Rusland VERDIEPING 9 De rechter bepaalde in 2008 bovendien dat alle buitenlandse films, ook de Russische, ondertiteld of nagesynchroniseerd moeten worden in het Oekraïens. Het laat zich ra den dat op hun beurt de etnische Russen in Oekraïne zich daardoor geschoffeerd voelden. De tweestrijd tussen Oekraïners en Rus sen zou worden gevoed door de beruchte oproerpolitie Berkoet, die goeddeels uit agenten van de Russischtalige Krim be staat. Daardoor zouden de agenten meer dan de Kievse politie bereid zijn stevig op te treden tegen de demonstranten, meld den Russische media. Historica Svetlana Petrovskaja zag de ge wonden worden binnengebracht in het zie kenhuis. „Heel verschillende mensen, uit alle lagen van de bevolking. Allemaal ston den ze op het Majdan (het Onafhankelijk heidsplein in Kiev, red.). Het zijn zorgwek kende tijden en God geve dat er een vredi ge oplossing komt. We zijn allemaal bang De tweestrijd tussen Oekraï ners en Russen zou worden gevoed door beruchte oproerpolitie 'Berkoet' voor een burgeroorlog", vertelt Petrovskaja. Toch gelooft ze niet zo in het verhaal van de Oekraïens-Russische tweespalt. „Wij houden van het Russische volk. De tweede ling bestaat veel eerder uit enerzijds men sen, Oekraïners en Russen, die van deze president-af willen en anderzijds zij die dit regime nog steunen." President Viktor Janoekovitsj komt uit het oosten van Oekraïne en steunt op de grote Oost-Oekraïense oligarchen als Rinat Ach- medov en Oleksandr Jaroslavski. Daarom is het niet zo verwonderlijk dat hij in novem ber onder druk van Rusland de onderhan delingen met de EU heeft afgebroken. Hij zei dat hij was gechanteerd door Moskou, maar veel Oekraïners weten beter: Janoeko vitsj heeft een eigenbelang en wil in 2015 koste wat kost worden herkozen. Hij re kent daarbij op de steun van Oost- en Zuid-Oekraïne. Maar ook daar is het leven slecht, aldus historicus Vadim Skoratovski. „In het oosten steunen ze Janoekovitsj nog maar half-half. Maar mensen zijn er conser vatiever en leven in de naïeve veronderstel ling dat materiële hulp wel van Poetin zal komen. En van die hoop op Rusland wil Ja noekovitsj electoraal profiteren. Maar ik denk dat hij aan de verliezende hand is. Daarom zet hij nu volop in op een autori tair bewind." Een tweede, succesvolle, Oranjerevolutie in Oekraïne moet Poetin angstzweet bezorgen Natuurlijk wil Rusland een vin ger in de Oekraïense pap hou den. Dit is de historische ge boortegrond van de natie. Een beetje zoals de Serviërs Kosovo beschouwen als de kraamkamer van de Servische natie. Na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie in 1991 heeft Moskou niet anders gedaan dan proberen de voor malige sovjetrepublieken opnieuw aan zich te binden. Met de Baltische staten Est land, Letland en Litouwen is dat niet ge lukt, zij werden lid van de Europese Unie en de NAVO, en dat heeft Moskou enorm pijn gedaan. Evenals in onder meer Geor gië, Armenië en Wit-Rusland oefent het Kremlin ook in Oekraïne druk uit om zijn wil op te leggen. Dat valt niet mee in Oe kraïne waar in 2004 de Oranjerevolutie leidde tot verwijdering van Moskou. De Russische president Vladimir Poetin probeert niettemin met de Euraziatische Unie, een tegenhanger van de EU, een 'Sov jet-Unie light' te creëren. Lillia Sjevtsova, politicologe van het Carne gie Centrum in Moskou, noemt Oekraïne 'het juweel in de Russische kroon' en ze wijst op de effectieve mechanismen die Moskou heeft: half augustus verhoogde Rusland de controle op import vanuit Oe kraïne - om Kiev af te brengen van het plan te tekenen voor de EU. Het gevolg: da genlang stonden Oekraïense treinen en vrachtwagens aan de grens met Rusland te wachten en liep de economie enorme scha de op. Rusland heeft nog een enorme troefkaart: gas. Oekraïne is wat de energievoorziening betreft volledig afhankelijk van de machti ge noorderbuur. En omdat de gastoevoer naar Europa via Oekraïne en Wit-Rusland loopt, kan het ook druk uitoefenen op de EU. Zo kwam in de winter van 2009 Zuid oost-Europa zonder gas te zitten doordat Rusland de gaskraan voor Oekraïne had dichtgedraaid. Kiev had nog openstaande rekeningen, die eerst betaald moesten wor den, vond Moskou. De situatie is sindsdien niet veranderd. Een tweede Oranjerevolutie moet Vladi mir Poetin angstzweet bezorgen. Hij kampt al met dalende populariteit in eigen land en een revolutie in Oekraïne zou de te genstanders van de Russische president al leen maar meer motiveren hun verzet te verharden. WOENSDAG 11 DECEMBER 2013 van Oost en West

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9