&iE mw Obama eist hoofdrol op tijdens herdenken L 66 Zelfs de meest vooraanstaande leider wordt hier een bescheiden bezoeker VEILINGHUIS KORENDIJK IN HET NIEUWS 3 KUNST- EN ANTIEKVEILING Minister Frans Timmermans was onder de indruk van de dienst voor Nelson Mandela. Zijn verhaal. DICKENS KERSTMARKT IN VEERE JOHANNESBURG - De line-up van de herdenkingsdienst voor Nelson Mandela was zonder meer indrukwekkend. Maar Barack Oba ma stal de show. Zijn bewogen toespraak raakte ve len. „Nooit zullen we nog een Nelson Mandela zien", zei Obama in zijn twintig minuten durende speech waarin hij Zuid-Afrika's eerste democratische gekozen pre sident een gigant van de geschie denis noemde. „Door hem wil ik een beter mens zijn. Hij spreekt datgene aan dat diep van binnen zit. Wanneer deze grote bevrijder naar zijn laatste rustplaats is ge bracht, wanneer we thuis zijn in onze steden en dorpen, wanneer we de draad weer hebben opge pakt, laat ons bij onszelf op zoek gaan naar zijn kracht en groots- heid."De Cubaanse president Raul Castro, de laatste van de lijst, benadrukte hoe belangrijk Mandela was als revolutionair. De herdenkingsdienst was een van de eerste kansen voor Castro om de wereld toe te spreken: „Mande- la is het ultieme symbool van waardigheid. Hij was onvoorwaar delijk toegewijd aan de revolutie en het gevecht voor vrijheid en ge rechtigheid. Hij was een profeet van vrede, saamhorigheid en ver zoening." Later hadden Castro en Obama een onderonsje waarbij ze elkaar de hand schudden. Dit werd in Zuid-Afrika vrijwel met een bestempeld als Madiba Magie. eerbetoon aan Madiba voorstellen en ook geen mooiere toespraak op deze Mensenrechtendag. Ttissen de toespraken door gebrui ken alle aanwezigen de mogelijk heid om elkaar te spreken. U moet zich voorstellen dat zo'n bij eenkomst trekken heeft van een koffietafel na de begrafenis in een grote, over de wereld verspreide familie. Het is een unieke gelegen heid voor gesprekken, voor het aankaarten en oplossen van onder linge disputen, voor het hernieu wen van kennismaking of, soms, voor het afgeven van een politiek signaal, zoals de handdruk van de presidenten Obama en Castro. Zelf heb ik de bijeenkomst ook zo kunnen invullen, door gesprek ken met een reeks collega's en oude bekenden. Bijzonder vond ik het om wat langer met Des- mond Tutu te spreken, die bena drukte dat dit een gelegenheid was om 'Madiba te vieren' en niet om te treuren. Dat deed Tutu ook, onder andere met zanger Bono. Na afloop ontstond natuurlijk weer gedrang bij het verlaten van het stadion en het vinden van de auto's. Er werd wederom in de geest van Madiba door iedereen sereen op gereageerd. Vanaf de landing tot mijn vertrek kwam de regen met bakken uit de hemel. „Dat gebeurt nooit", zei de man die ons begeleidde, 'maar God heeft kennelijk veel tranen gela ten om Madiba'. ZATERDAG 14 DECEMBER, 10.00 UUR KIJKDAGEN JOHANNESBURG - South African Airways vlucht 265 uit München landt keurig op tijd op Oliver Tambo International, de luchtha ven van Johannesburg. Om kwart voor 11 precies vertrekken we naar het stadion. De rit zou ongeveer een kwartier moeten duren, maar duurt bijna een uur. Gelukkig lijkt dit haast iedereen te overko men, want als we bij het stadion aankomen, bevinden we ons in het gezelschap van tientallen dele gaties die allemaal tegelijkertijd naar binnen moeten. Normaal zou dit tot veel stress en gedoe leiden: staatshoofden en re geringsleiders zijn niet gewend te moeten wachten. Maar hier heeft echt iedereen geduld, ook als er bij de deur een beetje geduwd en getrokken wordt. Iedereen beseft, zo denk ik, dat het vandaag maar om één man gaat: Mandela. En als het om hém gaat, wordt zelfs de meest vooraanstaande leider van het meest vooraanstaande land een bescheiden bezoeker aan een belangrijke herdenking. Het stadion is niet vol, toch is er een gezellige sfeer. Ook tussen de EERBETOON mensen op, zeg maar, de eretribu ne: staatshoofden, regeringslei ders, oud-presidenten, kerklei ders, vooraanstaande personen die zich inzetten voor de mensen rechten en, ook dat, een reeks mi nisters van Buitenlandse Zaken. Het valt mij meteen op, en die in druk zal mij niet verlaten, dat dit geen bijeenkomst is waar wordt getreurd om het verscheiden van Madiba. Hier wordt zijn leven ge vierd, hier wordt zijn nalaten schap gekoesterd, hier komen mensen bijeen die zich laven aan zijn ontzagwekkend voorbeeld. Er is een hele reeks speeches die het publiek, dat vaak gewoon blijft zingen, niet erg lijkt te boeien. Maar dan is het de beurt aan president Obama van de VS. Hij wordt met een mooi applaus begroet en als hij begint te spre ken, wordt het stiller en je ziet mensen aandachtig luisteren. Hij stelt zichzelf een vraag die wij ons allemaal stellen: wat zeg je over een man die zijn land zo fun damenteel heeft veranderd, die de laatste grote bevrijder was uit de vorige eeuw? Obama antwoordt door Mandela te citeren: „Ik ben geen heilige, tenzij een heilige een zondaar is die het iedere dag weer opnieuw probeert." Maar Obama geeft ook een ander antwoord, een antwoord dat gaat over de erfenis van Madiba. Hij houdt een warm pleidooi voor de strijd tegen uitsluiting. Hij roept iedereen op: kijk diep in je hart en stel je de vraag of je wel ge noeg doet om de strijd aan te gaan tegen armoede en de veroor deling van mensen. Oordeel niet over mensen op basis van huids kleur, achtergrond, geloof of om van wie ze houden. Ik kan mij geen beter en mooier Tc!. 06-200 60 280 Korendijk 28 4331 HP Middelburg a.s. weekend zat. 14dec.11.00-21.OOu zon. 15 dec.11.00-17.OOu Gratis toegang en gratis parkeren! WOENSDAG 11 DECEMBER 2013 zie onze website/mandela Het leven van Nelson Mandela in beeld en woord Een historisch moment: de Amerikaanse president Barack Obama schudt handen met de Cubaanse president Raul Castro. Catalogus: www.veilinghuiskorendijk.nl door onze correspondent Miriam Mannak Tienduizenden Zuid-Afrikanen en tientallen wereldleiders hebben gisteren tijdens een urenlange her denkingsdienst in Johannesburg de vorige week donderdag op 95-jarige leeftijd overleden Nelson Mandela geëerd. Er klonk alleen maar lof voor de man die leiding gaf aan de jaren lange strijd tegen apartheid in Zuid-Afrika. De dienst werd door miljoenen mensen via de televisie gevolgd. De huidige president van Zuid-Afrika, Jacob Zuma, beleefde moeilijke uren. Hij werd uitge jouwd. Zuma ligt in eigen land on der vuur, omdat hij miljoenen van het staatsbudget heeft gebruikt om zijn woning op te knappen. leven van Madiba' Donderdag 12 dec. 10.00 - 21.00 uur Vrijdag 13 dec. 10.00 - 18.00 uur Schilderijen, sieraden, keramiek, zilver, meubelen, etc. Tevens wordt de collectie van Antiek speelgoed museum 'Lientje' geveild. Frans Timmermans, minister Buitenlandse Zaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3