Politie extra alert na branden Zierikzee Museum laat hoop op subsidie Borsele varen I I I I GroenLinks in Goes pleit voor snellere 22 BEVELANDEN en THOLEN Twee wrakdelen zijn geborgen. Vandaag volgt het laatste stuk van de oude Duitse mijnenlegger. Man opgepakt voor aftuigen jongen in Goes £F EF vrouwenpolder - Besmeurd en stinkend naar oude olie en rot tend slik kruipt de genist uit het snijgat in de stalen scheepswand. Het wrakdeel van de Duitse mij nenlegger MFP-920 DM hangt op het Veerse Meer in de takels van de drijvende bok. Met meer dan 100 ton nog te zwaar om op een ponton te worden gehesen. Dus wordt geprobeerd er zoveel mogelijk water uit te pompen. De ruimte achter de drie schroeven is snel leeg. Maar een kijkje in de buik bevestigt het vermoeden dat meerdere compartimenten nog vol staan. Door de kieren van een stalen deur in een tussenwand achter iets wat op een keukentje lijkt, sijpelt water. „Die trek ik zo niet open", zegt de durfal van de 105 Geniecompagnie Waterbouw. „Grote kans dat het achterste stuk dan gelijk weer onder loopt, met mij erbij." Aan het eind van de maandagmiddag en een hoop ge ploeter verder is de kont van de Marinefahrprahm licht genoeg om te kunnen worden verplaatst naar het ponton aan de Veerse Gatdam. Wanneer alles verder volgens plan verloopt, wordt vandaag het derde en laatste stuk naar boven gehaald. Het eerste deel kwam vo rige week al aan de oppervlakte. Dat was niet veel meer dan een verroeste hoop schroot, moet pro jectleider Gerius van Wouden berg van Rijkswaterstaat erken nen. „Dat bleek een open schoe nendoos. Dus als je dat ophijst, slaan de zijkanten naar binnen toe. Er zaten nog wel mijnenwa- gentjes in, die je zou kunnen ge bruiken. Maar dit", wijst de wrak- kenspecialist opgewonden naar het achtersteven, „dit kan zo naar het museum!" „Laat maar ko men", zegt Kees Traas van het Be vrijdingsmuseum Zeeland op ba sis van de eerste foto's die hij zo- juist heeft gezien. „Dit is prachtig. Precies wat wij voor ogen had den." Het streven is de wrakdelen donderdagnacht over de weg naar Nieuwdorp te vervoeren. De Duit se mijnenlegger gaat deel uitma ken van het bevrijdingspark dat in 2015 bij het museum wordt geo pend. Traas: „We leggen de stuk ken zo lang op de plek waar de parkeerplaats moet komen. De boel moet eerst goed worden schoongemaakt. Dan kunnen we precies inventariseren wat we hebben en dat conserveren." Op archieffoto's die werden getra ceerd door Wrakduikstichting De Roompot (WDSR), is op het ach terschip duidelijk een zwaar ka non te zien. Hoewel de wrakdui kers het geschut bij hun verken ningen nog wel aantroffen, is het maandag bij de berging vermoede lijk op de bodem achtergebleven. Van Woudenberg gaat er vanuit dat het kanon alsnog kan worden veiliggesteld. De berging van het laatste deel, waarin ook de munitiebunkers zijn ondergebracht, moet even eens antwoord geven op de vraag die voor Rijkswaterstaat de hoofd reden was .voor de hele operatie: ligt er nog munitie in het wrak? De WDSR is overtuigd van niet en heeft altijd gepleit de MFP daarom vooral te laten liggen. Se cretaris Fred Groen is ook teleur gesteld over de manier waarop de berging tot dusver is uitgevoerd. Volgens hem is er onnodig veel materiaal verloren gegaan. Van Woudenberg haalt z'n schouders op. „Iedereen doet wat ie kan. Ik ben dik tevreden!" De boel moet eerst goed schoon worden gemaakt Dan inventariseren wat we hebben." De politie Schouwen-Duiveland heeft meerdere mensen op het on derzoek gezet. Boot: „Die leggen alle beschikbare informatie naast elkaar en gaan daarin op zoek naar een patroon dat tot één of meerdere daders kan leiden." Dat heeft nog niet tot resultaat geleid. Geruchten in Zierikzee dat er zon dag een brandstichter is opge pakt, ontkent Boot „Er zijn afgelo pen weekeinde in Zierikzee twee aanhoudingen geweest. Allebei lastige klanten van de horeca." Sinds 20 november is het regelma tig raak in Zierikzee. Op zes plaat sen is sindsdien brand uitgebro ken, meestal rond vijf uur in de nacht. Vier van de zes branden ontstonden op plekken waar wei nig of geen mensen wonen, bij voorbeeld een bedrijventerrein, een sportveld of een landje naast het dierenasiel aan de stadsrand. Getuigen zijn daarom moeilijk te vinden. In de Beddeweeg in het centrum is eind november een groepje jonge jongens 's middags betrapt bij het aansteken van een berg bijeengewaaide bladeren op een binnenterreintje. Op 3 decem ber ging in dezelfde straat 's nachts een container in de hens. Gezien de leeftijd van de jongens (rond twaalf jaar) en het tijdstip van de andere branden, lijkt het de bewoner niet waar schijnlijk dat. de jongetjes de ge zochte brandstichters zijn. Afvalcontainers, pallets of stapels haardhout zijn telkens de 'haar den' van de brand. Dat levert flin ke fikken op, waarvan de schade meestal beperkt blijft. Uitzondering hierop is de brand bij voetbalvereniging MZC'11 aan de Lange Blok weg. Een voorbij ganger belde zondagochtend rond vijf uur 112. Kort daarna liet een geknapte ruit in de voormalige kantine van Mevo het inbraak alarm afgaan. De schade is aanzienlijk. Bij de kleedkamers is door de hitte een scheur in de muur ontstaan. De kantine van Mevo bestaat uit bouwketen van kunststof platen. Verkaart: „Daarvan is een hele muur weg. Het vuur is daar ook naar binnen geslagen, vlakbij de gastoevoer van de GV-installatie. Het had daar niet veel langer moe ten branden, zei de technische re cherche." Verder gingen een aan tal ruiten stuk en gingen vier kli- ko's in rook op. Het stopzetten van de subsidie door de gemeente Borsele zat er al een tijdje aan te komen, maar het stichtingsbestuur heeft alle fracties in de Borselse gemeente raad er een paar keer van probe ren te overtuigen het besluit te heroverwegen. „Dat is helaas niet gelukt", vertelt stichtingsvoorzitter Toine We- vers. „Onze inzet was daarbij om het belang van de musea als hoe ders van het Bevelandse erfgoed en centra van de kennis van en over deze streek nogmaals naar vo ren te brengen. Wij hebben u en de meerderheid van de gemeente raad er helaas niet van kunnen overtuigen dat gemeentelijke sub sidies daarbij van groot belang zijn. Wel hebben wij de hoop dat een veranderend inzicht in de toe komst kan leiden tot herziening van uw standpunt." Het dagelijks gemeentebestuur van Borsele heeft de brief van het stichtingsbestuur voor kennisge ving aangenomen. De verdachte sloeg hem vrijdaga vond omdat hij zich kennelijk er gerde aan diens aanwezigheid in het café. Na zijn daad was de man uit het café weggelopen. Een getuige informeerde de gear riveerde agenten over diens identi teit en woonplaats. Nadat de man zich maandag meldde op het bu reau werd hij direct aangehouden. Als mensen zich in Goes bij het loket van de sociale dienst mel den omdat het water hen aan de lippen staat, moet direct actie wor den ondernomen en niet pas over zes weken. Die 'uitrukmentali- teit' bepleit GroenLinks in Goes in het bijna dertig pagina's tellen de verkiezingsprogramma. Ook in troduceert de partij nog een aan tal andere nieuwe begrippen, zo als 'beginspraak' (tijdig kunnen meepraten door burgers met daad werkelijke invloed) en 'onttutte- ling' (een gemeente die samen met inwoners zoekt naar oplossin gen voor problemen). Ook wil de partij dat er een glasvezelnetwerk in Goes wordt aangelegd, het aan tal wifi-hotspots fors wordt uitge breid en dat er ook gratis internet in bussen beschikbaar komt om zo het reizen met het openbaar ver voer aantrekkelijker te maken. Jan Oudesluijs, Jan Heshof, Jolan- da Prins en Henk Nieuwenhuis ne men de eerste vier plaatsen in op de ontwerpkandidatenlijst van de PvdA Tholen. Op de ledenvergade ring van donderdag 12 december in de Vossenkuil in Oud-Vossemeer worden verkiezingsprogramma en kandidatenlijst definitief vastge steld. Het aantal vrouwelijke en jonge kandidaten op de totale lijst is be perkter dan de kandidaatstellings- commissié zou willen en heeft tot gevolg dat de lijst weinig vernieu wing laat zien. Bij de komende gemeenteraads verkiezingen komen SGP en Chris tenunie in de gemeente Borsele weer met een gezamenlijke lijst. Zoals bekend komt lan Zandee (momenteel wethouder) niet meer terug. De huidige fractie voorzitter Kees Weststrate voert de lijst aan. Hij is tevens beoogd wethouder. Op de tweede plaats staat huidig raadslid Gijsbrecht Gunter. Ook Ko Mol komt na de verkiezingen niet meer terug. Hij wordt opgevolgd door Gerard Ver kuil die de derde plaats op de lijst bezet. Op plaats vier staat huidig raadslid Henk van Hartingsveldt, op plaats vijf Karei de Vries en op plaats zes Jaap van Ginkel. •Speerpunten in 'Betrokken en Verbindend', het verkiezingspro gramma van het CDA Borsele, zijn onder meer het aantrekkelij- Oorlogswrak in stukjes naar boven door Marcel Modde I Het wrak van de mijnenlegger komt maandag stukje bij beetje boven wa ter. foto Lex de Meester Kees Traas, Bevrijdingsmuseum door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - „Wij hebben veel aan dacht voor Zierikzee, zeker gezien de onrust eerder dit jaar in Ooster- land", zegt politiewoordvoerder Es ther Boot over de reeks van brand stichtingen die de stad afgelopen weken heeft getroffen. door Frank van Cooten GOES - Het bestuur van Stichting Musea De Bevelanden vindt het zeer betreurenswaardig dat de ge meente Borsele definitief geen sub sidie meer geeft. GOES - Een 21-jarige man uit de ge meente Veere is gisteren aangehou den voor mishandeling van een 18-jarige jongen uit Schouwen-Dui veland in een café op de Grote Markt in Goes. Het slachtoffer liep daarbij een gebroken neus op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52