We geven ons leven een hoog cijfer: Een 7,8 stelt het SCP-rap- port 'Sociale Staat van Nederland'. Ondanks de crisis. 10 VERDIEPING DE SOCIALE STAAT VAN NEDERLAND Kwaliteit van leven in Nederland is hoog Veel positiever over allochtonen Lager opgeleide mensen hebben een lagere levensverwachting Ondernemers leveren meest in Groei klanten kredietbank Nederlanders mopperen wat af. Het weer, de eco nomie, de regering, het verkeer: altijd is er wel iets mis. Het zal dan ook voor veel mensen een grote verrassing zijn dat in het vijfde jaar van de grootste economi sche crisis sinds tijden, de gemiddelde Ne derlander zijn leven beloont met een prach tig rapportcijfer: een 7,8. Maar liefst 85 pro cent van de Nederlanders noemt zich 'ge lukkig' of'zeer gelukkig'. Dat blijkt uit de zevende editie van het rap port De Sociale Staar van Nederland van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Die 7,8 komt niet uit de lucht vallen, legt adjunct-directeur Rob Bijl van het SCP uit. Hij is mede-auteur van het iedere twee jaar verschijnende rapport. „Als Nederlanders vinden dat het in hun di recte leefomgeving goed gaat, dan maakt het ze, sterk uitgedrukt, niet zo veel uit hoe het de rest van de wereld vergaat", ver klaart Bijl het 'optimisme tegen de klippen op' van de Nederlanders. „Als het goed gaat met de kinderen op school en als het goed gaat met de gezond heid van de familie en vriendenkring dan zegt de Nederlander dat het hem goed gaat. Dat geldt zelfs voor de mensen die het economisch gezien wat moeilijker heb ben omdat ze werkloos zijn geraakt of om dat ze een een-oudergezin vormen en de gevolgen van de crisis voelen. Die mensen geven hun léven dan wel geen 7,8, maar ko men tot een 7 of een 6,8. Het cijfer zakt niet door de bodem omdat de mensen zien dat we een verzorgingsstaat van goed ni veau hebben", aldus Bijl. „In ons omringen de landen zie je dat de mensen vaak veel pessimistischer zijn." De Fransen lijken collectief depressief, de Duitsers en Belgen zijn minder positief dan wij, blijkt uit De Sociale Staat van Neder land. Economisch loopt het niet op rolle tjes, maar toch is ons land nog altijd een van de meest competitieve ter wereld. Bijl noemt de Nederlanders 'optimistisch', en zegt dat in ons land het vertrouwen in de overheid, 'in de boven ons gestelden', ondanks dipjes nog altijd groot is. „Dat is een constante. Dat zie je overal in het rap port terug." Dat vertrouwen zullen de Nederlanders de komende jaren nog wel nodig hebben, denkt Bijl. „De laatste tijd horen we weer wat optimistischer geluiden. We zijn uit de recessie, groeien 0,1 procent en we zien dat een aantal industrie-indicatoren weer de goede kant op gaan. Er gloort hoop." Maar tegelijkertijd zijn een aantal bezuini gingen van de regering nog niet doorge voerd, ziet Bijl. De matiging van de salaris sen gaat nog wel even door. De gevolgen van de veranderingen in het sociale stelsel moeten nog komen, de pensioenen wor den verder versoberd. „Al die maatregelen gaan de komende ja ren gewoon door, want ze moeten geld op leveren. Dus dat gaan de mensen de ko mende periode wel in hun portemonnee voelen. De economie zal dan wellicht voor zichtig blijven groeien, maar dat komt dan vooral omdat de export verder groeit. Onze economie gaat de komende tijd vooral pro fiteren van de groei elders in de wereld. De werkloosheid stijgt ook nog steeds." Bijl zegt dan ook dat de 7,8 die de Nederlan ders nu aan hun leven geven, wellicht in de achtste Sociale Staat van Nederland zal zijn veranderd in een lager cijfer. „Ik be schik niet over een glazen bol, maar zie wel hoe het allemaal werkt. De sociale ge volgen van alle beslissingen van de afgelo pen jaren krijgen een na-ijleffect. Als de economie aantrekt, dan betekent dat nog niet direct dat iedereen gelijk een baan heeft of dat de gepensioneerde weer een volledig pen sioen ontvangt. Ook de sa larissen zullen voorlopig niet op het oude peil terugko men. Dat duurt een aantal ja ren." Bijl wil voor de komende twee jaar geen somber beeld schetsen. Maar de sociale ge volgen van de crisis zullen volgens hem nog een tijd voelbaar zijn. Ook denkt hij dat de versobering van de WW en de veranderingen in het ontslag recht mogelijk zullen gaan zorgen voor een slechter humeur van de Nederlanders. „Immers, er wordt getornd aan wat de mensen ge wend zijn." Volgens Bijl is een verklaring van de 7,8 ook het feit dat de crisis voor een groot deel van de bevol king eigenlijk nog altijd onzicht baar is. „Zolang je werk hebt en je in goede gezondheid verkeert, dan is er eigenlijk geen crisis." De grote min bij de zelfstandige ondernemers verklaart Bijl door de groei van het aantal zelfstandi gen zonder personeel (zzp'ers). „Dat zijn er intussen ook 700.000. Daar zitten mensen tussen die zich prima kunnen redden, maar zzp'ers zijn ook vaak de mensen die als eersten door hun opdrachtgevers aan de kant worden gezet als het economisch wat minder gaat." Volk van 'tevrede mopperkonten' door Wilko Voordouw beeld/infographic De Persdienst bron SCP jongeren verlaten voortijdig hun opleiding zonder diploma 2011 -2012 minder in vergelijking met 10 jaar geleden Nederland behoort tot de top-5 van de geluk kigste landen in Europa, blijkt uit Europees on derzoek. Denemarken scoort het hoogst, met een 8,4. Op 2 tot en met 4 volgen Finland, Zwe den en Luxemburg. Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Duitsland vormen de middenmoot met een cijfer iets boven de 7. Alleen Honga rije haalt volgens de Sociale Staat van Ne derland een onvoldoende: 5,8. De Nederlanders zijn veel minder negatief ge worden over niet-westerse immigranten. In 2012 antwoordde 32 procent bevestigend op de stelling: 'Er wonen te veel mensen met een ande re nationaliteit in Nederland'. Dat percentage was in 2010 nog 39 procent Ook stelt 52 pro cent (tegen 45 procent in 2010) dat de meeste moslims in ons land respect hebben voor de cultuur en leefwijze van anderen. De levensverwachting van Nederlan ders met een lagere opieiding is la ger dan die van Nederlanders met een hoge opleiding, blijkt uit de So ciale Staat van Nederland. Mensen met alleen basisonderwijs sterven gemiddeld zo'n 7 jaar jonger dan ie mand met een hbo- of universitaire opleiding. Verder stelt het rapport dat de Ne derlandse preventieve gezondheids zorg in de Europese subtop zit. Ne derland doet het minder goed dan gemiddeld ais het gaat om roken, al cohol en voeding. Nederland is bij voorbeeld gemiddeld streng in het rookbeleid. Dat vertaalt zich in meer rokers dan gemiddeld. Het aantal mensen dat sterft aan longkanker is hoger dan in strengere landen: Zelfstandige ondernemers heb- oen sinds het begin van de cri sis het meest ingeleverd. Hun inkomen ging de afgelopen ja ren met 11 procent achteruit. Onder hen bevinden zich veel zzp'ers, zelfstandigen zonder personeel. De gemiddelde koopkrachtdaling van de bevol king was 3 procent. zzp'ers zagen hun inkomen de laatste jaren krimpen met 11% Door de crisis is het aantal men sen dat bij een kredietbank aan klopt voor schuldhulpverlening fors gegroeid. Vorig jaar meld den zich ruim 84.000 mensen voor schuldhulpverlening. In 2010 waren dat er nog 78.000. Tijdens het eerste volle crisis jaar (2009) waren dat er 55.000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10