's-Heer Arendskerke mist een pinautomaat Huurders Stadlander gaan bellen en mailen Noord-Bevelanders scheppen een netwerk voor burenhulp Kade werf Hansweert voor verkeer afgesloten I I I I I I 66 Begin volgend jaar is er hopelijk meer duidelijk over de exploitatie van het onthaal 66 Wat duidelijk moet zijn is dat de gemeente geen nieuw dorpshuis gaat bouwen 20 BEVELANDEN en THOLEN DE ZAETE Wethouder Hans de Kunder hoopt op spoedige realisering 'onthaal' in bouwproject De Zaete in Yerseke. In het dorp zelf, de buurtschap Eindewege en het buitengebied zijn in totaal 621 formulieren met vragen verspreid. Daarvan kwa men er 279 terug, een respons van bijna 45 procent. De vragen had den betrekking op verkeer, voor zieningen, wonen en woonomge ving, sociale veiligheid en infor matie. Vragen konden met ja, nee of geen mening worden beant woord, maar er was ook ruimte voor opmerkingen. Zo gaven ze ventig mensen aan een pinauto maat te missen. Ook geven 28 mensen aan nog steeds geluidso verlast te ondervinden van ver keer op de A58, in de de vorige en quête uit 2008 was dat één van de tien grootste knelpunten. Overi gens is de topdrie van knelpunten van vijf jaar geleden (hardrijden en sluipverkeer Oude Rijksweg, ontbrekend voetpad Wissekerkse- weg en de parkeersituatie aan de Lange Achterweg tijdens de voet bal op zaterdag) inmiddels wel (deels) opgelost. Inwoners is ook gevraagd hoe zij denken over aanleg van De Poel V, een nieuw bedrijventerrein aan de westzijde van de Deltaweg (A256) tussen de spoorlijn en de A58. Een meerderheid van de res pondenten (131) vindt dat niet no dig, 49 wel en 99 maakt het niet uit. Waar veel dorspsscholen het moeilijk hebben, geldt dat niet voor Schengehof. De school houdt de komende jaren een sta biel leerlingenaantal van rond de 145. Wel komen er minder leer krachten. Verder bestaat er ondui delijkheid over ver- of nieuw bouw van het schoolgebouw. Door gewijzigd gemeentelijk be leid is daar in elk geval de komen de jaren geen sprake van. Voor het eerst zat er dit jaar een insteekvel bij de enquête met de vraag of er animo is voor een vrij- willigerscentrale. Die is er, maar liefst 53 mensen meldden zich aan, acht hadden een hulpvraag. Medio 2015 doet de woningcorpo ratie de deur op slot van de kanto ren op Tholen (Sint-Maartens dijk) en in Steenbergen en Bergen op Zoom. Huurders worden daar na alleen nog digitaal en telefo nisch geholpen. Zo'n veertig me dewerkers verliezen bij de reorga nisatie hun baan. Door overheids maatregelen moet Stadlander zo'n 13 miljoen euro bezuinigen. Om dat op te vangen schrapt de corporatie nieuwe initiatieven en worden de huren verhoogd. Daar naast denkt Stadlander te bespa ren door slimmer in te kopen en samen te werken. „Resteert 2 mil joen die we uit personeel en orga nisatie moeten halen", rekent Rin- gersma voor. „Wij zien de oplos sing in een moderne, totaal ande re aanpak van het klantencontact. Met het merendeel van de huur ders, zo'n 85 procent, hebben we slechts sporadisch contact. Die kunnen we prima bedienen via te lefoon en internet. Dat is minder bewerkelijk en bespaart geld. Maar het is ook voor de klant effi ciënter om via internet een af spraak te maken dan op de bonne fooi binnen te lopen." Ringersma beseft dat zo'n concept niet aan ie dereen besteed is. Digibeten krij gen het lastig. Net als laaggeletter- den en mensen in de problemen. „In totaal zijn er zo'n 600 tot 800 huurders die het niet zelf afkun nen, denken we." Aan die men sen wordt maatwerk geleverd. YERSEKE - De ruim anderhalf mil joen euro die gemeente Reimers- waal ophaalt met de verkoop van grond voor de bouw van De Zaete in Yerseke, gaat volledig naar de maatschappelijke invulling van het toekomstig 'onthaal'. Die boodschap onderstreept wet houder Hans de Kunder (CDA) daags voor de officiële start van de eerste fase van het bouwpro ject aan de Oosterschelde. In de eerste twee torens die gebouwd worden komen koopappartemen ten. Vrijdag is de officiële start voor de bouw van de eerste toren, die op de plek van het dorpshuis komt, dat momenteel gesloopt wordt. Dit is mogelijk geworden omdat twaalf van de zestien ap partementen van de eerste toren zijn verkocht. Nadat de gemeente zich eerder bereid verklaarde de grondverkoop in delen op te knip pen, staat niets de start van de bouw meer in de weg. Projectont wikkelaar Jan Sips wil begin vol gend jaar ook beginnen met de verkoop van de twintig apparte menten in de tweede woontoren. De derde en vierde toren zijn be stemd voor een hotel een kantoor ruimte voor onderzoeksinstituut Imares. Die laatste partij haakte aanvankelijk af, maar is nu weer in onderhandeling. De Kunder: „Imares is in korte tijd gegroeid van 8 naar 50 fte. De mensen zit ten nu nog in tijdelijke kantoor units. De bedoeling is dat de kan toren straks verbonden worden met het nieuwe laboratorium dat momenteel gebouwd wordt."' De hotel- en kantoortoren wor den op de begane grond met el- - kaar verbonden door een 'ont haal': een ruimte met horeca-func- tie en zalen die door bedrijven, kennisinstellingen en particulie ren kan worden gehuurd. De Kunder benadrukt dat het pro ject 'De Zaete' wat hem betreft hier omdraait. „Het onthaal is het doel, de woontorens zijn het mid del om dat te bereiken." Het streven om in 2006 een im puls aan de toen in zwaar weer verkerende schelpdiersector te ge ven, ligt ten grondslag aan het pro-" ject. „Het streven was om te wer ken aan een bredere economische basis en naast de schelpdiersector en de aquacultuur ook in te zet ten op de wetenschap en het toe risme." De Zaete verbindt deze sectoren in de ogen van De Kun der met elkaar. Als voorbeeld noemt hij congressen van het NIOO of Imares die in het ont haal worden georganiseerd. „Met het hotel erbij hoeven buitenland se gasten niet naar Goes te wor den verwezen." Ook ziet de wet houder het onthaal als een toeris tisch startpunt om Yerseke verder te verkennen. „Zo kunnen men sen in de dorpskern het Ooster- scheldemuseum bezoeken of een wandeling over de naastgelegen oesterputten maken." De Kunder hoopt dat met de bouw van de eerste toren een stroom ontstaat zodat de rest van het project daaropvolgend kan worden afgemaakt. Daarmeer de overeenkomst met de gemeente verplicht is te bouwen, binnen en kele jaren vanaf nu van de grond komen. Hoe het geld dat bestemd is voor het onthaal exact wordt ingezet, is nog niet duidelijk. Door allerlei wet- en regelgeving kan de ge meente het niet in 'stenen' stop pen. „Wat ik echt duidelijk wil maken is dat de gemeente geen nieuw dorpshuis zal bouwen", Op verzoek van de gemeente en Allévo verzamelt zij in alle zes ker nen mensen die als 'dorpscontact' willen optreden en die een hand je willen helpen. „Vooral dorpen als Kats en Geersdijk hebben al groepen mensen die voor hun oudere dorpsgenoten klaar staan. Dit netwerk moet zorgen dat ook nieuwkomers of mensen die niet zoveel bekenden hebben, gehol pen worden", vertelt Van der Vel den. Het netwerk moet het mak kelijker maken voor mensen om wat hulp te vragen. „Ouderen heb ben vaak het gevoel dat ze niet steeds bij dezelfden mogen aan kloppen. De mensen die al veel doen voor anderen, zien echter ook dat het nodig is. Maar zo kom alles vaak op dezelfde mensen neer." Van de Velde wil graag meer schouders verzamelen om die 'lasten' te dragen. Voor hulpvragen is het netwerk nog niet klaar: „Die zijn welkom als er voldoende vrijwilligers zijn. Je moet een verzoek wel kunnen beantwoorden." Het gaat om kleine diensten om het dagelijks leven hanteerbaar te houden, zoals de kliko buiten zet ten, de ogen druppelen na een staaroperatie, de tuin aan kant houden, even op de koffie of mee naar het theater. „Er heeft zich een mevrouw gemeld die best boodschappen wil doen, of sa men koken en eten." Het netwerk sluit aan bij bestaande vrijwilli- gerskringen van kerken en Zonne bloem. Aanmelden: 0113 - 373825 of carlavdvelden@gmail.com. Het dagelijks provinciebestuur heeft ingestemd met het verzoek omdat zowel voor auto's als voor fietsers voldoende alternatieven aanwezig zijn. Overigens blijkt uit tellingen dat het gebruik be perkt is. Per etmaal passeren zo'n 100 (brom)fietsers, waarvan een kwart doorgaand verkeer is. Wat gemotoriseerd verkeer betreft gaat het om gemiddeld iets meer dan 500 voertuigen, waarvan on geveer de helft niet bij één van de bedrijven langs de Kaai moet zijn. Zowel fietsers als auto's' kunnen volgens de provincie gebruik ma ken van het (fietspad aan de) Ka- naalweg die parallel aan de Kaai onderaan de dijk loopt. Het besluit ligt nog zes weken ter inzage bij de provincie en de ge- meenten Reimerswaal en Kapelle. door Luc Oggel 'S-HËER ARENDSKERKE - Een pinauto maat wordt node gemist in 's-Heer Arendskerke. Dat is één van de uit komsten van de vijfjaarlijkse enquê te van de Stichting Overlegorgaan 's-Heer Arendskerke. door Mare Molenaars BERGEN OP ZOOM - Het besluit van Stadlander om kantoren te sluiten leidde tot heftige reacties bij de huurders en hun belangenbeharti gers. 'Wonen is het middel, onthaal is het doel' door Joeri Wisse Projectontwikkelaar Jan Sips Wethouder Hans de Kunder door Claudia Sondervan GEERSDIJK - Elk dorp op Noord-Be veland een eigen groep vrijwilligers die burenhulp geven aan oudere dorpsgenoten, zodat die het gevoel hebben dat ze er niet alleen voor staan. Dat is het netwerk 'Samen aan de slag' waar Carla van der Vel den uit Geersdijk aan werkt. door Joeri Wisse HANSWEERT - De Kaai bij scheeps werf Reimerswaal wordt over een lengte van 405 meter afgesloten voor niet- bestemmingsverkeer. De werf heeft waterschap Scheldestro- men (eigenaar van de kade langs het kanaal door Zuid-Beveland) en de provincie Zeeland hierom ge vraagd om te kunnen voldoen aan internationale wet- en regelgeving voor veiligheid in havengebieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50