood. De première is op 9 december in de Koninklijke Schouwburg Den Haag. Meer info: www.dekleineblondedood.nl reageren? v media@depersdienst.nl in n>f "llMi'li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35