Schippershuis en 1 I I 2 BUITEN J t rP Bedreigd erfgoed Het prachtige vestingstadje IJzendijke, dat in de Twee de Wereldoorlog tussen ge vechtslinies lag ingeklemd, heeft toen zwaar geleden. Slechts wei nig historische huizen zijn des tijds overeind gebleven. Om pre cies te zijn hadden slechts vijf wo ningen aan de Nassaustraat de toenmalige bombardementen overleefd. Het meest bijzondere hiervan was wel het Schippers huis uit omstreeks 1600, met op de bovenverdieping nog de origi nele ramen met negen ruiten. Het pand had een buitentrap en een vrij zeldzaam hoog souterrain. Dit had te maken met de oor spronkelijke functie namelijk als tehuis voor schippers met hun 'toebehoren'. Daarmee was het Schippershuis het oudste nog ori ginele pand in IJzendijke. Naast het Schippershuis stond ook nog een pand uit 1898, opgetrokken in neo-renaissance stijl, dat lange tijd in gebruik was als kantoor. Dit pand had de MIP (Monumen ten Inventarisatie Project) status gekregen, maar is nooit geselec teerd als Rijksmonument. Er is door de gemeente Sluis voor bei de panden in 2009 een sloopver gunning verleend, nadat de eige naar deze panden in de afgelopen jaren langzaam heeft laten ver- krotten. De monumentencommis sie had echter negatief geadvi seerd, maar B en W hebben dit ad vies naast zich neer gelegd. De Komend uit de richting van Middelburg duikt rechts een file waarschuwingssysteem op. Dan een boomkwekerij en in het landschap staat een windmolen in eenzaamheid. Hij is van een boer die de stroom nodig heeft voor zijn computergestuurde melkveehouderij. Links en rechts verschijnen nog wat huizen en boerderijen tot je de dorpskern binnenrijdt: Buttinge. De buurtschap heeft geen stoep maar wordt aan slechts een zijde geflankeerd door een fietspad. Dwars door het gehucht loopt de drukke Middelburgseweg. Ook staat er een blikvanger, de weg is namelijk populair onder schoolgaande fiet sers. Vroeger was het alleen op donderdag druk. Dan reden de Walcherse boeren met hun typisch Walcherse verewagens naar de markt in Middelburg met boter, kaas, eieren en andere landbouwproducten. Doorde weeks reden de bodes met paard en wagen op geregelde tijden langs de huizen. Ze on derhielden een koeriersdienst van Middel burg naar de verschillende omliggende dor pen. Ook klompenverkoper Kerkhove kwam langs - meestal met zijn zoon - in de hoop klompen, potten en pannen te verkopen. De wagens reden over een smalle klinkerweg. Ter hoogte van Buttinge werd die verlicht door welgeteld één petroleumlantaarnpaal. Timmerman Boogaard was lantaarnopste ker. Vroeger kon de schoolgaande jeugd hun fiets laten repareren bij smid Izaak Boone die tot op hoge leeftijd zijn ambacht uitoe fende. Ploegscharen sleep hij in zijn beginja ren voor twintig cent. Ruim zestig jaar(!) is hij smid geweest. Op speciaal verzoek trok hij met een van zijn grote tangen één van de laatste tanden van een klant. Toen er ie mand kwam met het verzoek om zijn teen nagels te laten knippen - een paar centime ter lang - stuurde hij die door naar de tim merman, want 'die had er wel een scherpe beitel voor'. De tijd van het paarden beslaan ging over. Siersmeedwerk, roosters voor H open haarden en meer van dat soort werk kwam er voor in de plaats. Ook de Middel- burgseweg veranderde. Deze werd net na de oorlog verbreed en geasfalteerd. Met zijn vinger tekent Wim Uilenbroek de slingerende weg na op tafel. „Het is niet rus tiger geworden na de aanleg van de nieuwe N57. Ik erger me aan grote trekkers die met een bloedgang door de bebouwing razen. Eén klapband en het hele huis vliegt weg. En het zijn niet de toeristen maar de men sen uit de regio die rijden als barbaren." Uilenbroek bewoont sinds achttien jaar met zijn vrouw Mieke het huis met de Middel landse Zeetuin. Kapot was hij er niet van, toen hij het zag staan aan de Middelburgse- weg. Maar na entree was hij verkocht. Het huis zag er netjes uit én hij kreeg er een lap grond bij: een jongensdroom. „Ik ging hele maal op los op die tweeduizend vierkante meter. Er staat een kerk, de abdij van Buttin ge. En het Spaanse plein heet Plaza Sint Mi chael." Aardig wat verwijzingen naar de his torie van de buurtschap maar het échte reli kwie is het overblijfsel van de kerk die er ooit gestaan heeft. Buttinge was namelijk een zelfstandige parochie met eigen kerk, ge wijd aan Sint Michael. In de strijd tegen de Spanjaarden in de tachtigjarige oorlog raakte deze beschadigd, daarna in verval. De paro chie wordt in 1249 voor het eerst genoemd. De bebouwing ligt op een kreekrug en daar door hoger dan het omliggende land. Vroe ger werd gedacht dat de naam Buttinge afge leide was van een waterloop. Later bleek dat het komt van de eigennaam Butto, afkorting van Bodefried. „Het is half Zeeuws, half im port dat hier rondloopt", vertelt Uilenbroek. „Een kleine gemeenschap. We lopen de deur niet bij elkaar plat maar we respecteren elkaar en helpen als er wat is. Zeeuw of im port, dat maakt niet uit. Terwijl je natuurlijk altijd maar moet afwachten of ze je accepte ren in Zeeland. Als je maar hard genoeg werkt. Dat is waar het om gaat hier. Mijn moeder komt van oorsprong uit 's-Heeren- hoek dus ik ken Zeeland van vroeger. Zat ik ook op m'n knieën aardappelen te rapen. We kozen er voor naar Walcheren te verhuizen omdat het landschap meer afwisselend is dan dat van Noord- en Zuid-Beveland. Dat is ook mooi met die dijken en populieren maar je bent er gauw op uitgekeken. Op Walche ren heb je zee, duinen, bossen en kreekrug gen. Je ziet de glooiing lopen. Het is net geen Zuid-Limburg maar je ziet de niveau verschillen. Daar ben ik helemaal gek van." Historische schuren, unieke waterputten en oude bakketen. Veel cultureel erfgoed in Zeeland wordt bedreigd. In deze serie laten we zien wat er dreigt te verdwijnen. Het schippershuis (I) en het herenhuis aan de Nassaustraat in IJzendijke. Het échte relikwie is het overblijfsel van de kerk door Michiel Bouwman Wim Uilenbroek bij het restant van de kerk van Buttinge. Het staat in zijn Middellandse Zeetuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38