Hollande wil niet met Sarkozy vliegen ex-premier Schotte achtervolgen vU*. Winnie en Cra^a aan sterfbed BUITENLAND 7 WÊKim^'J Y*\?T CRA TIS BROCHURE 2014 PARIJS - Het was een 'hoffelijk' ge baar, zo vond het Elysée Paleis. Sinds zijn verkiezing tot presi dent had Francois Hollande zijn yoorganger geen blik waardig ge keurd. Nu mocht Nicolas Sarkozy mee naar de begrafenis van Man dela. De Franse politieke kaste was ont roerd door de handreiking van Hollande, totdat de details van de trip naar Zuid-Afrika uitlekten: Sarko mocht niet bij Hollande in het vliegtuig. Sarkozy had ge hoopt de presidentiële Airbus nog een keer van binnen te zien, destijds Air Sarko One gedoopt, een woordspeling op de Air Force One van de Amerikaanse presi dent Obama. Sarko had het toestel tweede hands gekocht maar voor 150 mil joen euro laten opknappen. Hoe wel de kleinste leider sinds Na poléon, vroeg Sarkozy om een bed van twee bij twee meter en een immens bad. Dat laatste bleek technisch onmogelijk. Het vliegtuig heeft wel een raketaf weersysteem en een 'rode knop' die het een president mogelijk maakt een kernoorlog te begin nen terwijl hij cirkeltjes om de Ei- feltoren te draait. Sarkozy moet nu in een Falcon 7X naar de begrafenis. Dat vond zijn vrouw Carla destijds een leuk toe stelletje, maar Air Carla One haalt het niet bij de luxueuzere Airbus. De Falcon 7X kost maar 8000 eu ro per uur, wat Hollande vervol gens deed besluiten om dan zelf ook maar met een Falcon te gaan. De presidentiële Airbus doet het dubbele, wat moeilijk te recht vaardigen was geweest voor een halfleeg vliegtuig. JOHANNESBURG - De vrouw en de ex-vrouw van Nelson Mandela, Graqa Machel en Winnie Madiki- zela-Mandela, zaten samen aan het sterfbed van de anti-apart heidsstrijder. Dit meldde de Zuid-Afrikaanse krant Mail Guardian gisteren, uit informatie van een vriend van de familie. Nelson en Winnie raakten ver vreemd van elkaar tijdens de meer dan 27 jaar dat Mandela ge vangen zat. Al kort na zijn vrijla ting in 1990 leerde hij Gra<;a Ma chel kennen, de weduwe van de Mozambikaanse president Samo- ra Machel. Nelson en Winnie gingen in 1992 uit elkaar, in 1996 volgde de echt scheiding. Op zijn tachtigste ver jaardag in 1998 trouwde Mandela met de 27 jaar jongere Gra^a Ma chel. Voor zover bekend is zij de enige vrouw die ooit first lady is geweest van twee verschillende landen. tot vier jaar geleden ontwikkeld, en regelmatig geoefend, dus we zijn er klaar voor." Het is nog onduidelijk hoeveel het allemaal kost. Daarover wilde Collins Chabane, speciale minis ter en direct werkzaam onder pre sident Jacob Zuma, niet uitwei den. Vanaf morgen tot en met 13 de cember zal Mandeia's lichaam in Tshwane, voorheen Pretoria, wor den opgebaard. Zondag wordt de kist overgevlogen naar Mandeia's jeugddorp Qunu in de Oostkaap, waar hij naar zijn laatste rust plaats zal worden gebracht. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu noch de Israëlische president Shimon Peres zijn bij de herdenkingsdienst. Onder meer de kosten voor het bezoek zouden te hoog zijn. Israël wordt vertegenwoordigd door parle mentsvoorzitter Yuli Edelstein. De verhouding tussen Mandela en Israël was niet al te best, om dat Mandela de Palestijnen on voorwaardelijk steunde. richte partij MFK. Daarmee werd hij, met de overweldigende steun van jongeren, in 2010 de eerste mi nister-president van Curasao. Na de abrupte val van zijn kabinet in 2012 zit Schotte nu in het Cura^ao- se parlement als leider van de grootste oppositiepartij. Gedurende zijn hele politieke car rière beschuldigen politieke tegen standers hem van financieel gesjoemel en wordt hij in ver band gebracht met 'geheime kof fers met geld' en banden met de Italiaanse gokmaffia. Nu is hij voor het eerst openlijk een ver dachte in een strafrechtelijk on derzoek. Dat is grotendeels op het conto te schrijven van burgerbeweging Frente Sivil. Al kort na de installa tie van Schotte als premier, orga niseerde een groep burgers de monstraties tegen de regering- Schotte, die zij een gevaar voor Curasao noemden. Later bewan delden ze de juridische weg. Dat leidde ertoe dat in juli voormalig vicepresident van het Gerechts hof Amsterdam en voorzitter van de Ondernemingskamer Huub Willems op Curasao benoemd is om onderzoek te doen naar het beleid en de gang van zaken bij Curaqaose water- en oliebedrij- ven. Het was een gevolg van een aanvraag van de genoemde bur gerbewegingen. Die hadden via het Openbaar Ministerie om een 'civiele enquête' gevraagd omdat ze Schotte verwijten financieel wanbeleid te hebben gevoerd. Schotte werd voor een zitting door het OM opgeroepen als rechtspersoon, niet als natuurlijk persoon. De onderzoeken van gis teren zijn wel naar Schotte als pri- vépersoon. Volgens de burgerbewegingen zijn er bij de toezichthoudende or ganisaties tientallen meldingen over onduidelijke financiële trans acties door Schotte. Het OM zal de komende periode verder onder zoek doen naar de in beslag geno men documenten en proces-ver- baal opmaken. Op dit moment is nog niet bekend hoe lang het op sporingsonderzoek zal duren. De huiszoekingen zijn volgens te genstanders een nieuwe smet op het blazoen van Schotte. Zelf heeft hij de aantijgingen altijd be schouwd als 'vuil spel van politie ke tegenstanders'. supervoordelige busreizen Begin 2014 goed en ga er ook even lekker tussenuit! Schilderachtig Zwitserland 2014 - Lungern NIEUW! Minicruise Londen Vier Oud Nieuw 2013 in een Europese hoofdstad! 5 daagse reis met vertrek op 30 december! BERLIJN Viert u de jaarwisseling bij de Brandenburger Tor of op de gezellige Alexanderplatz!? r, PARIJS Komt u tezamen met duizenden anderen op de Champs Elysées om 2014 in te luiden!? PRAAG Gaat u het nieuw jaar in met een Glühwein op het oude stads plein van Praag!? Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 Ja ik ontvang graag de nieuwe brochure: o Excursiereizen o Fietsreizen o Stedenreizen door onze correspondent Cees van Zweeden zie onze website/mandela Lees het laatste nieuws en be kijk de dienst online. Gerrit Schotte foto ANP effeweg.nl Incl. 2 schitterende treinritten! 8 daagse busreis Vertrek: 10. 24 jan, 15, 22 feb, 14 mri^ Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt buffet 5x 4-gangendiner 1 x warm- en koud buffet 1 x fondueavond Welkomstdrankje 1 x koffie met gebak Treinreis Klosters - St. Moritz - Tiefencastel Treinreis Andermatt - Disentis Kegelavond Dansavond Videoavond Folkloreavond Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Ook mogelijk: 8-daagse excursiereis naar Zwitserland met verblijf in Grachen of in Brig 8 daagse busreis Vertrek: 10, 24 jan. 7, 15, 22 feb, 14, 28 mrt Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt buffet 6x 4-gangen keuzediner 1 x Tiroler Bauernbuffet Welkomstdrankje 4x avond programma Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Ook mogelijk: 8-daagse excursiereis Winter in Beieren en Tirol NIEUW daagse busreis Vertrek: 2. 3 jan. 17. 19. 21, 28 feb. 5. iFapr Inclusief: 2 overnachtingen in een 2-persoonsbinnenhut Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Optioneel: ontbijt en diner bij te boeken! ■r, 3 daagse busreis Vertrek: 2, 3 jan. 17, 19. 21, 28 feb, 5, 19 apr Inclusief: 2 overnachtingen in een 2-persoonsbinnenhut Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Optioneel: ontbijt en diner bij te boeken! Deze Oud Nieuw reizen zijn inclusief vervoer, verblijf en ontbijtbuffet! Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 'i personen. Exclusief excursie-en entreegelden en €18.-reserveringskosten per boeking. *-"■ Naam Adres dhr/mevr —Plaats Postcode Zonder postzegel opsturen naar: efteweg.nl. antwoordnummer 778.7700 VG Nleuwleusen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7