Cybercriminelen hebben een grote voor sprong op opsporingsinstanties. En die lijkt alleen maar groter te worden. „Als we niets doen, is het web louter het domein van be drijven, activisten en criminelen." 66 De pacemaker van Dick Cheney, die draadloos updates kreeg, was een te groot risico 8 VERDIEPING CYBERCRIMINALITEIT Cyber bende-oorlogen, het kapen van internetprofie- len en zelfs het ontrege len van implantaten. Met dit soort internetcrimina liteit krijgen we te maken in 2020, verwacht het Cy bercrime Center van Europol, afgekort C3. De achterstand van de misdaadbestrijders op cybercriminelen is groot. In een poging die in te lopen, heeft C3 Project 2020 opge zet. Deskundigen hebben nagedacht over de bedreigingen van de toekomst en die vastgelegd in een visie op 2020. Daarin tonen de boevenvangers ons een sa menleving waarin we de wereld waarne men door het filter van het web. We dra gen een bril of contactlenzen die in een mega computernetwerk (cloud) opgesla gen data in 3D voor onze ogen projecteert. De tv bedienen we met een handbeweging door de lucht en de koelkast geeft zelf be stellingen door aan de supermarkt. We heb ben weinig moeite met medische implanta ten als kunststof organen, die haperende lichaamsfuncties kunnen overnemen. We hebben online identiteiten voor bij voorbeeld thuis, vrienden en werk. Reputa tie is alles. Voor personen, maar ook voor bedrijven en overheden. We kunnen bedrij ven inhuren die gespecialiseerd zijn in onli ne reputatiemanagement. Veel van de criminaliteit in die toekomsti ge samenleving kennen we al, realiseren ze zich bij C3. Online identiteitsdiefstal bij voorbeeld, het hacken van strategische in frastructuur (neem de KPN-hack van niet zo lang geleden) en de handel in gestolen virtuele items, zoals hotelmeubilair uit het spel Habbo Hotel of handige wapens uit World ofWarcraft. Dit komt straks alleen veel vaker voor. Cyber bende-oorlogen daarentegen, dat lijkt een nieuw fenomeen. „Toch kennen we daarvan wel degelijk een equivalent", zegt hoogleraar cybersecurity Michel van Ee ten van de TU Delft. „In de spam bijvoor beeld (de ongevraagde reclame in je e-mail- bak, red.), waarin drie groepen actief zijn die farmaceutica verkopen, viagra- en ande re pillen waarvoor een recept nodig is. Die bendes bestrijden elkaar. Eén bende hackte het systeem van een andere en lekte de klantendatabase. De politie kreeg hierdoor inzicht in de illegale handel en kon de cri minelen identificeren." Een profiel, ofwel avatar, kapen, hoe nieuw is dat? „Er is een grote handel in Facebook- accounts. En dat is eigenlijk hetzelfde", zegt Van Eeten. „Je wachtwoord wordt on derschept en je account gebruikt voor frau de. De gestrande-reizigerfraude bijvoor beeld. Naar je vrienden gaat een berichtje uit dat je in Athene zit, je portemonnee ge stolen is en de ambassade pas morgen open is. Of ze een postwissel willen sturen van 500 euro om de dag door te komen." Ook van het ontregelen van implantaten kent Van Eeten een hedendaags versie: „Dick Cheney, de vorige vicepresident van de VS, had een pacemaker die via een draadloos netwerk software-updates kon ontvangen. De beveiliging vond dat een te groot risico en daarom is het uiteindelijk uitgezet. Voor hooggeplaatste personen gaat dit een serieus probleem worden. Die zullen veiligheidsmaatregelen moeten ne men voor apparaten in hun lichaam." Wat we volgens Ronald Prins van internet- beveiligingsbedrijf Fox-IT veel gaan zien, is ouderwetse afpersing, met hulp van de nieuwe technologie. „Dat is al gaande. Rex Mundi bijvoorbeeld, het Belgische hacker- tje dat binnendringt bij banken en die af perst met het dreigement dat hij anders al les naar buiten brengt." „Internet was het systeem van bits en by tes, waar je informatie kon stelen", ver volgt Prins. „Maar het komt de grond uit. Het wordt het systeem waarmee we vlieg tuigen en treinen besturen, sluizen bedie nen, ziekenhuizen runnen en ongelukken op snelwegen voorkomen." Dit leidt ertoe dat anno 2020 naast de ge organiseerde misdaad en schurkenstaten ook terroristen op het web actief zijn, ver wacht hij. Die gebruiken internet nu alleen om te communiceren, niet om digitale bomaanslagen te plegen. „Een virus in een bedrijf loslaten, dat schiet niet op. Terroris ten willen bloed zien, angst creëren", zegt Prins. Op 11 september moesten ze nog mensen in een vliegtuig zetten die zichzelf te pletter vlogen, maar straks hebben we vliegtuigen zonder piloten. Dan hoefje geen piloten meer te charteren, alleen men sen die achter een computer zitten." Van Eeten ziet het zo'n vaart niet lopen.Hij denkt dat terroristen de voorkeur blijven geven aan 'gewone' criminaliteit. „Stel dat je een elektriciteitscentrale wilt hacken. Je moet veel geld investeren en maar hopen door Saskia Wassenaar illustratie Mark Reijntjens Michel van Eeten, hoogleraar cybersecurity

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8