Gespreid betalen blijft lastig verhaal in Hulst Stichting Beheer Showcorpsen Axel ^uJts^ncbar^kPeasne zet alles op alles in strijd oud papier in de kou staan' Entreeborden viering jubileum 20 ZEEUWS-VLAANDEREN KUNST VAN RECYCLEN Kinderen van Buitenschoolse Opvang maken kunstwerken van elektrisch en elektronisch afval Kerstmarkt Samenwerkingsverband Sabewa, dat namens de gemeente de belas tingen int, rekent voor dat in vier keer betalen de gemeente 20.000 euro kost. Hoewel de gemeente raad unaniem een amendement aannam voor invoering van vier betalingstermijnen stellen B en W voor dat, vanwege de kosten, toch maar niet te doen. Het probleem schuilt in het feit dat sinds Sabewa dit jaar de belas tingen invordert, er een gecombi neerd aanslagbiljet met de lasten van de gemeente en het water schap in de bus valt. Omdat het waterschap andere betalingster mijnen hanteert, zou alles weer uit elkaar moeten worden getrok ken. En het opleggen van een ge combineerde aanslag was nou net één van de belangrijkste efficien cymaatregelen, die de gemeente ZAAMSLAG 850 JAAR deed besluiten om met Sabewa in zee te gaan. Inwoners kunnen overigens wel in meerdere termijnen betalen als ze de belasting automatisch laten incasseren. Dan wordt het totale bedrag in negen termijnen afge schreven. Op dit moment hebben 6.000 inwoners van de gemeente Hulst een automatische incasso gegeven. Sabewa stelt voor die mogelijkheid extra te promoten. Op die manier wordt het doel van de gemeenteraad, de spreiding van betaling over meerdere maan den, bereikt en kan het combibil jet in stand blijven. Sabewa biedt aan om, ter verdere promotie van de automatische in casso, machtigingskaarten in de enveloppen te stoppen. Ook wil Sabewa in de periode dat de aan slagen de deur uit gaan tijdelijk een medewerker in de Hulsterse gemeentewinkel stationeren. In voorkomende gevallen kan er aan inwoners ook een op maat gesne den betalingsregeling-worden aan geboden. Het laatste woord is donderdag aan de gemeenteraad. Die verga dert vanaf 19.30 uur. HULST - De spanning stijgt als wet houder Clen de Kraker twee stroomdraden aansluit op de bat terij. En ja hoor, het lampje gaat branden. Eigenlijk had niemand er echt aan had getwijfeld, gezien de technische achtergrond van de wethouder. Door snoertjes met elkaar te ver binden maakten de aanwezige kinderen in de Hulster biblio theek gisteren een grote stroom kring, waarmee de tentoonstel ling Kunst van Recyclen Zeeland officieel was geopend. De afgelo pen maanden zijn kinderen van 8 tot 12 jaar op verschillende buiten schoolse opvanglocaties in heel Zeeuws-Vlaanderen van alles te weten gekomen over de inzame ling en recycling van oude elektri sche apparaten, zogeheten e-was- te. Ze mochten zelf apparaten de monteren en van allerlei onderde len een kunstwerk maken. Op de ze manier recycleden de kinderen zelf. Het resultaat is tot en met 3 januari te zien in Hulst, Terneu- zen en Oostburg. De wethouder wees er op dat we met z'n allen in Nederland veel elektrische apparaten in de vuil nisbak gooien. Jaarlijks zo'n twee kilo per persoon. Dit kost de ge meente, en dus ook de inwoners, geld. „Als we het elektrisch afval kunnen scheiden en onderdelen een tweede leven kunnen geven, levert het geld op. Daarnaast wor den grondstoffen steeds schaarser en zeker in deze elektrische appa raten zitten vaak speciale grond stoffen. En welk apparaat of stuk speelgoed is tegenwoordig niet Het is goed om kinderen al op jonge leeftijd bewust te maken van afval scheiden. meer elektrisch?" De Kraker ver telde hoe hij als jongetje zelf vaak elektrische apparaten demonteer de en er van alles van bouwde. „Hierdoor kreeg ik zo'n belangstel ling voor techniek dat ik daarna al le technische opleidingen in elek tronica heb gedaan. Dat we nu in de bieb zijn is voor mij ook bijzon der. In mijn tijd was er nog geen internet en ging ik in de biblio theek altijd van alles uitzoeken over technische apparaten." Wethouder De Kraker wilde ook nog wel even kwijt dat je educatie ve projecten als de workshops over e-waste niet bij kinderop vangcentra over de grens ziet. „Daarom is het zo belangrijk dat kinderen aan deze kant van de grens blijven, je leert er gelijk wat mee!" De constructie van Ceddriq en Jort van BSO Heidepoort in Hei kant werd gekozen tot mooiste kunstwerk van de tentoonstel ling. Ze maakten van onderdelen van een telefoon, luidspreker en antenne een vliegende bij. Het tweetal kreeg een cadeaubon en een bewegende zonnebloem die werkt op een zonnepaneeltje. TENTOONSTELLINGEN RECYCLEKUNST HULST - In de Truffinozaal van De Blaauwe Hoeve wordt vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur kerstmarkt ge houden. Er zijn kramen met kerst kransen en -stukjes, sieraden, hoedjes, poncho's, vesten en hand- werkspullen. Chor A Muze zingt en er loopt een kerstvrouw rond. De stichting roept alle verenigin gen iri de Kanaalzone, die geen in komsten hebben uit het ophalen van papier, op om donderdag om 19.30 uur naar de vergadering van de gemeenteraad te komen. De or ganisatie heeft het in elk geval voor elkaar gekregen dat het on derwerp weer op de politieke agenda staat; de eenmansfracties D66 en Lijst De Neef dienen na melijk een motie in om de huidi ge regeling vanaf 2015 af te schaf fen. In 2014 moet dan een rege ling worden bedacht die ten goe de komt aan alle verenigingen in de gemeente. Nu wordt het oud papier nog op gehaald door twintig verenigin gen en instanties. Samen verdelen zij jaarlijks ongeveer 180.000 euro subsidie. Dat is dus extra geld bo venop de basissubsidie die elke vereniging krijgt. Vanaf volgend jaar gebeurt de inzameling niet meer op zaterdag, maar op week dagen. Meerdere verenigingen zijn zo afhankelijk van deze in komsten, dat ze uitzendkrachten inschakelen om toch verzekerd te blijven van een bron van extra in komsten. Stichting Beheer Showcorpsen Axel spreekt van rechtsongelijk heid. „En ook uit het feit dat het ophalen van afvalstoffen tegen woordig gebeurt met zijladers, waardoor zogenoemde bakkenla- ders overbodig zijn, blijkt dat de oud-papier-pool volledig achter haald is", richt de stichting zich in een schrijven tot andere vereni gingen. Vertegenwoordigers van verenigingen die donderdag naar de vergadering gaan, wordt ver zocht dit te melden via secretaris@showcorpsenaxel.org. OOSTBURG - Vertegenwoordigers van de gemeente Sluis en de poli tie ontvangen bezoekers van de Oostburgse weekmarkt morgen in een kraam met een kop warme chocolademelk. Mensen krijgen tegelijkertijd tips om woningin braak te voorkomen. Om het stijgend aantal inbraken het hoofd te bieden voeren politie en gemeente samen de campag ne: 'Laat de inbreker in de kou staan'. De belangrijkste tips lig gen voor de hand: deuren en ra men op slot; ook bij afwezigheid licht laten branden en niet 'zo maar' de deur open doen voor on bekenden. Executieverkoop Met afval kun je vaak nog van alles doen door Eugène Verstraeten HULST - De inwoners van de ge meente Hulst mogen de betaling van de gemeentelijke belastingen waarschijnlijk toch niet uitsmeren over vier termijnen, maar moeten in twee keer betalen. door Eugène Verstraeten Clen de Kraker, wethouder ZAAMSLAG - Het kan niemand die Zaamslag in- en uitrijdt meer ontgaan, het dorp bestaat 850 jaar. De werkgroep die het jubileum extra luister bijzet, heeft speciale welkomborden geplaatst bij de drie belangrijkste toegangswe gen van het dorp. Een beeld van het vroegere, middeleeuwse Zaamslag is er op te zien. „Tot Pasen volgend jaar blijven ze in elk geval staan", geeft Richard Lensen, één van de initiatiefnemers, aan. „Het middeleeuwse jaar duurde van Pasen tot Pasen." De werkgroep heeft al een symposium gehouden en bereidt nog meer activiteiten voor. „Niet zo grootschalig als de viering van Axel 800 jaar stad", aldus Lensen, „maar zeker zo interessant" foto Richard Lensen De tentoonstelling De Kunst van het recyclen Zeeland is tot en met 3 januari te zien in de bibliothe ken van Hulst en Terneuzen en het gemeentehuis in Oostburg. De expositie in Oostburg wordt woensdag om 15.30 uur officieel geopend door wethouder Peter Ploegaert. In Terneuzen vindt de officiële ope ning donderdag plaats om 16.00 uur, door wethouder Frank van Hulle. Het project is opgezet voor alle Zeeuwse gemeenten door de Zeeuwse afvalverwerker OLAZ. In Zeeuws-Vlaanderen lag de orga nisatie bij Natuur&Zo, natuur- en- milieueducatie Zeeuws-Vlaande ren en stichting Zonne-Eiland. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Stichting Beheer Showcorpsen Axel zet alles op al les om de oud papierregeling in de gemeente Terneuzen te wijzigen. Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58