Historische secreten S I I 4 BUITEN In het afgelopen weekend lag in het oosten en noorden van Nederland al even een laagje sneeuw. Wie veel in het veld vertoeft is dan meteen pa raat. Sneeuw is het moment dat je patrijzen tellen kunt. Maar ook de tijd om sporen te zoeken. Vooral vers gevallen sneeuw in een niet te dikke laag is ideaal om op zoek te gaan naar sporen van zoogdieren. Pas als er sneeuw ligt merk je hoe on gelofelijk veel dieren er zijn waar je normaal gesproken nauwelijks iets van te zien krijgt. Muizen bijvoor beeld. gels te fotograferen. Bij de stamvoet van een enorme beuk ontdekten we ineens een rosse woelmuis. Het beest je scharrelde wat rond over de bosbo- dem, op zoek naar voer dat door de vogels die op de voerplaats bij de hut afkwamen, gemorst was. De muis maakte een uitgebreide inspectie tocht en waande zich volkomen onbe spied. Onze camera's klikten keer op keer, totdat ineens vlak bij de muis een grote zwarte vogel neerstreek. Een kraai, zo was ons meteen duide lijk. Die had duidelijk niet veel goeds in de zin. De vogel zat meteen gereed om toe te slaan. Onze camera's klik ten nu in razend tempo, maar dat maakte de kraai direct gealarmeerd. Even snel als hij verschenen was, ver trok de vogel weer en dat was de red ding van de muis... Een andere bosbewoner is de bos muis, maar in tegenstelling tot wat de naam zou doen vermoeden is de ze soort zeker niet perse gebonden aan bos. Hij komt talrijk voor in aller lei biotopen en toen ik mij voor het eerst met muizen bezig hield was het de eerste soort die ik in mijn tuin ving. Die wilde ik natuurlijk graag aan de rest van de familie laten zien, dus opende ik het valletje boven een emmer van minstens 70 centimeter hoog. Maar dat was een misrekening, want dankzij zijn lange achterpoten sprong de bosmuis moeiteloos uit de emmer, voordat ik hem ook maar aan iemand had kunnen vertonen. Muizen kunnen zich in een bijna on voorstelbaar tempo voortplanten., Een worp van tien jongen in het voor jaar is geen uitzondering en de jon gen kunnen zelf binnen zes weken ook al weer jongen krijgen. Een snel le rekensom leert dat een paar mui zen binnen een jaar voor vele honder den nakomelingen kunnen zorgen. Dat zou natuurlijk gierend uit de hand lopen als er niet allerlei dieren waren die muizen op hun dagelijkse menu hebben. Roofvogels als de to renvalk kunnen in de tijd dat ze jon gen hebben tientallen muizen per dag verschalken. Uilen, ratten en huiskatten zorgen ook voor de nodi ge slachtoffers en de wezel - in Zeeuws dialect een muus'ondje - heeft van het verschalken van mui zen zelfs zijn 'core business' ge maakt. Ook voor muizen geldt de ijze ren natuurwet van eten en - vooral - gegeten worden! EP doorChiel Jacobusse paald geliefd, want muizen snoepen van onze voorraden en maken die daardoor vies. Bovendien hebben muizen het imago dat ze ondraaglijk stinken; al geldt dat eerder voor de huisspitsmuis als voor de gewone huismuis. Verlaat je de bebouwde omgeving dan loopt het aantal muizensoorten al snel op. De veldmuis en de aard- muis zijn wijdverbreid op het platte land. Het zijn bewoners van bermen, akkers en weilanden. Meer. specifiek is de rosse woelmuis, die bekend staat als een bewoner van kleine en grotere bossen. Tot voor enkele decen nia kwam de rosse woelmuis in het grootste deel van Zeeland niet voor. Maar de verbindingen tussen de ei landen, in combinatie met de aanleg van bosjes in overhoeken en bij ruil verkavelingen heeft de rosse woel muis in de kaart gespeeld, zodat het nu in een groot deel van Zeeland een gewone verschijning is. Mijn meest spectaculaire waarne ming van een muis in de vrije natuur was nou juist die van een rosse woel muis. Ik zat samen met een collega fo tograaf in het bos verscholen in een hut die speciaal gebouwd was om vo- Als de dag van gisteren herinner ik mij zo'n besneeuwde ochtend op de eendenkooi in Anna Jacobapolder. Het was nog vroeg in de winter en de be sneeuwde bosbodem was helemaal doordrenkt met allerhande sporen. Het meest talrijk waren die van de bosmuis. Je kon vrijwel geen vierkan te meter vinden waar hun sporen niet stonden. Het riep bij mij de ge dachte op aan een dicht bevolkte stad, en dat op een plek waar overdag de stilte bijna voelbaar is. Muizen zijn er in allerlei soorten en maten. Reken je de spitsmuizen mee (wat strikt genomen eigenlijk niet klopt) dan lopen er in Zeeland zeker vijf tien verschillende muizensoorten rond. Die zijn in het algemeen niet al te moeilijk uit elkaar te houden, maar omdat je ze vrijwel nooit ziet, kennen de meeste mensen alleen maar 'de' muis. Grijs, grote oren, lan ge staart, jawel dat is de huismuis: de soort die graag rond of zelfs in on ze huizen woont. Niet be- Een tweepersoons plee (volwassene kind) in de buurt van Axel, en de toegang tot een plee in Walcheren met hartje. foto Gerard Smallegange Muizen en hun belagers I Een torenvalk verslindt een bosmuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40