I I 66 Zonder goed plan hadden we echt geen geld gekregen voor onze huisvesting I 28 ZEELAND FUSIE ZEEUWSE BIBLIOTHEEK EN SCOOP Het leek vooral te gaan over geld, een sociaal plan en behoud van de eigen positie. Aan het samengaan van de Zeeuwse Bibliotheek en Scoop ligt wel degelijk een idee ten grondslag: een inspirerend kennis- en informatiecentrum. deel 2 £f DC We moeten af van de sacrale stilte. Het moet een verleidingsplek worden e afspraak voor het vraag gesprek is ver rassend snel gemaakt. „Ja hoor", zegt Scoop-direc- teur Dick van den Bout na een blik in zijn agenda, „Sjoerd Vellen ga kan dan ook." O, is dat zo? Kan Van den Bout over de tijd van zijn collega-directeur van de Zeeuwse Bibliotheek beschikken? „In zekere zin wel", is het ant woord. „We proberen nu meters te maken. Samen." Dat blijkt. Van den Bout en Vel lenga delen een groot enthousias me over het kennis- en informa tiecentrum in Middelburg dat rond het fusiekoppel Zeeuwse Bi bliotheek en Scoop gestalte kan krijgen en ze vullen elkaar voort durend aan. Eens zijn ze het over de constatering dat het tot voor kort alleen over problemen en te genkanting leek te gaan, wanneer de fusie van de centrale biblio theek in Zeeland met het onder zoeksinstituut Scoop aan de orde was. Eens zijn ze het over de vast stelling dat de betekenis van bun deling van kennis en informatie voor de Zeeuwse samenleving be ter over het voetlicht moet wor den gebracht. Eens zijn ze het over de conclusie - zij het dat ze zelf voor een diplomatiekere for mulering zouden hebben in het fusieproces niet heel erg aan een vlot resultaat heeft bijge dragen. Vellenga: „Het samengaan van de Zeeuwse Bibliotheek en Scoop le vert het knooppunt op van samen werking op kennisgebied in Zee land." Van den Bout: „Het pand aan de Kousteensedijk kan De Ba lie of De Rode Hoed van Zeeland worden." De ambities reiken veel verder dan het verzinnen van een list om de forse korting van de provinciale subsidie voor de Zeeuwse Bibliotheek en Scoop te beperken. Van den Bout: „We wil len een podium creëren voor ken nis, presentatie en ontmoeting. In de Zeeuwse Bibliotheek is grote behoefte aan stilte, maar er moet ook reuring en beweging zijn. Het gaat om het anders presente ren van kennis in Zeeland." Ze denken aan debatten, activiteiten en billboards op of bij het ge bouw. Vellenga: „We moeten af van de sacrale stilte. Het moet een verleidingsplek worden." Van den Bout ziet het al voor zich: „Di gitale lichtkranten die mensen vertellen wat er speelt en ze op de hoogte brengen van het laatste nieuws. Dat ze denken: 'daar moet ik vanavond zijn' We moe ten af van het gesloten karakter. Het moet aantrekkelijker." Scoop en ZB kijken ook naar sa menwerking met andere organisa ties. Zo komen GGD-medewer- kers ook in het gebouw aan de Kousteensedijk. „De GGD kan op die manier haar onderzoeksfunc- tie versterken." Vellenga: „En we willen de wetenschappelijke on dersteuningsfunctie van de biblio theek voor bijvoorbeeld de HZ, het University College Roosevelt en het Zeeuws Archief uitbou wen." Het is nadrukkelijk niet de bedoeling dat de nieuwe organisa tie een soort bedrijfsverzamelge bouw wordt. „Dat zou suggereren dat de organisaties niets met el kaar te maken hebben. Samenwer king is juist essentieel om de on derlinge functies te versterken." De ideeën voor dit 'huis van ontmoeting' bestaan al een jaar of drie, lang voordat er sprake was van een fu sie. „De inhoudelijke doelen zijn altijd het uitgangspunt geweest", verzekert Van den Bout. Dick Jan- se, directeur bedrijfsvoering van Scoop, vult aan: „Denk je dat we 480.000 euro van de provincie hadden gekregen voor de nieuwe huisvesting, als we geen goed plan hadden? De provincie zag wat in ons gezamenlijke doel." De directeuren erkennen dat de ambi- Een podi11 m voor door Cornelleke Blok en Ben Jansen Sjoerd Vellenga, Zeeuwse Bibliotheek D Dick Janse, Scoop I Vanaf links: Dick Janse, Dick van den Bout en Sjoerd Vellenga. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28