Schouwen voert actie tegen inbraak Politie lost in 2013 minder inbraken in woningen op dan een jaar eerder Vergeet het trema niet! WALCHEREN 27 Letters sieren etalages in Vlissingen Handelaren in xtc en vuurwerk aangehouden DICTEE De gemeente heeft twintig van de ze kastjes van het merk Mobeye aangeschaft. De politie verstrekt ze aan mensen waarbij is ingebro ken. „Dat is voor de eerste angsti ge dagen van de slachtoffers," licht Rabelink toe. „De politie zet ze ook in huisjes op vakantiepar ken waar vaak wordt ingebroken." Opstelten was gisteren in Zeeland voor regulier overleg met de Vei ligheidsregio Zeeland en bezocht Ouwerkerk. Rabelink: „Het is van daag ook 'Eén dag niet', de landelij ke actiedag tegen inbraken. Het leek me goed beide gelegenheden te koppelen." Opstelten liet zich door de burge meester de werking van de Mo beye uitleggen. Opstelten: „Ha, hij doet 't. Nou, als bij mij thuis het alarm afgaat, staat meteen de hele straat vol met ME. Doet u dat al leen voor mij?, vroeg ik eens aan een commandant. Nee, dat doen we voor iedereen, zei de man. Ha, ha, ha." De drie initiatiefnemers van 'Eén dag niet' waren gisteren ook in Ouwerkerk. „We waren op trai ning in Estland," vertelt Jelly Knoll uit het Overijsselse Rou- Als bij mij thuis het alarm afgaat, staat meteen de hele straat vol met ME. veen. „Daar is in één dag het hele land ontdaan van zwerfvuil. Met z'n drieën keken we elkaar aan en zeiden: zoiets moeten wij toch ook kunnen. Er zijn vandaag ze ventig initiatieven, zoals dit, in het land. Ik ben benieuwd of het wat oplevert. Naast het uitlenen van de alarmin stallaties, heeft Schouwen-Duive- land nog andere wapens in het vuur. Rabelink: „In wijken waar veel wordt ingebroken zetten we de tekst 'Laat de inbreker in de kou staan' op straat en verder gaan we alle campings schouwen op het gebeid van inbraakveiligheid. Te beginnen met kampeerbedrij- ven zonder slagboom." VLISSINGEN - Op initiatief van de ondernemers van het Bel- lamypark in Vlissingen wordt er door de ondernemers van de Vlis- singse binnenstad een letteractie gehouden. In een zestigtal etala ges hangen letters die samen een slagzin vormen. Volgens Anton Swennen van stadscafé De Dighter is het bijzon der dat zoveel ondernemers be reid zijn om mee te doen aan de ze actie. Hij liet ook weten dat het de bedoeling is om vaker geza menlijk in actie te komen om de Vlissingse binnenstad te promo ten en op die manier meer bezoe kers te trekken. In 2012 werd in Zeeland 1350 maal ingebroken in een woning. Dit jaar gaat het tot nu toe om 1237 in braken. Tijdens de bijeenkomst in Dau wendaele liet De Kruyf ook zien dat die bewuste wijk een van de Walcherse hotspots is als het gaat om woninginbraken. Ze wilde niet specifiek ingaan op de vraag van een aanwezige bewoner waar om zijn wijk zo in trek is bij inbre kers. Ze gaf wel aan dat het hang en sluitwerk van veel woningen niet echt goed is. Zeker in vergelij king tot de woningen in de nabij gelegen nieuwbouwwijk Mortiere waar al het hang- en sluitwerk voldoet aan de modernste eisen. Frits van der Kant van het Beveili gingscentrum raadde de aanwezi gen dan ook aan om ook zelf maat regelen te nemen. Die hoeven vol gens hem niet echt veel te kosten. De Kruyf vertelde ook dat er voor al afgelopen zomer er veel is inge broken in Middelburg. Ze zei dat dat niet alleen 's nachts gebeurde maar ook overdag en dan vooral 's middags als mensen er hele maal niet op bedacht zijn. De poli- tie-inspecteur: „We hebben nog al wat inbraken gehad omdat men sen de schuifpui niet goed had den afgesloten." Ook forceren in brekers geregeld klap- en schuifra men om in een woning binnen te komen. Ze benadrukte ook dat de politie hulp nodig heeft bij het op lossen van misdrijven en raadde aan om 112 te bellen als mensen iets verdachts zien. Ongevallen door gladde wegen Het verkeer in Zeeland on dervond gisterenochtend op diverse plaatsen hinder van de gladheid. Vooral lokale wegen en op- en afritten konden glibberig zijn door de nachtvorst. Op de A256 bij knooppunt De Poel in Goes deed zich even na zeven uur een onge luk voor waarbij een per soon bekneld raakte. Bij Rit- them raakte 's ochtends vroeg een bromfietser van de weg en kwam in een sloot terecht. Het slachtoffer is per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Sanne Terlouw geeft lezing in synagoge 'De verdwenen Menora' is de titel van het nieuwste boek dat Jan en Sanne Ter louw over de tempelschat die in 70 na Christus door de Romeinen werd buitge maakt nadat zij de tempel in Jeruzalem hadden verwoest. Over haar boek geeft schrijf ster Sanne Terlouw zondag om 15.15 uur een lezing in de synagoge van Middelburg. De toegang tot de bijeen komst is vrij. Lichtjesactie voor stichting Lentekind De Rotary Club Middelburg verkoopt vandaag op de Markt lichtjes ten bate van de stichting Lentekind. De lichtjes kosten 2,50 euro per stuk. De opbrengst van de actie wordt gebruikt voor de her inrichtingsplannen, in het bijzonder voor de aanschaf van een therapeutisch waterbed. Aanleiding voor het onderzoek zijn aanhoudingen in Krabbendij- ke op 14 november van een 21-jari- ge man uit Reimerswaal en een 20-jarige man uit Goes Zij- zijn toen betrapt op het verkopen van illegaal vuurwerk. Tijdens het ver hoor bleek dat de 21-jarige een week eerder al in Goes is aange houden voor het in bezit hebben van 42 XTC-pillen. Onderzoek leidde naar een woning in 's-Heer Arendskerke waar 21 dozen met in totaal 21.000 nitraten lagen. Een dag later is de vermoedelijke leverancier van het illegale vuur werk en de XTC aangehouden. Deze verdachte, een 21-jarige man uit Goes, had 3700 euro contant geld op zak. Tijdens een huisdoor- zoeking zijn 540 XTC-pillen en ongeveer 30 gram cocaïne gevon den. Vorig jaar ontdekte de politie dat hij 800 kilo zwaar illegaal vuurwerk had opgeslagen. DONDERDAG 12 DECEMBER 20T3 MIDDELBURG - Ruim tachtig kinderen hebben gisteren meegedaan aan het Groot Archipel Dictee voor Walcher- se basisscholen. In de Zeeuwse Bibliotheek ploeterden zij op allerlei moeilijke woorden. Creëren (met trema), welte verstaan (aan elkaar) en zoölogisch (trema en isch) gin gen het vaakst fout. De beste spellers waren Ton Keerse- maker (De Magdalon, Veere), Evelien Jongelings (Dolfij- nenburch, Middelburg, links op de foto) en Yoah Nzika (Tweemaster/Kameleon, Oost-Souburg). Zij maakten elk twee fouten. De schoolprijs ging naar de Herman Fauke- liusschool in Middelburg. Het team van vijf kinderen van die school had gemiddeld zes fouten, foto Lex de Meester door Ton van den Nouweland OUWERKERK - De gemeente Schou- wen-Duiveland probeert iets te doen aan het grote aantal inbra ken. Eén van de middelen daarbij is het uitlenen van mobiele alarmin stallaties aan slachtoffers van in braak en insluiping. Minister Ivo Opstelten van justitie kreeg giste ren zo'n alarmkastje cadeau van burgemeester Gerard Rabelink. Minister Ivo Opstelten door Emile Calon MIDDELBURG - De politie lost dit jaar zo'n negen procent van de in braken op. Vorig jaar ging het nog om elf procent van de inbraken, zo vertelde gisteravond plaatsvervan gend teamchef Esther de Kruyf van de Middelburgse politie tijdens een zeer goed bezochte bewonersbij eenkomst in de wijk Dauwendaele. RITTHEM/GOES MIDDELBURG MIDDELBURG GOES - De Goese recherche heeft diverse aanhoudingen verricht in een groot onderzoek naar de han del in vuurwerk en XTC-pillen. Drie hoofdverdachten zitten nog vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27