21 'Yerseke wil een kinderboerderij' College B en W Reimerswaal wil één bibliotheekvestiging open houden Schaatsen op kunst-ijs 22 BEVELANDEN en THOLEN Welke etiketje is er op de leghennen van La Solitude te plakken. Tholen en provincie verschillen van mening. Kleindierenshow voor 34e keer Boete voor te hoge combinatie Volgens Van Nieuwenhuijzen moeten zijn leghennen met een vrije uitloop worden beschouwd als grondgebonden activiteit. Op grond van provinciaal beleid valt zijn bedrijf echter onder de noe mer intensieve veehouderij om dat de productie van eieren niet volledig gerealiseerd kan worden met voer van het eigen bedrijf. Een non-argument, vindt Van Nieuwenhuijzen. Op basis van dat argument zouden namelijk ook rundvee- en schapenboerde rijen als intensief moeten worden bestempeld. Zijn 42.000 leghen nen gaan het hele jaar door de weide in, waar elke kip dagelijks vier vierkante meter grasland tot haar beschikking heeft. „Als je een vrije-uitloopei aanbiedt, ben je verplicht de hennen vanaf elf uur 's ochtends naar buiten te la ten gaan, tot de duisternis valt." De eigenaar van het Fliplandse be drijf La Solitude teelt overigens ook zelf graan, maar kiest ervoor dat niet rechtstreeks als voer voor zijn eigen kippen te gebruiken. Dat heeft te maken met het voer- circuit in zijn stal waardoor de eerste kippen de grove delen er het eerst uitpikken. „En dan krijg je onbalans in je stal." In het nieuw vast te stellen Be stemmingsplan Buitengebied wordt zijn bedrijf op basis van provinciaal beleid als intensief weggezet. „Daardoor krijgen we een stempel opgedrukt waarvan ik vind dat het niet hoort bij deze tak van veehouderij." Alleen van wege de kleur die zijn hennen ge ven aan het landschap. „Ik krijg honderden complimenten van mensen die genieten van onze kippen. Recreanten waarderen de afwisseling in het landschap", hield hij de leden van de commis- sie ruimtelijke ordening van de gemeente Tholen voor. Daarnaast vreest Van Nieuwenhuijzen dat het etiket intensieve veehouderij op lange termijn voor beperkin gen zal zorgen. Hij mag volgens het bestemmingsplan tot 5000 vierkante meter stal uitbreiden, maar dat acht hij op de huidige lo catie niet echt voor de hand lig gend. Eventueel, ooit, uitbreiden met een tweede vestiging is op de ze manier echter een gesloten boek. Op initiatief van de SGP wordt tijdens de gemeenteraads vergadering van donderdag 19 de cember een motie ingebracht waarmee het college nadrukkelijk wordt verzocht met de provincie te praten. De motie wordt op voor hand al expliciet gesteund door CDA, Christenunie, Algemeen Be lang Tholen (ATB) en de WD. KUNSTIJSBAAN wachtte op herbestemming. Hart man denkt dat zoiets ook in Yerse ke mogelijk moet zijn én dat er be hoefte aan is. „Voor een kinder boerderij moet je naar Goes of Bergen op Zoom." Omdat het om een niet-commercieel initiatief gaat, laat hij vandaag een stich ting oprichten. Hartman hoopt dat de kinderboerderij - even tueel in combinatie met een be scheiden centrale speeltuin en educatiecentrum - een sociale functie kan bekleden in het dorp. Niet alleen als ontmoetingsplaats, maar ook bijvoorbeeld als dagbe steding voor gehandicapten. Maurice Hartman heeft deze week zijn plannen openbaar ge maakt door posters op te hangen in winkels, flyers op scholen uit te delen, gemeenteraadsleden en wethouders te mailen en een pagi na te openen op facebook.com/ stichting kinderboerderij.yerseke. „Als je ziet hoe positief iedereen is en hoeveel mensen vriend wil len worden op Facebook, dan kan de gemeente hier niet omheen." Hartman (48), die sinds zeven jaar in Yerseke woont, loopt al eni ge jaren met het idee voor een kin derboerderij rond. Hij is er van overtuigd dat de maatschappelij ke betrokkenheid in het dorp zo groot is dat zijn plan moet slagen. „Ik hoef niet eens geld van de ge meente, dat krijg ik hier wel los in de vorm van echte flappen of een andere manier van sponso ring. Iedereen die ik spreek, is erg enthousiast over het idee." De Yersekenaar woonde lange tijd in Haarlem, waar hij zijn vader met weinig middelen in korte tijd een.kinderboerderij zag beginnen op een stuk gemeentegrond dat 'S-HEERENHOEK - Kleindierenvere- niging KPS-Zeelandia houdt op 12,13 en 14 december haar jaarlijk se Zeelandia-kleindierenshow met zo'n 450 dieren. Vele rassen konijnen, cavia's, hoenders, dwerghoenders, watervogels, sier- vogels en sierduiven zullen er te zien zijn van klein tot groot. Don derdag 12 december worden de dieren gekeurd door zes keur meesters die uit zowel Nederland als uit België komen. Ook is er de inmiddels bekende dierenknuffel- tafel. De tentoonstelling is voor het publiek geopend op vrijdag 13 december vanaf 8.00 uur tot 20.30 uur en zaterdag 14 december van 8.30 uur tot 16.00 uur. Het adres is Werrilaan 67 in 's-Heerenhoek. Dat is gisteravond duidelijk ge worden tijdens een themabijeen komst van de gemeenteraad over het bibliotheekbeleid. Die werd gehouden als opmaat naar nieuw beleid dat waarschijnlijk voor de zomer van volgend jaar wordt vastgesteld. Enkele jaren geleden wilde het college ook al één filiaal open houden: De gemeenteraad besloot echter om twee bibliothe ken open te houden: Yerseke en Krabbendijke. In overige dorpen zouden uitgiftepunten of leesta fels kunnen komen. Dit bleek in de praktijk lastig uit te voeren. College opteert voor Krui- ningen of Yerseke als loca tie voor één grote biblio theek voor hele gemeente. Als 'centrale bibliotheek' zijn twee dorpen in beeld: Yerseke en Kruiningen. Omdat zo'n bieb 500 vierkante meter groot moet zijn, zou in Yerseke de leegstaande bo venverdieping toereikend zijn. In Kruiningen zou een deel van Bachten Vaete bij de bibliotheek die nu 150 vierkante meter is ge trokken moeten worden. Qua kosten is Yerseke volgens de eerste berekeningen 10.000 euro goedkoper, maar daar tegenover staat dat hier geen grote verbou wing nodig is. Verder wil het col lege ook zo'n 80.000 euro over houden voor projecten om leesbe vordering op basisscholen. BORSSELE - Een chauffeur kreeg gisteren een boete van 950 euro opgelegd omdat zijn voertuig de maximale hoogte overschreed. De man reed met zijn trekker met oplegger vanuit Zeeuws-Vlaande ren naar de tunnel. Door het waar schuwingssysteem werd opge merkt dat deze combinatie te hoog was. Ondanks waarschu wingssignalen reed de man ver der. Vanwege het gevaar werd het overige verkeer in de oostelijke buis ri'chting Borssele tegengehou den. Op het tolplein werd de chauffeur gecontroleerd. Daar bleek dat de vrachtwagen 22 centi meter hoger te zijn, dan de toege stane 4.00 meter. De man kreeg een bekeuring van 950 euro. 'Op vrije kip hoort ander etiket' door Esme Soesman THOLEN - Het wil er bij de Thoolse politiek niet in dat de kippen van Wim van Nieuwenhuijzen uit Sint Philipsland het etiket intensieve veehouderij krijgen opgeplakt. Het Thools college van burgemeester en wethouders wordt op pad ge stuurd om daar met de provincie over te gaan praten. hectare grond heeft Van Nieuwenhuij zen. Zijn 42.000 leghennen hebben per stuk dagelijks vier vierkante me ter grasland tot hun beschikking. Daar eten ze ook van. door Joeri Wisse YERSEKE - Als het aan Maurice Hart man ligt, heeft Yerseke over een paar jaar een kinderboerderij. Eni ge voorwaarde: de gemeente of een particulier moet ergens aan de rand van het dorp een stuk grond beschikbaar stellen. „Zodra dat er is, komt het absoluut goed." SINT-ANNALAND - Schaatsweer is het voorlopig niet, daar is het nog te warm voor. Toch kan er op het Havenplein in Sint-Annaland sinds gisteravond volop worden geschaatst. Dankzij verwarming is het in de tent nog een paar graden aangenamer dan buiten. In en om de tent zijn de komende dagen allerlei activi teiten met als hoogtepunt de Wintermarkt op zaterdag, foto Leo Adriaansen door Joeri Wisse KRUININGEN - Het college van B en W van Reimerswaal stelt voor één bibliotheek over te houden. Daar mee haakt het college in op nieuw beleid van de bibliotheek Ooster- schelde om de kleinere vestigingen te sluiten en één filiaal op te waar deren tot volwaardige vestiging voor de hele gemeente.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56