Grimmige sfeer bij betoging in Kiev Bezorgde burgers blijven Moordenaar soldaat denkt te kunnen 'relaxen in paradijs' 6 BUITENLAND UITVAART MANDELA 66 Agenten zijn begonnen met de ontmanteling van de barricades Massale inzet politie en leger moet herdenking van Mandela in goede banen leiden. Honderden agenten begonnen gis teravond met de ontmanteling van de barricades die de demon stranten hadden opgeworpen, twitterde oppositieleider Vitali Klitsjko. Ook ontruimde de politie een straat bij belangrijke regerings gebouwen. De duizenden demon stranten waren niet van plan hun bezetting op te geven. „Wij blij ven. Ik roep tegenstanders van de regering op hiernaartoe te ko men", zei Klitsjko. Hij riep vrou wen en kinderen echter wel op naar huis te gaan. Gewapende en gemaskerde mannen pleegden gis teren ook een overval op het kan toor van de partij van de gevangen zittende Oekraïense oppositieleid ster Joelia Timosjenko. Ze namen een computerserver mee, zei een woordvoerder van de partij, die de politie verantwoordelijk hield voor de overval. De politie ontken de echter betrokkenheid. Hoewel de stemming grimmiger werd, om armde president Viktor Janoeko- vitsj gisteren een voorstel van oud-president Leonid Kravtsjoek om uit de impasse te komen. Hij sprak zich uit voor het houden van een 'nationaal rondetafelge sprek' tussen de regering en de be langrijkste oppositiepartijen. JOHANNESBURG - Ooit was Soweto, Zuid-Afrika's grootste township in het zuidoosten van Johannesburg, een plek waar de meeste buiten landers zich niet durfden te laten zien. En nog steeds zijn velen daar huiverig voor. Vandaag is dat, met de herdenkingsdienst voor Nelson Mandela, wel anders. Bij de herdenking van de vorige week overleden oud-president zullen VN-secretaris-generaal Ban Ki-moon, en de Amerikaanse president Barack Obama een toe spraak houden. Ook de Cubaanse president Raül Castro spreekt van daag in het voetbalstadion van Jo hannesburg, evenals de Zuid-Afri kaanse president Jacob Zuma en kinderen en kleinkinderen van Mandela. Er worden zeventig staatshoofden en tien voormalige regeringsleiders verwacht. Tijdens de vier uur durende her denking spreken ook de Brazili aanse presidente Dilma RoussefF, de Chinese vicepresident Li Yuan- chao en de president van India, Pranab Mukherjee. Koning Wil- lem-Alexander en minister Frans Timmermans wonen de plechtig heid voor Nederland bij. Voor de Zuid-Afrikaanse politie en het leger is de aanwezigheid van al die vips reden genoeg om op scherp te staan. In vergelijking met vandaag lijkt het WK-voet bal, tot nu toe het grootste evene ment gehouden op Zuid-Afrikaan se bodem, een peulenschil. Het stadion kan 95.000 mensen her bergen. De deuren voor het pu bliek zullen om zes uur lokale tijd opengaan. Wanneer het stadion vol zit, worden mensen elders on dergebracht. Volgens de autoriteiten is er geen reden voor bezorgdheid. „Duizen den agenten zullen dienst doen in en rondom het stadion", meldt politiewoordvoerder Solomon Makgale. „We zullen ervoor zor gen dat mensen in alle veiligheid en rust kunnen rouwen." Daarnaast worden vandaag 11.000 militairen ingezet, in Soweto maar ook elders. De herdenkings dienst wordt namelijk op tenmin ste negentig plaatsen in het hele land in het openbaar live op grote schermen vertoond. Volgens mi nister Nosiviwe Mapisa-Nqakula is het leger zonder meer gereed voor vandaag: „Het draaiboek voor deze aangelegenheid is drie „Voordat we die dag begonnen, hebben we de voorgaande nacht gebeden tot Allah en hem gesmeekt dat we een sol daat zouden doden. En alleen een soldaat" Michael Adebola- jo, een van de mannen die er van worden verdacht de Britse militair Lee Rigby te hebben vermoord, heeft gisteren tij dens de rechtszaak gezegd dat hij zijn slachtoffer selecteerde omdat 'een soldaat" moest ster ven. Slachtoffer Lee Rigby had de pech een legergroene plunje- baal op zijn schouders te dra gen en in de richting te lopen van de kazerne in de Londense wijk Woolwich. Dat maakte hem kansloos. De 28-jarige Adebolajo zou Rigby samen met de 22-jarige Michael Adebo- wale hebben aangereden met een auto en hem daarna hebben ge dood met een vleesmes en andere messen. Ze worden ook verdacht van poging tot moord op een agent en samenzwering. Adebolajo omschreef zichzelf tij dens de rechtszaak als een 'sol daat van Allah' en zei 'dit is een oorlog", aldus Britse media. De verdachte is opgegroeid als chris ten, maar verklaarde zich als eer stejaarsstudent te hebben be keerd tot de islam. Hij heeft de strijdnaam Mujaahid Abu Hamza aangenomen. Ten overstaan van de familie van het slachtoffer ver klaarde Adebolajo dat hij ver wacht straks te kunnen 'relaxen in het paradijs'. Hij sympathiseert met al-Qaeda maar heeft nooit ie mand van die beweging ontmoet Turken brengen in Auschwitz Hitlergroet Twee Turken zijn in Polen gear resteerd omdat ze in het voor malige vernietigingskamp Auschwitz de Hitlergroet had den gebrachL De studenten zou den zo voor foto's hebben gepo seerd. Het incident vond zon dag plaats. Het gebruik van nazi symbolen is verboden in Polen. Extreem koud weer in Verenigde Staten Een winterse storm houdt de Verenigde Staten in zijn greep. De zuidelijke staten werden in het weekend al getroffen door strenge kou. De oostkust kreeg maandag te lijden onder sneeuw en ijzel. De laagste temperatuur werd gemeten in de staat Monta na: min 41 graden Celsius. In alle vroegte vonden gisteroch tend op Curaqao zes huiszoekin gen plaats. Medewerkers van de Landsrecherche, ondersteund door het Recherche Samenwer- kingsteam RST, bezochten zowel het huis van Schotte als zijn partij kantoor en zijn kantoor in het Cu- ra<;aose parlement. Ze namen pa pieren en 'gegevensdragers' mee voor nader onderzoek, maar ver richtten geen arrestaties. Via radio, sms en Facebook ging het nieuws direct over het eiland. In eerste instantie werd gesugge reerd dat de zaak verband zou houden met het onderzoek naar de moord op de voormalige coali tiepartner Helmin Wiels, op 5 mei van dit jaar. Dat bleek al snel een vals gerucht. Veel Cura^aoë- naars reageerden geschokt op de ze suggestie. Dat Schotte verdacht wordt van fi nanciële malversaties, zorgde voor veel minder verbaasde reac ties. Volgens tegenstanders hangt al jaren een kwalijke reuk om Schotte. De nog jonge politicus is als een wervelwind door de Cura- <;aose politiek gegaan; tien jaar ge leden was hij adviseur van de mi nister van Verkeer en Vervoer, zijn toenmalige schoonvader; la ter als gedeputeerde met de porte feuille Economie en Toerisme, ver gelijkbaar met wethouder, in de Cura^aose Eilandsraad en weer Ia- ter als stemmentrekker voor de so ciaal-democratische partij MAN. Zijn laatste stap was het leider schap van de door hemzelf opge- Obama eert Mandela KIEV - In de Oekraïense hoofdstad Kiev heerste gisteren een grimmi ge en gespannen sfeer. Op het On afhankelijkheidsplein was de vrolij ke sfeer van de algelopen weken omgeslagen. De pro-Europese de monstranten vreesden voor een hardhandige ontruiming. Voor het eerst sinds de demonstranten hun acties begonnen, zetten de autori teiten de oproerpolitie in het cen trum van de hoofdstad in. Oppositieleider Vitali Klitsjko door onze correspondent Miriam Mannak Politiemensen krijgen instructies bij het stadion waar vandaag de herdenking is. foto lan Langsdon/EPA LONDEN WARSCHAU WASHINGTON door onze correspondent Oscar van Dam WILLEMSTAD - 'Bezorgde burgers' blijven de Curaqaose ex-premier Gerrit Schotte (1974) achtervol gen. Ze eisen onderzoek naar zijn financiële handel en wandel. Nu is de flamboyante politicus voor het eerst onderwerp van een strafrech telijk onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6