Monument van dankbare Armeense vluchteling College Middelburg moet dieper door stof School Schore blijft In hoger beroep voor strijden voor behoud overval veroordeeld BEVELANDEN en THOLEN 23 Brand snel uit De uit Armenië afkomstige kun stenaar, die zelf in 1994 met zijn gezin via het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede in Zeeland belandde, heeft een beeld ontwor pen dat hij dolgraag ergens op Schouwen-Duiveland zou willen plaatsen. „Om mijn dankbaarheid aan Nederland uit te drukken, ook namens andere vluchtelin gen", licht hij zijn plan toe. Helemaal voor niets kan dat niet. Er is, schat Arutjnian desge vraagd, een dikke 30.000 euro aan onder meer materiaalkosten no dig. Met Wim van de Sluis, in wiens loods in Lewedorp de Goe- senaar zijn atelier heeft, is hij op zoek naar mogelijkheden (fond De werkgroep Behoud OBS De Tlinnel gaat naar de Tweede Ka mer om het landelijke registratie nummer (nodig voor rijksfinan ciering) terug te krijgen en zater dag is tijdens de Schoorse Kerst markt een kerstmannen-sponsor loop om geld in te zamelen voor de acties. Een raadsmeerderheid van de gemeente Kapelle besloot in oktober dat er een onderzoek komt naar nut en noodzaak van sen, sponsoren et cetera) om dat geld bij elkaar te krijgen. „Ik ben Nederland nog altijd dankbaar dat ik hier onderdak en brood heb gekregen", blikt Arutjnian op zijn eerste schreden op Hollandse bo dem terug. Aan zijn komst naar Nederland ging een zee van gevoe lens vooraf Pijn in zijn hart om wat hij achterliet, onbekendheid met wat er voor hem lag en een enprm grote verantwoordelijk- beid die hij voelde richting zijn gezin (zijn vrouw en twee doch ters) met wie hij op weg ging. Het waren die gevoelens die hij herkende bij de vele vluchtelin gen die hij vanaf dat moment ont moette. En dat inspireerde hem om een beeld te maken, nu nog in beperkte afmetingen en van klei maar ooit - zo hoopt Arutjnian - groter en van graniet met een duif van brons. Het beeld laat een man met vrouw en kind zien, op rijzend uit gebroken steen dat symbool staat voor het onzekere land dat de vluchteling achterlaat. De opengereten schouder symbo- de extra bekostiging van De Tün- nel en dat deze bekostiging moge lijk in 2017 wordt stopgezet. „Door een fout van de gemeente Kapelle heeft de school in 1996 haar zelfstandige status verloren, waardoor zij niet meer in aanmer king kwam voor ondersteuning van het Rijk. De gemeente heeft deze verantwoordelijkheid overge nomen, maar wil daar nu vanaf', aldus de werkgroep. Het bestuur van de Facetscholen (waar De Tlinnel onder valt) blijft in gesprek met de gemeente om de financiële gevolgen van een mogelijke sluiting inzichtelijk te maken. liseert het gebroken hart van de vluchteling, waar echter een duif (de geest die rust krijgt en hoop en liefde) uit oprijst. Van de Sluis, van het gelijknami ge grondwerkbedrijf in Lewe dorp, ontmoette Arutjnian als dia ken en het tweetal vond elkaar in hun gemeenschappelijke passie voor steen. „Ik zag wat een ver schrikkelijk goed vakman hij is én een enorme werker. Maar je hebt wel iemand nodig om je te kun nen ontwikkelen in deze maat schappij." Dus blijft Van de Sluis Ik ben Nederland nog altijd dankbaar dat ik hier onderdak en brood heb gekregen Het gerechtshof in Den Bosch be paalde dinsdag dat de celstraf van 42 maanden die de rechtbank in Middelburg oplegde terecht is en legde die zelf in hoger beroep ook op vanwege diefstal met geweld en afpersing. De overval vond plaats in de vroe ge ochtend, toen twee medewer kers de deur open deden om het net bezorgde brood binnen te la den. er op hameren dat Arutjnian zijn Nederlands verbetert en maakt hij hem wegwijs bij het zaken doen én in hanenland. De beeld houwer, die ook grafstenen ont werpt en maakt, werkt namelijk ook nog in de dijkverzwaring om brood op de plank te krijgen. „Ik ben niet bang om te werken, maar ik wil ook mooie dingen ma ken." Met die 'mooie dingen' heeft Arutjnian inmiddels aardig wat bereikt. Op Zeeuwse bodem tekende hij onder meer voor het beeld voor De Vroone in Kapelle. Internationaal springen vooral de kolossale (drie bij drie meter met ende) deuren die hij bijna twee jaar geleden maakte voor een Pa- rijse boetiek annex galerie in het oog. Dat blijft bijzonder, geven Arutjnian en De Sluis aan. „Het idee dat je in die dure woonwijk in Parijs tegen deuren aankijkt die in een Zeeuwse boerenschuur zijn gemaakt." Op dat moment drongen twee mensen met een sjaal en muts naar binnen en onder bedreiging van een pistool eisten ze dat de kluis open moest. Ze namen twee- tot drieduizend euro aan rollen kleingeld mee. De verdachte was in hoger beroep gegaan omdat hij per se zijn on schuld wilde bewijzen. Zijn advocaat Ed Manders vroeg zich nog af waarom, omdat hij zijn straf al zo'n beetje had uitge zeten toen het hoger beroep be gon, maar de man had aangege ven het echt niet gedaan te heb ben. Het mocht niet baten. Die VOF kreeg in 2007 als afkoop som voor het Molenwaterpark één miljoen euro en het college gaf eenzelfde bedrag als voor schot, zonder dat de raad over dat laatste bedrag werd ingelicht. Evenmin hoorde de gemeente raad dat die afkoopsom niet - zo als afgesproken - in delen werd overgemaakt, maar in een keer. In juni kwamen deze betalingen boven water toen bleek dat het ge bruiksrechts van het Molenwater nog bij Miniatuur Walcheren lag omdat het erfrecht niet was over gedragen. Het college beloofde in september om in een brief totale openheid van zaken te geven. Die kwam gisteravond aan de orde tij dens de vergadering van de raads commissie Algemeen Bestuur. In die brief betuigt het college spijt over de handelwijze en spreekt het ook zijn afkeuring uit over de gemaakte keuzes, omdat het budgetrecht van de gemeente raad is gepasseerd. Tal van raads fracties lieten weten dat ze die brief nog onvoldoende vonden omdat onvoldoende schuld werd bekend. Ook stelden ze vast dat het college niet volledig is in die brief. Evert Heringa (Christen- Unie) wees daarbij op een docu ment in het raadsinformatiesys- teem waaruit blijkt dat het colle ge nog steeds geen complete open heid van zaken geeft. Na enkele schorsingen beloofde wethouder Johan Aalberts dat er een nieuwe brief komt waarin het college volledige openheid geeft over de aankoop van het Molen waterpark en verhuizing van de VOF naar het ZEP. Het zegde ook toe dat alles in het werk wordt ge steld om te zorgen dat die nieuwe brief voor maandag verstuurd is naar de raadsleden omdat maan dag de raad bijeen komt. SINT-ANNALAND - De middelbrand die gistermiddag rond vieren werd gemeld aan de Nieuwstraat in Sint-Annaland, bleek minder groot dan in eerste instantie leek. De brandweer had de brand, die uitbrak op een zolder, in een mi nuut of tien onder controle. WOENSDAG 11 DECEMBER 2013 Eduard Arutjnian (links) en Wim van de Sluis staan bij het (kleine) ontwerp van het beeld dat de kunstenaar graag zou realiseren foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman LEWEDORP - Voor zover beeldhou wer Eduard Arutjnian uit Goes weet, is er in heel Zeeland of zelfs Nederland geen monument van vluchtelingen te vinden. Daarin zou Arutjnian graag verandering breng en. door Frank van Cooten schore - De acties voor het be houd van basisschool De Tunnel in Schore gaan door. Eduard Arutjnian DEN BOSCH - Een 31-jarige man uit Almere heeft terecht in de gevan genis gezeten voor de overval op de Aldi in Oost-Souburg op 3 de cember 2010. zie iook: www.edostone.nl en www.wimvandesluis.nl. De Koperen Tuin Al 25 jaar de beste. boeken altijd gratis thuisbezorgd via www.koperentuin.nl door Emile Calon MIDDELBURG - Het dagelijks be stuur van de gemeente Middelbur ger moet nog dieper door het stof als het gaat om de verantwoording over het niet informeren van de ge meenteraad over 'geheime' betalin gen aan VOF Miniatuur Walcheren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57