A- J Werknemer wordt meer gesteund bij agressie ze Naar de bollen 22 ZEELAND MAATSCHAPPELIJKE OPVANG Achter bureaus mag dan worden gesproken van 'Zeeuwse' maatschappelijke opvang, op straat noemt men Vlissingen nog altijd het afvoerputje van Zeeland. Toch is er veel veranderd. Gratis tunnelpas voor rijscholen blijkt dit jaar veel meer in trek donderdag EP acques van Tol (1897-1969) schreef het, Louis Davids (1883-1939) zong het: Naar de bollen Naar de prachtige bollen Waar je sprakeloos geniet Van de kleur die je ziet Naar de bollen Naar die heerlijke bollen Wij hebben ze nu ook, bollen. Betonnen bollen weliswaar en of ze zo prachtig zijn, daarover lopen de meningen sterk uit een. Ze staan even buiten ons dorp midden in de polder. Reusachtige, witte bollen zijn het. Het betreft hier een land- art-project. Kunst dus. Over smaak valt niet te twis ten, zeggen ze. Nou, dat valt te bezien. Over het project van de Duitse kunstenaar Michael Beutler is fors geruzied. Op het internet verschenen reacties als: 'zonde van de centen', 'af schuwelijk', 'verschrikkelijk'. Voor de camera van Omroep Zeeland zag ik een poosje gele den de Goese kunstenaar Rei- nier de Muynck vanonder een wit hoedje zijn bebaarde hoofd schudden: „Ik vind het lelijk in mijn mooie polder", vonniste hij. Ja, het kwam zelfs tot de op richting van een actiegroep 'Nee tegen betonnen kunst Wil- helminapolder'. Hielp niks. Onlangs werden de eerste (de grootste wordt tien meter hoog) sculpturen - zo worden de betonnen bakken in het kunstwereldje genoemd - met een enorme hijskraan naar hun plek getakeld. Mooi of niet mooi? Van de week maakte ik met mijn zevenjarige kleindochter op de achterbank een ritje door de polder. - „Opa, wat zijn dat, die witte dingen? Drinkbakken voor de koeien?" - „Nee schat, dat is kunst." Ze keek nog eens nadenkend uit het autoraam en wees naar twee gigantische op elkaar ge stapelde bollen. - „Dat lijkt wel een grote sneeuwpop. Zullen we er stie kem twee ogen, een neus en een pijpje op tekenen?" Kunst moet de fantasie prikke len, zeggen ze ook wel eens. Dat is Michael Beutler in elk ge val wél gelukt. Het project Veilige Publieke Taak (VPT) wordt donderdag afgeslo ten met een symposium in de Middelburgse Abdij. Eén van de vragen die daar centraal staat, is of het 'klantdenken te ver is door geschoten en valse verwachtin gen worden gewekt over dienst baarheid.' Commissaris van de ko ning Han Polman denkt in som mige gevallen van wel. „Als je de burger vraagt wat hij verlangt van een publieke organisatie, dan is dat prettig en eerlijk geholpen wil len worden. Dus is het ook van be lang dat organisaties goed besef fen hoe ze een klant moeten bena deren. Je kunt ook agressie uitlok ken. Vaak liggen daar ook aankno pingspunten. „De term 'klantma nager' bij de sociale dienst bijvoor- beeld is ergens heel misleidend. Dat suggereert dat de klant het voor het zeggen heeft, maar er zijn wel regels!" Polman raakte in zijn vorige func tie als burgemeester van Bergen op Zoom betrokken bij een ge- weldszaak in het plaatselijke zie kenhuis. Familieleden van een binnengebrachte patiënt gingen door het lint, toen zij niet direct meemochten naar de afdeling in tensive care. Die kwestie was voor Polman aanleiding in zijn re gio een periodiek overleg van uit eenlopende organisaties in het le ven te roepen. Dat initiatief is in middels onder de noemer 'Join the club VPT tafels' ook in Zee land en meerdere regio's uitge rold. „Dat mag nu niet niet wegge vallen", zegt Polman. „Het is be langrijk dat we allemaal onze erva ringen blijven uitwisselen. Dit moet gewoon elk jaar expliciet op de agenda's komen. De kracht zit er in dat we gezamenlijk moeten blijven optrekken." Veraart benadrukt dat werkne mers recht hebben op een veilige werkomgeving en misstanden aan de kaak moeten kunnen stel len. De werkgever moet daarvoor de juiste condities scheppen. „Dat is niet alleen inspanning, het le vert ook wat op. Denk aan ziekte verzuim. De impact van agressie op het werk kan enorm zijn. Of het door de campagne veiliger is geworden, kan ik zo niet zeggen. Wel in die zin dat het aantal me dewerkers dat zich gesteund voelt, groter is geworden. Je moet zuinig zijn op je mensen." VLISSINGEN - In de jaren tachtig, om precies te zijn ten tijde van de Welzijnswet van 1984, is Vlissin gen aangewezen als centrumge meente van Zeeland. De vrouwen- opvang en de opvang van daklo zen, ex-gedetineerden en verslaaf den moest daar plaatsvinden. De instellingen, die er vaak al zaten, kregen daarvoor geld van het Rijk en konden zo hun werk doen. Te genwoordig gaan middelen naar gemeenten zelf: 43 in totaal. Vlis singen springt er tussenuit: het is de enige stad die een hele provin cie vertegenwoordigt. Andere re gio's hebben meerdere centrum- gemeenten. Dat scheelt. Die jaren lange stroom van 'verkommer den, verloederden en vervolgden', zoals de doelgroep binnen maat schappelijke kringen wordt om schreven, naar Vlissingen heeft de stad geen goed gedaan. De stad scoort hoog in lijsten waarin je als stad niet eens wilt voorkomen en raakt maar niet verlost van haar imagoprobleem. Bewoners morren en vragen zich steeds va ker hardop af waarom al die op vang toch in hun stad moet plaats vinden. Terecht, vond de Rekenka mercommissie die in 2009 conclu deerde dat concentratie de bevol kingsopbouw uit balans brengt. Niet goed, zeker niet voor zo'n klein stadje als Vlissingen. En dan kostte het Vlissingen - toch al niet de meest welvarende gemeente - ook nog eens veel meer geld dan andere gemeenten, terwijl de cliënten overal vandaan kwamen. Vandaar dat de lokale po litiek zich ermee ging bemoeien. Marin de Zwarte - toen nog raads lid, intussen wethouder welzijn - bracht de discussie op gang. „Als centrumgemeente krijg je welis waar geld van het Rijk, maar je moet zelf veertig procent bijleg gen. Lang niet alle gemeenten droegen daar echter aan bij. Dat vonden we niet eerlijk." Die scheve afdracht is intussen rechtgetrokken: sinds dit jaar beta len alle Zeeuwse gemeenten struc tureel mee aan maatschappelijk op vang binnen Zeeland. Maar Vlissin gen was nog niet klaar. Want zij mag dan aan het eind van de spoorlijn liggen; de opvang kan ook beter verspreid worden. En dan met name de doorstroom na de opvang. Want de meesten blij ven nu nog hangen in Vlissingen. Terwijl ze dat vaak helemaal niet willen, weet Jacco van Damme van het CZW bureau, dat namens de gemeenten het beleid vorm geeft en subsidies verstrekt. „Het is ook niet goed. Mensen gedijen beter in een omgeving waar ze bin ding mee hebben, waar familie en kennissen zijn. Als een dakloze verslaafde blijft op een plek waar die niet wil zijn en waar die steeds zijn oude maten terugziet, is het ri sico van terugval veel groter." Het is niet goed dat een dakloze in Vlissingen blijft hangen Meer nieuws zie: www.pzc.nl Kunst en Antiek Veiling Vandaag v.a. 19.00 uur BORSSELE - Dit jaar hebben rij schoolhouders vaker dan in voor gaande jaren gebruiktgemaakt van gratis passeerpassen die de NV Westerscheldetunnel voor rij lessen beschikbaar stelt. In 2013 werden bij de tolhokjes 500 passeerpassen ingeleverd, vooral door Zeeuws-Vlaamse rij scholen. Dat waren in de jaren daarvoor er per jaar hooguit 350. Mensen die rijlessen volgen, kun nen volgend jaar andermaal zon der kosten ervaren hoe het is om door de Westerscheldetunnel te rijden. Voor aspirant-bestuurders is het tolplein, de juiste laan kie zen en dan 6,6 kilometer onder grond rijden, een ervaring die hen zekerder kan maken als ze na het behalen van hun rijbewijs al leen op pad gaan. De NV Westerscheldetunnel stelt volgend jaar via haar website weer passeerpassen voor rijscho len beschikbaar. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde MIDDELBURG - Het aantal aangiftes van agressie tegen hulpverleners en andere mensen met een publie ke taak in Zeeland is de afgelopen drie jaar afgenomen (van 165 naar 114). Projectleider Adriënne Ver aart voor Zeeland en West-Brabant vindt het lastig daar een duidelijke conclusie aan te verbinden. Belang rijker vindt zij zelf dat zowel organi saties als hun 'klanten' weer besef fen waar de grenzen liggen. Het project Veilige Publieke Taak in Zeeland wordt na drie jaar afgesloten met een symposium in Middelburg. Opvang zaak van iedereen door Wendy Wagenmakers I Jacco van Damme, CZW-bureau Jacco van Damme MIDDELBURGS VEILINGHUIS Houlkaai 9, Middelburg www.middelburgsveilinghuls.ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22