- w\ -v> - -"BHS* Politie en OM geven toe dat ze achterlopen VERDIEPING 9 i A r dat het lukt. Als je een fractie van het geld steekt in een explosief, met een busje naar een hoogspanningsleiding rijdt en er aan beide kanten van Nederland één opblaast, ligt dankzij de hoogspanningsring het hele netwerk eruit." Bovendien zullen IT-fabrikanten het risico op een aanvaardbaar niveau willen hou den, omdat ze aansprakelijkheid dragen en kans lopen op een enorme boete, zegt Van Eeten. „Het wordt anders als hacks op gro te schaal mogelijk zijn. Maar dan is er iets heel erg misgegaan in hoe wij met syste men omgaan." Dat is precies waar Prins en ook internetso- cioloog Albert Benschop van de Universi teit van Amsterdam (auteur van Cyberoor log) bang voor zijn. „De kwetsbaarheid van de digitale infrastructuur neemt toe", zegt Benschop. „De software waarmee we wer ken, is complex en omvangrijk en bij elke nieuwe generatie sluipen er meer fouten in. Je iPhone heeft een grotere capaciteit dan alle computers waarmee de eerste maanlanding is uitgevoerd bij elkaar. Er zit- De kans datje online wordt bestolen, is groter dan dat je op straat wordt beroofd ten misschien wel too miljoen coderegels in. Daar zitten fouten in en dus kansen voor criminelen om in te breken." „De kans dat je via online banking wordt be stolen, is al groter dan dat op straat je porte monnee wordt gerold. Dat wordt alleen maar erger", voorspelt Benschop. Mede doordat de apparaten waarmee we het in ternet op gaan allemaal draagbaar worden. Mobiele apparaten zijn notoir onveilig. „De afstand tussen de ordehandhavers en foute mensen op het internet wordt voorlo pig nog groter", denkt Prins van Fox-IT. Daar verandert de blik op 2020 van Euro pol niet veel aan, verwacht hij. „En doordat de overheid niet is toegerust, de kennis en de instrumenten mist, ontstaat een tussen laag van bedrijven die wél optreden. Wij krijgen verzoeken om terug te hacken, bij voorbeeld van buitenlandse banken die het zat zijn om toe te kijken hoe geld weg stroomt. We doen het niet, want het mag niet. Maar ik weet zeker dat er partijen zijn die het recht in eigen hand nemen. Daar om is het belangrijk dat we iets van law and order regelen. Anders heeft de overheid straks niets te vertellen en is het web lou ter het domein van bedrijven, activisten en criminelen." De Nederlandse overheid, onder aanvoe ring van veiligheidsminister Ivo Opstelten, wil dat ook. Punt is dat internet geen gren zen kent. Afspraken hebben alleen zin in minimaal Europees verband. En het kan wel even aanlopen eer alle neuzen in Euro pa dezelfde kant op staan. Wie weet in 2020? Cybercrime gebeurt 'vreselijk anoniem' en gaat volledig over grenzen heen. Met bestaande opsporingstechnieken lopen het Openbaar Ministerie en de politie hopeloos achter de feiten aan, schetsten opsporingsspecialisten onlangs eensgezind tijdens een cybercrimeconfe- rentie in Utrecht. Hoewel er veel kritiek is van voorvechters van privacy, zijn justitie en politie voorstander van het kabinets plan om computers 'terug te hacken'. De huidige wetgeving tegen criminele acti viteiten stamt nog uit een analoog tijd perk, zeggen ze. De politie heeft nu bijvoor beeld alle bevoegdheden verdachten te tap pen: alleen vinden gesprekken tussen cri minelen steeds minder telefonisch plaats. Als er onoorbare zaken worden gedaan, ge beurt dat juist via chatboxen van online spelletjes, via berichtendiensten als whatsapp of door afbeeldingen met geco deerde boodschappen via de directe mail van bijvoorbeeld Twitter of Facebook uit te wisselen. Ook leggen criminelen contact met elkaar via bijvoorbeeld Darknet: online netwer ken die voor gewone internetgebruikers niet zomaar toegankelijk zijn. Wil je op dat 'geanonimiseerde we~b' komen, dan moet je daar door een al bestaande gebruiker geïntroduceerd worden. De politie weet zulke volledig anonieme plekken op het web wel te vinden. Maar om te achterhalen waar een server staat die gebruikt wordt voor cybercrime en die vervolgens platleg gen, is volgens opsporingsambtenaren bijna ondoenlijk. Er moeten tal van rechts hulpverzoeken in het buitenland voor inge diend worden en grote telecombedrijven moeten ook toestemming geven. Cybercrime-vormen waar we op korte ter mijn door geplaagd gaan worden? De poli tie waarschuwt met name voor ransomwa- re: schadelijke virussen die een hele compu ter platleggen en die alleen onder betaling van geld er weer vanaf gehaald worden. De nieuwste variant die de politie ziet opdui ken en die heel lastig te verwijderen blijkt, is de zogeheten cryptolocker. Iemand opent de bijlage van een mail van een ogenschijn lijk bekende en krijgt de mededeling dat één voor één zijn privébestanden binnen een bepaalde termijn vernietigd worden, tenzij er 'losgeld' wordt betaald. DINSDAG 10 DECEMBER 2013 - s -v -> - - «S y ri f WemZML - - 1 Albert Benschop, internetsocioloog Internetcriminaliteit in 2020 is ook verfilmd: 2020.trendmicro.com door Niki van der Naald

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9