IBAN zorgt voor incassochaos bij bedrijven 'Shell kan volgend decennium naar poor 29,50 Rabobank voert controle op buitenlandse poot op Feestelijk Oud Nieuw ulïii ai a/g Alvanaf ECONOMIE 15 FLETCHER «hotels Boek een compleet verzorgd arrangement of een voordelige over nachting met ontbijt, wij bieden in ieder hotel voor een ieder wat wils'. JL Dat betekent dat bedrijven niet langer automatisch geld kunnen incasseren bij hun klanten. Ze moeten dan facturen gaan verstu ren of de hulp inroepen van zoge heten conversiebedrijven. De Nederlandsche Bank (DNB) is bezorgd maar ziet geen aanlei ding de invoering van het nieuwe betaalsysteem IBAN uit te stellen. „We schuwen een ingreep niet als een chaos dreigt, maar daar gaan we niet van uit", zegt pro jectleider Bernard Juffermans. Niet alleen kleine bedrijven zijn vaak niet goed voorbereid. Dat geldt ook voor kleinere gemeen ten. Vorige week werd al duidelijk dat de overgang naar het Europe se betaalsysteem niet vlekke loos verloopt. Grote bedrijven als VGZ, Achmea en Ziggo kregen de afgelopen weken honderddui zenden automatische incasso's voor maandelijkse premie en abonnementsgeld retour van de bank, zonder dat er maar één cent was bijgeschreven op hun rekening. Volgens DNB is dat te wijten aan fout aangeleverde co deringen doof genoemde bedrij ven. VGZ zag zich gedwongen incasso van de misgelopen premie uit te stellen tot medio januari. Een Am sterdamse woningcorporatie die met incassoproblemen te maken kreeg, zag het aantal wanbetalers daardoor verdrievoudigen. De huur van twee maanden wordt nu binnen één maand alsnog geïn casseerd. Banken die bij roodstaan tot voor kort nog automatische incasso deden voor bijvoorbeeld huur of energienota, doen dat na t fe bruari niet meer als er geen of te weinig geld op de rekening staat. Het nieuwe betaalsysteem wordt ingevoerd om zakelijke transac ties binnen Europa te bevorderen. Dankzij de nieuwe betaal- pas-met-chip kan iedere Europe aan nu al van Spanje tot Litouwen pinnen in winkels. Een uniform systeem voor incasso en over schrijvingen is de tweede en laat ste stap. Landen als Duitsland en Frank rijk verwachten grote problemen omdat veel bedrijven en instellin gen niet of nauwelijks op de over gang zijn voorbereid. Landen als Spanje, Italië en Griekenland heb ben uitstel gekregen. De doorsnee Nederlander is vol gens DNB bekend met IBAN, nu iedereen van zijn bank een acht tien tekens tellende IBAN-code heeft gekregen. Maar omdat veel mensen niet weten dat het betaal systeem per 1 februari van kracht wordt, gaat DNB dat vanaf half ja nuari nog eens flink rondtoeteren via de media. Banken mogen na februari ook niet meer automatisch het 1BAN- nummer van de begunstigde toe voegen. Dat moet de overschrijver zelf doen, tenzij hij voor t februa ri zijn adresboek voor online ban kieren heeft laten omzetten door de eigen bank. Temidden van alle onzekerheid is er één zekerheid: incasso van de 'boetefabriek', het Centraal Justiti eel Incassobureau, verloopt vlek keloos. Per 1 februari wordt het be talingssysteem IBAN geïn troduceerd. Veel bedrijven zijn er nog niet klaar voor. Volgens Voser heeft Shell de mid delen om op een duurzame wijze te produceren op de Noordpool en worden voorbereidingen ge troffen om mogelijk in 2014 of 2015 proefboringen te doen. Hierover is echter nog geen be sluit genomen, benadrukte hij. Vorig jaar werd de zoektocht van Shell naar olie en gas ten noorden van Alaska geplaagd door technische problemen en slecht weer. Dit jaar werd een pau ze ingelast om de gang van zaken in 2012 te onderzoeken, aldus Vo ser. De topman gaf verder aan dat schaliegas voor Shell op de lange termijn belangrijk is, ondanks te genvallers in de Verenigde Staten. Hij ziet een toekomst voor schalie- gas in Europa, maar denkt dat de ontwikkelingen wel langer zullen duren. Er is volgens hem gebrek aan regulering en beleid. De Euro pese bijdrage aan de schaliegasac- tiviteiten van Shell zal relatief ge ring zijn, denkt Voser. De vertrekkend topman ziet geen bedreiging in hernieuwbare ener gie voor de olie- en gasindustrie. Voser denkt dat op de lange ter mijn de energievraag sterk zal stij gen en dat de wereld alle energie bronnen nodig zal hebben. Het aandeel van fossiele brandstoffen bij de energiemix zal in 2050 nog altijd circa 60 procent zijn, denkt Voser. Hij zei verder dat Shell niet te groot is geworden om nog goed bestuurlijk hanteerbaar te zijn en dat er geen reden is om het be drijf op te breken. Het Libor-schandaal leidt tot stevige ingrepen in de organisa tie van Rabobank. De banden tussen de internationale tak, Rabobank Internationaal, en het hoofdkantoor in Utrecht worden steviger. De stafafdelin gen van beide takken worden samengevoegd. De maatregel is in lijn met af spraken die de bank onlangs met De Nederlandsche Bank (DNB) heeft gemaakt. Rabo bank moet van DNB de interne controle verbeteren, naar aan leiding van de betrokkenheid bij het Libor-schandaal. Volgens een Rabo-woordvoer- der worden onder meer de af delingen risicomanagement, woordvoering en personeelsza ken samengevoegd. Hij benadrukt dat de plannen, die nu bij de ondernemingsraad lig gen, geen gevolgen hebben voor klanten. Rabo kan nog niet zeg gen wat de maatregelen beteke nen voor de werkgelegenheid. Onlangs traden topman Piet Moer land en bestuurder Sipko Schat af. Dat gebeurde nadat Rabobank pu bliekelijk boete moest doen voor zijn rol in het internationale schandaal rond manipulatie van het Libor-rentetarief. De bank be taalt 774 miljoen euro om die kwestie te schikken. Volgens DNB had Rabobank de interne controle niet op orde. Het Openbaar Ministerie onder zoekt nog of de eigenlijke frau deurs, die inmiddels niet meer bij de Rabobank in dienst zijn, nog kunnen worden vervolgd. Alleen bestaande hypotheken in NHI De nieuw op te richten Natio nale Hypotheekinstelling (NHI) biedt alleen ruimte aan nieuwe hypotheken en hypo theken die aan het einde van de rentevaste periode zijn. Dat zei minister Dijsselbloem giste ren. Met de oprichting van de NHI wil het kabinet bereiken dat beleggers meer gaan inves teren in hypotheken. De NHI moet pakketjes hypotheken uit gaan geven, waar de staat ga rant voor staat. Dat zou banken lucht moeten geven. Die hebben nu enorm veel hypotheken op de balans. Aanvankelijk was het de bedoe ling ook bestaande hypotheken over te hevelen naar de NHI. Autoriteit Consument Markt waarschuwde echter dat be staande aanbieders hierdoor be voordeeld worden. P-P-p.n, Feestdagen overnachting 1, 2 of 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt Al vanaf: 29,50 p.p.p.n. Voorbeeld van een 2-daags Oud Nieuw Arrangement (boekbaar bij circa 40 hotels) \>t\ 3-daags Oud Nieuw Arrangement Boek nu deze lezersreis via pzc.nl/ 'webwinkel reizen Oud Nieuw V DONDERDAG 12 DECEMBER 2013 door Chris van Alem AMSTERDAM - Twintig- tot zestig duizend veelal kleinere bedrijven lo pen het risico vanaf 1 februari in fi nanciële moeilijkheden te raken omdat ze niet of onvoldoende zijn voorbereid op het nieuwe Europe se betaalsysteem IBAN. AMSTERDAM - Olieconcern Shell kan in de tweede helft van het vol gende decennium beginnen met de productie van olie en gas in het noordpoolgebied als proefboringen in de komende jaren een vondst opleveren. Dat heeft vertrekkend bestuursvoorzitter Peter Voser ge zegd in zijn afscheidsinterview op de website van het concern. UTRECHT DEN HAAG Of u de jaarwisseling nu romantisch viert met zijn tweetjes, met de hele familie of met een groep vrienden, wij nemen u graag de zorg uit handen. De feestelijke ambiance en de aandacht van onze gastvrije medewerkers zorgen ervoor dat u onbezorgd het nieuwe jaar in gaat. Hotel-Restaurant Valkenburg (Valkenburg) 29.50 p.p Hotel-Restaurant Heidehof**** (Heerenveen) 29,50 p.p Hotel-Restaurant Carlton**** (Naaldwijk) 29.50 p.p Hotel-Restaurant De Witte Raaf**** (Noordwijk) 29,50 p.p Hotel-Restaurant De Zeegser Duinen**** (Zeegse) 34,50 p.p Hotel-Restaurant Auberge De Kieviet**** (Wassenaar) 44.50 p.p Ontvangst met koffie of thee en appeltaart met slagroom 1 x overnachting 1 x uitgebreid Nieuwjaars ontbijtbuffet glas bubbels lx luxe dinerbuffet op Oudjaarsavond Om 24.00 uur een feestelijke toost met bubbels en oliebollen Wandelroute voor een frisse Nieuwjaarswandeling Dit arrangement is te boeken in 40 hotels, o.a. bij Hotel-Res taurant De Zon in Oosterwolde voor €84 p.p. Ontvangst met koffie of thee en een appelbeignet Gezamenlijke welkomstborrel in de Carrouselbar 2 x overnachting 1 x uitgebreid ontbijtbuffet op 31 december 1 x Nieuwjaarsontbijtbuffet met een glas bubbels op Nieuw jaarsdag 1 x heerlijk 3-gangen diner op 30 december 1 x luxe 5-gangen diner dansant met live muziek 1 Om 24.00 uur een feestelijke toost met bubbels en oliebollen en aansluitend een hapje en een drankje in de Carrouselbar Wandelroute voor een frisse Nieuwjaarswandeling Dit arrangement is te boeken in Hotel-Restaurant Sallandse Heuvelrug in Rijssen voor 199,- p.p. Kijk voor een overzicht van al onze hotels met bijbehorende Oud Nieuw Arrangementen op: www.fletcher.nl/nieuwjaar of bel: 0347-750 430 ■"*1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15