'i Antwerpen boos om wegblijven l Behandelband Noodscenario voor sanering terrein Thermphos i a d ZEELAND 19 commentaar GroenLinks krijgt rapport over reactorvat van de commissie kwaliteit van de NVVC. Dat regionale samen werkingsverband is wat het ADRZ betreft in Zuid-West-Ne derland gesitueerd. Marie-José van Gardingen van zorgverzeke raar CZ: „En er is niet voor niks een dottercentrum in Terneuzen gekomen." ADRZ doet zelf aan acute en complexe hartzorg, maar verwijst indien nodig door naar ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom, Amphia in Breda, het dottercentrum in Terneuzen, óf Erasmus MC in Rotterdam. „Af hankelijk van de expertise die no dig is. De factor tijd speelt ook mee", verklaart Bosscher. De vere niging Hartpatiënten Nederland vindt het niet per se een slechte zaak dat Antwerpen uit beeld ver dwenen is. „Een uitstekend zie kenhuis, net als Amphia, maar het is wel zo dat mensen die in een Belgisch ziekenhuis gelegen hebben altijd eerst in quarantaine moeten als ze weer in een Neder lands ziekenhuis komen, vanwe ge de problemen met resistente bacteriën in Belgische ziekenhui zen." Ad van de Kreeke, directeur van Klaverblad Zeeland (belangenbe hartiger patiënten) ziet nog een nadeel. „Medisch gezien is Ant werpen altijd goed geweest. Maar het Belgische financieringssys teem sluit niet optimaal aan op het Nederlandse. De zorgverzeke raar heeft een vast bedrag staan voor behandelingen. Als vanuit België hogere bedragen in reke ning worden gebracht, moet de patiënt opdraaien voor het ver schil. En het kan dan om substan tiële bedragen gaan." Verwijzing moet in ieder geval al tijd op medische gronden gebeu ren, zegt, Van de Kreeke. „Als het om strategische redenen gebeurt, hebben wij daar bezwaar tegen. Nu liggen strategieën meestal niet open en bloot op straat, maar iedereen .weet dat er in deze sec tor een relatie is tussen inkom sten en verrichtingen." ftSfia I Gürlek bij de Nederlandse overheid. „De overheid wil niet dat Nederlands zorggeld wegvloeit naar België. Maar wij kunnen het een derde goedkoper. Dat vinden de zorgver zekeraars niet erg." Schriftelijk protest bij de ministeries bleef tot nu onbeantwoord. „Het is niet dat cardiochirurgie het niet gaat redden zonder de Zeeuwen", nuanceert Moulijn. „Het gaat om tweehonderd van de circa achthonderd patiënten per jaar." Moulijn ageert tegen het verbre ken van een lange behandelband met de Zeeuwse ziekenhuizen en van het vertrouwen dat 'Antwer pen' heeft opgebouwd bij de Zeeuwse patiënten. Met name op Walcheren; in Vlissingen steunde de cardiologische specialisten lan ge tijd op Antwerpen, onder meer voor catheterisaties en als hoogspecialistische achtervang. Het Oosterscheldeziekenhuis in Goes heeft van oudsher banden met hartkliniek 'De Klokken- berg', nu behoren bij de Amphia ziekenhuisgroep in Breda. Volgens Moulijn is voor de hoog specialistische en zeer acute hart zorg Breda weliswaar net zo dicht bij als Antwerpen - 81,3 kilometer versus 69,9 kilometer, gerekend vanuit het ziekenhuis in Goes. „Maar daar doen ze ook alle be handelingen niet meer. Er wor den vanuit Breda veel hartpatiën ten weer verder vervoerd voor be handeling in topklinisch zieken huis Sint Antonius in Nieuwe- gein." Dat is nog 60 kilometer ver der. „Dat is mijl op zeven", vindt Moulijn. „Dat is niet in het belang van de Zeeuwse hartpatiënt. Er mag niet uitsluitend gekozen wor den op basis van geld." Het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis (ADRZ) verwijst hartpatiënten tegen woordig naar Bergen op Zoom, Breda, Terneuzen of Rotter dam. Antwerpen is uit de gra tie. Het Klaverblad is daar niet rouwig om, omdat het Bel gische financieringssysteem niet naadloos aansluit op het Nederlandse. Bovendien moe ten patiënten na behandeling in België altijd in quarantaine, vult het ADRZ aan. Dat was voorheen echter ook al zo, dus is de vraag waarom Antwerpen tegenwoordig wordt gemeden. Wij kiezen voor een samenwer kingsverband in Zuid-West-Ne- derland, meldt het ADRZ. Het ziekenhuis in Antwerpen ver moedt dat de Nederlandse over heid liever ziet dat het zorg geld in eigen land besteed wordt. Antwerpen heeft tij dens de lange behandelband vertrouwen opgebouwd bij de Zeeuwse patiënt, claimt het zie kenhuis. Dat is onmiskenbaar het geval. Daarom is het maar goed dat de patiënt zelf zijn zie kenhuis mag kiezen. MIDDELBURG - Fractievoorzitter Leen Harpe van GroenLinks in Provinciale Staten krijgt het plan van aanpak voor metingen van scheurtjes in het reactorvat van de kerncentrale in Borssele. Harpe had, met de Wet Openbaar heid Bestuur (WOB) in de hand, het ministerie van Economische Zaken gevraagd het plan van aan pak openbaar te maken. EZ stem de daar gisteren mee in, meldt Harpe. De anti-kernenergieorgani satie Laka begon deze week een actie om minister Kamp van EZ te bombarderen met WOB-ver- zoeken. Dat drukmiddel lijkt nu mosterd na de maaltijd. Volgens bronnen binnen de Abdij willen de provincie en grondeige naar Zeeland Seaports 10 miljoen euro uittrekken voor zo'n eerste stap. Met een minimale sanering kunnen de kosten voor het be heer van het terrein worden be perkt. Als de curatoren binnen kort de deur achter zich dichttrek ken, is de provincie verantwoorde lijk voor de bewaking van en con trole van vervuiling op het ter rein. Zonder sanering kost dat zo'n 4 miljoen euro per jaar. In het tweestappenplan dat nu wordt overwogen, kan een even tuele grote schoonmaak jaren la ter plaatsvinden. Later kan een du re, grote sanering deels worden betaald uit de erfpacht. De curato ren hebben eerder aangeboden het erfpachtrecht terug te geven aan Zeeland Seaports, zodat die het terrein na schoonmaak op nieuw, met een hogere grondprijs kan uitgeven. De totale schoonmaak van het ter rein en fabriekinstallaties, voor zo ver die niet worden gekocht tij dens een onlineveiling die in de cember begint, vergt naar schat ting 70 tot 100 miljoen euro. Wie dat en vooral wie hoeveel moet betalen, is nog steeds onduidelijk. Helder is dat minister Kamp van Economische Zaken de portemon nee voorlopig niet trekt. Hij vindt de Thermphos-sanering geen Met een minimale sanering kunnen de kosten voor het beheer van het terrein worden beperkt. rijkstaak. Een Zeeuwse delegatie onder aanvoering van commissa ris van de koning Han Polman kreeg deze week in een gesprek met Kamp dan ook geen poot aan de grond, terwijl ze goede hoop koesterde op steun van EZ. Het gigantische kostenprobleem dreigt daarom definitief op het bordje van Zeeland Seaports en de provincie te belanden.Omdat Thermphos een financiële molen steen om hun nek lijkt te worden, dringen ze er bij de curatoren op aan de totale boedelopbrengst van ruim 40 miljoen euro te beste den aan de sanering. De provincie heeft daarbij haar positie ver sterkt door voor inmiddels 12 mil joen euro aan dwangsommen op te leggen voor het niet opruimen van fosforhoudend afval. Deze sludge zien de curatoren echter als nog te vermarkten grondstof. Hoewel het openhouden van Thermphos per maand een mil joen euro kost, hebben de curato ren eind dit jaar dankzij enkele meevallers, zoals terugbetalingen van derden, nog steeds een boe delopbrengst van ruim 40 mil joen euro in kas. Cruciaal wordt deze maand de uitspraak van een rechter over de vraag of de provin cie en ZSP de boedelopbrengst volledig kunnen opeisen. De cura toren en de grootste schuldeiser hebben deze zaak aangespannen. WOENSDAG 11 DECEMBER 2013 Antwerpen voor hart 8 Sadreddini H Haitsma Aliyary foto's Peter Wijkhuijs door Frank Balkenende NIEUWDORP - Nu het Rijk vrijwel ze ker de hand op de knip houdt, denkt het provinciebestuur na over een alternatieve saneringsstrategie voor Thermphos: een minimale schoonmaak om het vervuilde ter rein van de failliete fosforfabriek 'passief veilig' te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 19