Monument van dankbare Armeense vluchteling dti< O ides WALCHEREN 23 'Oude bekende' berooft man in Vlissingen Spits moet van stadhuis Veere worden gelicht Kans op bruin water op Walcheren Voordracht over hoogaarsjacht Jetty Veronica Frenks, auteur van het boek Jetty, symbool van het varend erfgoed, geeft zater dag in het Museum Arne- muiden een voordracht over de geschiedenis van het hoogaarsjacht Jetty. Het schip werd gebouwd als gar naalvisser, de ARM 4. In de lezing, die om 15.00 uur be gint, komen de garnaalvisse rij en de zeilsport in de Scheldedelta aan de orde. Van den Berg bij Alzheimercafé Pastor, rouwbegeleider en schrijver Marinus van den Berg is gastspreker tijdens het Alzheimercafé dat zater dag 14 december wordt ge houden in 't Gasthuis aan het Noordpoortplein 2 in Middelburg. Het onderwerp is verlieservaring en rouw verwerking. Er is volop gele genheid om vragen te stel len. Het café duurt van 14.30 tot 17.00 uur. Lezing over social media en denken Social media en de ontwik keling van ons denken is the ma van een lezing van het theosofisch genootschap die zaterdag 14 december gehou den wordt in de Zeeuwse bi bliotheek in Middelburg. F. Pruyn uit Rotterdam geeft de lezing en na afloop is er gelegenheid tot discussie. De lezing begint om 10:30 uur. Workshops met bekende dansers Rond de 120 leerlingen van het Scheldemondcollege worden dinsdag 17 en woensdag 18 december on dergedompeld in dans. Be kende dansers van het pro gramma So You Think You Can Dance, zoals Juvat Wes tendorp, verzorgen work shops. Het gaat om een ini tiatief van Kunsteducatie Walcheren samen met Kunstbende Zeeland. De uit Armenië afkomstige kun stenaar, die zelf in 1994 met zijn gezin via het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede in Zeeland belandde, heeft een beeld ontwor pen dat hij dolgraag ergens op Schouwen-Duiveland zou willen plaatsen. „Om mijn dankbaarheid aan Nederland uit te drukken, ook namens andere vluchtelin gen", licht hij zijn plan toe. Helemaal voor niets kan dat niet. Er is, schat Arutjnian desge vraagd, een dikke 30.000 euro aan onder meer materiaalkosten no dig. Met Wim van de Sluis, in wiens loods in Lewedorp de Goe- senaar zijn atelier heeft, is hij op zoek naar mogelijkheden (fond sen, sponsoren et cetera) om dat geld bij elkaar te krijgen. „Ik ben Nederland nog altijd dankbaar dat ik hier onderdak en brood heb gekregen", blikt Arutjnian op zijn eerste schreden op Hollandse bo dem terug. Aan zijn komst naar Nederland ging een zee van gevoe lens vooraf Pijn in zijn hart om wat hij achterliet, onbekendheid met wat er voor hem lag en een enorm grote verantwoordelijk heid die hij voelde richting zijn gezin (zijn vrouw en twee doch ters) met wie hij op weg ging. Het waren die gevoelens die hij herkende bij de vele vluchtelin gen die hij vanaf dat moment ont moette. En dat inspireerde hem om een beeld te maken, nu nog in beperkte afmetingen en van klei maar ooit - zo hoopt Arutjnian - groter en van graniet met een duif van brons. Het beeld laat een man met vrouw en kind zien, op rijzend uit gebroken steen dat symbool staat voor het onzekere land dat de vluchteling achterlaat. De opengereten schouder symbo liseert het gebroken hart van de vluchteling, waar echter een duif (de geest die rust krijgt en hoop en liefde) uit oprijst. Van de Sluis, van het gelijknami ge grondwerkbedrijf in Lewe dorp, ontmoette Arutjnian als dia ken en het tweetal vond elkaar in hun gemeenschappelijke passie voor steen. „Ik zag wat een ver schrikkelijk goed vakman hij is én een enorme werker. Maar je hebt wel iemand nodig om je te kun nen ontwikkelen in deze maat schappij." Dus blijft Van de Sluis Ik ben Nederland nog altijd dankbaar dat ik hier onderdak en brood heb gekregen er op hameren dat Arutjnian zijn Nederlands verbetert en maakt hij hem wegwijs bij het zaken doen én in hanenland. De beeld houwer, die ook grafstenen ont werpt en maakt, werkt namelijk ook nog in de dijkverzwaring om brood op de plank te krijgen. „Ik ben niet bang om te werken, maar ik wil ook mooie dingen ma ken." Met die 'mooie dingen' heeft Arutjnian inmiddels aardig wat bereikt. Op Zeeuwse bodem tekende hij onder meer voor het beeld voor De Vroone in Kapelle. Internationaal springen vooral de kolossale (drie bij drie meter met ende) deuren die hij bijna twee jaar geleden maakte voor een Pa- rijse boetiek annex galerie in het oog. Dat blijft bijzonder, geven Arutjnian en De Sluis aan. „Het idee dat je in die dure woonwijk in Parijs tegen deuren aankijkt die in een Zeeuwse boerenschuur zijn gemaakt." VLISSINGEN - Een 54-jarige Vlissin- ger is maandagmiddag rond half vijf in de Glacisstraat van zijn por temonnee beroofd. De dader was volgens de politie een oude beken de van het slachtoffer en werd een kwartier later in zijn kraag ge grepen. De 54-jarige man was bij een par keerautomaat bestolen. De dader ging er eerst met de portemonnee vandoor, maar bracht deze kort daarna weer terug. Uit de porte monnee bleek wel een geldbedrag te zijn ontvreemd. De 57-jarige verdachte, afkomstig uit Vlissingen, is naar een politie cel in Middelburg gebracht. VEERE - De restauratie van het mo numentaal stadhuis in het stadje Veere kampt met een forse tegen valler. Ook de karakteristieke to ren blijkt aangetast door de bonte knaagkever. De restaurateurs ont dekten dit toen ze de loden bekle ding van de torenspits weghaal den. De spits met bekroning moet nu van de toren worden ver wijderd om te kunnen bezien hoe groot de schade is. Sowieso is spra ke van een onvoorzien euvel, zegt de gemeentewoordvoerster. Er is een telescoopkraan besteld om de spits van de toren te lichten. Dat gebeurt morgenmiddag om streeks drie uur. Woensdag 11 december WOENSDAG 11 DECEMBER 2013 ARNEMUIDEN MIDDELBURG MIDDELBURG VLISSINGEN door Esme Soesman LEWEDORP - Voor zover beeldhou wer Eduard Arutjnian uit Goes weet, is er in heel Zeeland of zelfs Nederland geen monument van vluchtelingen te vinden. Daarin zou Arutjnian graag verandering breng en. Eduard Arutjnian zie ook: www.edostone.nl en www.wimvandesluis.nl. Eduard Arutjnian (links) en Wim van de Sluis staan bij het (kleine) ontwerp van het beeld dat de kunstenaar graag zou realiseren foto Dirk-Jan Gjeltema waterbedrijf In de nacht van 10 op 11 december voert Evides Waterbedrijf werkzaamheden uit aan een drinkwaterleiding naar Walcheren- Zuid bij pompstation Nieuwdorp. Door de schakelingen in het net die hiertoe nodig zijn, bestaat 11 december op Walcheren de kans op tijdelijk bruin water en een lagere waterdruk uit de kraan. Evides Waterbedrijf werkt aan het optimaliseren van de drinkwatervoorziening in Zeeland om klanten nu en in de toekomst continu te voorzien van schoon en betrouwbaar drinkwater. De werkzaamheden aan de drinkwaterleiding maken onderdeel uit van het realiseren van een nieuw pompstation bij Nieuwdorp. Bruin water Het drinkwater voldoet aan alle kwaliteitseisen en kan normaal geconsumeerd worden. Is er sprake van bruin water, laat dan de kranen even goed doorspoelen tot er weer helder water uitstroomt. Wij adviseren u bij bruin water geen (witte) was te draaien. Bruin water kan vlekken op kleding achterlaten. www.evides.nl/projecten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23