Europa Oekraïne zit klem Oekraïne zit opnieuw klem tussen Oost en West. Het gevoel zegt vrij heid en aansluiting bij de Europese Unie. Het verstand kiest toch ook voor Rusland. Na de Oranjerevolutie van 2004 is de revolte weer op straat. En op de achtergrond is de EU be zorgd om onze gastoevoer. 8 VERDIEPING PROTEST IN OEKRAÏNE Brussel wil Oekraïne graag bij de Europese Unie hebben. Vooral omdat de EU er dan een grote consumentenmarkt van zo'n 46 miljoen zielen bij krijgt. Moder nisering van de Oekraïense economie zou mooie kansen bieden voor West-Europese bedrijven en dat is goed voor de werkgele genheid. Dan zal de EU wel eerst decennia lang geld moeten pompen in een verpauperd land, dat met een jaarlijks bruto nationaal pro duct van 5400 euro per hoofd van de bevol king nog ver achter Roemenië en Bulgarije staat. Subsidies overmaken naar Oekraïne is riskant, gezien de bedenkelijke eerste plaats op de lijst van corruptste landen van Europa. Omdat er op korte termijn meer na- dan voordelen zitten aan een uitbreiding van de EU toonde de Engelse politicoloog John Laughland zich verheugd over de afgebro ken onderhandelingen tussen Kiev en Brus sel. „Ze hebben daar veel meer aan Rus land. Daar is Oekraïne veel nauwer mee verbonden. En kijk eens naar de andere lan den in Oost-Europa die bij de EU horen: Griekenland, Cyprus, Roemenië, Bulgarije, geen van alle hebben ze er profijt van", al dus Laughland. Maar het alternatief, lidmaatschap van Oe kraïne van de Euraziatische Unie, is voor de EU riskant. Die douane-unie wordt ge leid door Rusland en met toetreding van Oekraïne zou het Kremlin ook veel meer zeggenschap krijgen over de politieke be sluitvorming in Kiev. Daarmee kan Poetin, zeker met het 'gaswapen' in handen, Euro pa in de toekomst flink dwarszitten. Afhan kelijk zijn van de grillen van Rusland is een Brusselse nachtmerrie. Volgens politicologe Lilia Sjevtsova moet Europa ophouden te geloven dat het part nerschap dat de EU met Oekraïne en ande re Oost-Europese staten wil aangaan als een brug tussen Europa en Rusland kan dienen. „De grootste fout die de EU heeft gemaakt, is niet dat het Oekraïne heeft ge dwongen tot een keuze. Brussel heeft ge faald Kiev de juiste keuze te laten maken." Dat laatste vinden nu ook sommige politici in Brussel. Dat Kiev het democratische ge halte en de mensenrechten naar een hoger plan moet tillen om bij de Europese fami lie te gaan horen, is mooi. Maar concreet is er weinig toegezegd. Oekraïne is belangrijk want afhankelijk zijn van de grillen van Rusland, is een Brusselse nachtmerrie Het stadsbestuur van de Oe kraïense hoofdstad Kiev heeft gisteren opdracht gegeven tot het inrichten van een ijsbaan op het Onafhankelijkheids plein, de plek waar duizenden mensen al wekenlang betogen tegen de regering van president Viktor Janoekovitsj. De ijsbaan moet zondag gereed zijn, aldus Oekraïense media, en het eerste besluit daartoe zou al ver voor de protesten zijn genomen. De burgemeester van Kiev, Aleksandr Po pov, benadrukte daarnaast dat de autoritei ten geen geweld zullen gebruiken om het conflict tussen de oppositie en de autoritei ten te beëindigen. Ondertussen gaan de de monstraties door. Zondag gingen volgens politie van Kiev 50.000 mensen de straat op. Volgens de oppositie waren het er een half miljoen. Allemaal vóór Europa en té gen de pro-Russische regering die toenade ring tot de EU nu afweert. Wie de massademonstraties in Kiev aan schouwt, zou kunnen denken dat zowat de hele bevolking zich wil aansluiten bij Euro pa. Maar dat is niet zo. Uit een onderzoek van het Internationaal instituut voor de so ciologie van half november bleek dat de verdeling vrijwel gelijk is: 39 procent van de Oekraïners wil bij de Europese Unie ho ren, terwijl 37 procent opteert voor de Eur aziatische Unie die Rusland al heeft met Wit-Rusland en Kazachstan. De gespletenheid komt voort uit het feit dat in het westen en midden het Oekraïen se nationalisme de boventoon voert en Oekraïens wordt gesproken, en het oosten en zuiden van het land hoofdzakelijk Rus- sischtalig zijn. De Russen zijn al eind 16e eeuw die gebieden binnengetrokken en de russificatie is daarna alleen nog maar ver der gegaan. Na een korte periode van onafhankelijk heid in de jaren '20 besloot de sovjetlei ding van Oekraïne een sovjetstaat te ma ken. Dat heeft bij veel Oekraïners kwaad bloed gezet ten aanzien van Moskou. Even als de Holodomor, de gruwelijke hongers nood die het land in de jaren '30 trof en waarbij miljoenen het leven lieten. De ramp werd veroorzaakt door de gedwon gen collectivisatie van de landbouw, door gevoerd door Moskou. Na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie in 1991 nam de onenigheid tussen Oekraïners en Russen snel toe. Hoewel in de praktijk hun beide talen door elkaar worden ge bruikt, is in het openbare leven Oekraïens vereist. Daardoor slinkt het aantal Russisch- talige scholen (ook in het oosten en zui den) en is hoger onderwijs nog slechts in het Oekraïens te volgen. Explosief mengsel door Joost Bosman beeld De Persdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8