m Nieuwe rotonde 'de TOL' herinnert aan vroegere tolheffing naar Zoutelande Provinciehuis gesloten Erop uit! Komt u ook naar de nieuwjaarsbijeenkomst? Jack Werkman (VVD) over jeugdzorg ,r\. W Si Provinciale Staten Provinciewerk Informatierubriek van de Provincie Zeeland. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Onlangs werden de rotonde 'de TOL' bij Zoutelande en de landbouwpasseerstroken bij Koudekerke in de N288 officieel geopend. De landbouwpasseerstroken voor landbouwtrekkers zijn aangelegd voor een vlottere doorstroming van het verkeer. Ook hoeven ze nu niet meer door Koudekerke te rijden, waardoor de dorpskern wordt ontlast. Het provinciehuis is gesloten van maandag 23 december 2013 tot en met woensdag 1 januari 2014. Veel werk gaat gewoon door zoals de gladheidbestrijding, indien nodig, en de bediening van bruggen en sluizen. In deze week liggen verschillende stukken ter inzage in het Zeeuws Documentatiecentrum van de Zeeuwse Bibliotheek. Het bezoekadres is Kousteensedijk 7 in Middelburg. Kijkt u voor de openingstijden van de Zeeuwse bibliotheek op www.zeeuwsebibliotheek.nl Het provinciebestuur van Zeeland wenst u fijne feestdagen toe! yus Samen met de oud-bewoners van het voormalige tolhuisje opende Kees van Beveren de rotonde 'de TOL' Beter zicht, snelheid eruit De Provincie investeert in een bereikbaar Zeeland voor ondernemers, toeristen én inwoners. Goede, vei lige wegen zijn daarbij heel belangrijk. Gedeputeerde Kees van Beveren: "De rotonde is aangelegd voor voornamelijk fietsers en voetgangers. Per dag steken zo'n 150 fietsers vanaf dit fietspad de N288 over richting Meliskerke. Voor de fietsers was het een hele klim om over te steken. De situatie is nu veiliger doordat de snelheid eruit is gehaald. Het zicht is verbeterd, de snelheid is lager en daarmee is de ver keersveiligheid vergroot. De komende jaren staan er nog veel infrastructurele werkzaamheden op de rol zoals het ombouwen van de Sloeweg en de Tractaatweg en de bouw van de Sluiskittunnel. Verder zijn we volop bezig met het onderhoud van de provinciale wegen, de aanleg en renovatie van fietspaden en de aanleg van landbouw- routes, die het verkeer op de hoofdwegen ontlasten." Voor een koets zes stuivers tolgeld De Provincie Zeeland heeft de rotonde afgelopen maand laten aanleggen op de aansluiting N288 (Werendijkel-Btauwpoortseweg bij Zoutelande. De rotonde 'de TOL' is vernoemd naar het voormalig tol-' huisje dat vroeger exact op deze plek stond. Tot 1919 moesten weggebruikers tol betalen voor de weg naar Zoutelande. Voor een man te paard één stuiver, voor lege of. volle boerenwagens twee stuivers, voor een chaió (sjees) drie stuivers, voor een phaëton of spelwagen vier stuivers en vooreen koets zes stuivers. Op een vergadering, belegd door de Vereniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer op Walcheren, werd in 1916 in aanwezigheid van de leden van Provinciale Staten, het bestuur van de Polder Walcheren en van de Walcherse gemeenteraden besloten het 'Middeleeuws instituut' van tolheffing af te schaffen. Door de lange procedure bij de afkoop van de tolgelden werd er pas vanaf 1 januari 1919 op Walcheren geen tol meer geheven. Via www.zeeland.nl/verkeer_vervoer/wegen/werkzaamheden ziet u wat de Provincie Zeeland in 2013 aan wegwerkzaamheden deed en wat er na 2013 gaat gebeuren. Zin om erop uit te trekken en een frisse neus te halen? Ga dan eens in Breskens bij de jachthaven kijken. Daar ioopt u via de boardwalk (op de strekdam) de voorbij varende bo ten tegemoet. De Provincie Zeeland maakte deze wandetboutevard mede mogelijk. De gemeente Sluis kreeg een subsidie voor de aankleding van de boardwalk zodat die optimaal toegankelijk is voor bezoekers. De boardwalk is onderdeel van het Europese Transcoastproject dat tot doel heeft om de recreatieve sector te versterken. Het provinciebestuur van Zeeland nodigt u van harte uit voor de nieuwjaarsbijeenkomst op vrijdag 10 januari 2014. Vanaf 16.15 uur verwelkomen wij u graag in de Nieuwe Kerk in Middelburg (ingang Kloostergangen, Abdijplein). Aansluitend wordt een receptie gehouden in de Wandelkerk en de Kloostergangen. Het volledige programma kunt u lezen op www.zeeland.nl De bijeenkomst in de Nieuwe Kerk en de receptie zijn openbaar. U hoeft zich niet vooraf aan te melden. Wel vragen we u om op tijd aan wezig te zijn. Voor de Nieuwe Kerk geldt namelijk: vol is vol. Tot ziens op 10 januari! Boardwalk in Breskens Profiel: Jack Werkman is sinds 2011 statenlid voor de WD. Daar naast is hij gemeenteraadslid in Tholen en accountmanager voor een automatiseringsbedrijf. Gedrevenheid en daadkracht lopen bij Jack in elkaar over. Hij ziet het als zijn taak om bruggen te slaan tussen de Provincie, gemeenten en andere overheidsorganisaties. Denk bijvoorbeeld aan de samenwerking tussen de Provincie en West- Brabant. Soms vindt zijn politieke werk op de achtergrond plaats, maar als het even kan, vertelt hij via zijn twitteraccount ©JackWerkman over zijn activiteiten. Jack is bijna 12,5 jaar gelukkig getrouwd en is vader van twee jonge kinderen. Overdracht van de jeugdzorg Per 1 januari 2015 worden de provinciale taken op het gebied van de jeugdzorg overgedragen aan de gemeenten. Onder jeugdzorg valt bij voorbeeld de Jeugdbescherming, preventie en jeugd-GGZ. Jack liep onlangs een dag mee met Bureau Jeugdzorg. Dat maakte indruk op hem. Hij heeft meer inzicht gekregen in dit werk en nog meer respect gekregen voor de hulpverleners. "De dertien Zeeuwse gemeenten moeten een jeugdzorgplan maken, maar onlangs bleek dat dit plan niet aan de gestelde criteria voldoet. Het grootste probleem is dat instellingen en aanbieders van jeugdzorg nu niet weten waar ze aan toe zijn. De zorg voor het kind moet voorop staan!" Liberale blik Jack vindt het van belang dat er met een liberale blik naar de jeugd zorg wordt gekeken. "De Taskforce Jeugd Zeeland moet nu echt voortvarend aan de slag gaan. Er moet snel worden geïnventariseerd welke zorg er nodig is en hoe dit het beste kan worden ingekleed. Maar ook wie dat het beste kan verzorgen, waar ruimte is voor ver nieuwing, en niet onbelangrijk, een meerjarenplanning. Ook moet snel duidelijk worden wie de kosten van de overdracht aan de ge meenten gaat betalen. We moeten goed in het oog houden wat men sen zelf kunnen doen. Als liberaal vind ik dat we moeten uitgaan van de zelfredzaamheid van mensen en van onderlinge samenwerking. Zoals elkaar opvangen bij problemen. Zodra de gemeenten jeugdzorg overnemen zitten zij aan de voorkant. Zij staan al dichter bij de samenleving dan de Provincie." Ook nadat de jeugdzorg met succes aan de gemeenten is overgedragen, blijft Jack de gang van zaken op de voet volgen. "Per slot van rekening gaan we er dan wel niet meer over, maar we mogen er wel iets van vin den". Kom ook naar de Statenvergadering Op vrijdag 13 december 2013 vindt de openbare Provinciale Statenvergade ring plaats in het provinciehuis vanaf 9.30 uur. Kijk op ps.zeeland.nl voor de agenda. r COLOFON Redactie: afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland Opmaak: de Provincie Zeeland Fotografie: de Provincie Zeeland Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Of geïnteres seerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum. Via de e-mail infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118-63 10 11. Of schrijf naar Postbus 6001, 4330 LA Middelburg Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6, 4331 BK Middelburg Vanwege de vergadering van Provinciale Staten op vrijdag 13 december 2013 verschijnt de provinciale informatierubriek Provinciewerk dit keer ook in uw daqblad. PrOViriCie Zeeland De eerstvolgende Provinciewerk in uw huis-aan-huiskrant verschijnt op 15 januari 2014. Provinciewerk leest u ook via nieuws.zeeland.nl/provinciewerk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44