Europese norm voor fijnstof moet omlaag Roemeense minister geeft Asscher Vrijlating Volkert van der C. staat niet zomaar vast Schietende agent verdient geen straf, vindt aanklager. Familie van Rishi is woedend. 4 BINNENLAND ZAAK-RISHI UTRECHT - De Europese norm voor fïjnstofconcentratie is zo ruim dat de volksgezondheid in grote delen van Europa in het ge ding is. De huidige norm is 25 mi crogram per kubieke meter lucht, maar al bij concentraties van min der dan 15 microgram bestaat een hoog gezondheidsrisico. Dat blijkt uit een grootschalig on derzoek naar fijnstof en stikstofdi oxide in dertien Europese landen, waarvan de resultaten gisteren zijn gepubliceerd in het Britse me dische tijdschrift The Lancet. De onderzoekers stellen dat de norm van 10 microgram, die de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) hanteert, waarschijnlijk veiliger is. In een klein deel van Europa, met name de Scandinavi sche landen, wordt die norm ge haald. „Het is een aanname: hoe lager de concentratie, hoe minder ver vroegde sterfte. De populatie daar is te klein om conclusies te kun nen trekken", stelt Rob Beelen van het Institute for Risk Studies (Iras) van de Universiteit Utrecht, dat het onderzoek coördineerde. Zij beschuldigt Nederland en an dere West-Europese landen ervan de 'positieve effecten van arbeids migratie voor de economie te ne geren en in plaats daarvan onpro ductieve, populistische en zelfs xenofobe uitspraken te doen die zich vaak concentreren op over dreven aspecten'. Volgens Campeanu tonen 'talrijke onderzoeken en analyses' onom stotelijk aan dat migranten bin nen de EU worden gedreven door het vinden van een baan en niet op zoek gaan naar sociale uitkerin gen. „Er is geen sprake van een massaal fenomeen van misbruik. Die zaken zijn geïsoleerd en irrele vant in het hele plaatje van het vrije verkeer van personen." Vanaf 1 januari kunnen Roeme nen en Bulgaren in de hele Euro pese Unie werken. Asscher was in Brussel voor on derhandelingen over nieuwe re gels voor EU-werknemers die tij delijk door een bedrijf of uitzend bureau in een ander land worden gedetacheerd. Na anderhalf jaar moeizame gesprekken, bereikte de ministerraad gisteravond een politiek akkoord over de zoge naamde handhavingsrichtlijn. Hongarije, Slovenië en, verras send, het Verenigd Koninkrijk, stemden tegen. „Londen vindt de richtlijn niet in zijn rechtssys teem passen", verklaarde Asscher na afloop. De richtlijn moet nog door het Europees Parlement wor den goedgekeurd en zal pas over twee jaar van kracht worden. Vanaf dan is de gedetacheerde werknemer beter beschermd te gen onderbetaling en uitbuiting. Werkgevers die daar lak aan heb- Veel landen doen onproductieve en zelfs xenofobe uitspraken De beslissing over vervroegde vrij lating in 2014 staat volgens het OM volledig los van het deze week 'verwachte nieuwe vonnis van de Raad voor de Strafrechttoe passing en Jeugdbescherming (RSJ) over de vraag of Volkert van der G. al met proefverlof mag. Het Ressortsparket laat weten dat het OM nog zal onderzoeken of de daadwerkelijke vrijlating van Volkert in 2014 eventueel uitge steld of zelfs achterwege gelaten moet worden. In 'bijzondere ge vallen' kan het OM vinden dat een veroordeelde niet voor eerde re vrijlating in aanmerking komt, stelt het Ressortsparket. Een maand voor de geplande in vrijheidstelling kan het OM een vordering bij de rechter indienen om iemand gevangen te houden, bijvoorbeeld omdat er een grote kans op recidive is, omdat iemand geestelijk niet in orde is of omdat er regels zijn overtreden. Er wordt serieus naar deze optie gekeken, hoewel het OM ook aan geeft dat het om een regulier voor onderzoek gaat. De uiteindelijke beslissing om wel of niet ver vroegde vrijlating tegen te hou den, wordt gebaseerd op informa tie van de gevangenis, de reclasse ring, de politie en van deskundi gen. „Ook in de zaak van der G. zal het OM informatie gaan verzamelen over zijn persoon en gedrag in de tentie. Op basis daarvan zal het OM in maart of april 2014 eerst be slissen of het de invrijheidsstel- ling wil uitstellen of achterwege wil laten en er een vordering inge diend wordt. Zo niet, dan zal in de loop van april of mei 2014 wor den bepaald welke bijzondere voorwaarden Van der G. opgelegd krijgt", aldus het OM. Tilburger Hans Smolders, voorma lig chauffeur van Pim Fortuyn en ex-LPF-Kamerlid, heeft hoop dat Van der G. in mei 2014 inderdaad niet vrijkomt. Hij baseert dat op 'een goed gesprek' dat hij met de landelijk hoofdadvocaat-generaal Han Moraal heeft gehad over het bezwaar dat hij tegen Van der G.'s vrijlating heeft aangetekend. „Als het OM een vordering indient, zal hij in ieder geval vast moeten blij ven zitten tot de rechter heeft be slist." Smolders wijst erop dat in een uit spraak van de RSJ van oktober staat dat Volkert van der G. niet zou hebben meegewerkt aan het Programma Terugdringen Recidi ve. Volgens het oud-LPF-Kamer- lid biedt dat al aanwijzingen dat Volkert zich niet aan de regels heeft gehouden. Het OM wil over de inhoud van het gesprek met Smolders niets kwijt. Van der G.'s advocaat Stijn Franken wil niet reageren op een nog niet door het OM genomen besluit, maar zegt wel dat het hem zou verbazen als de vervroeg de vrijlating via een vordering ge dwarsboomd wordt. De RSJ besliste eerder dat Volkert met proefverlof mag. Maar staats secretaris Fred Teeven van Veilig heid en Justitie is daar fel op te gen. Tegen diens weigering om proefverlof toe te kennen, is Van der G. echter weer in beroep ge gaan. De beslissing die de beroeps commissie komende week over het proefverlof neemt, kan als een rechterlijke uitspraak worden be schouwd en is bindend. DEN HAAG - De agent die eind vo rig jaar Rishi Chandrikasing (17) doodschoot, moet geen straf krij gen. Dat vindt het Openbaar Mi nisterie, dat gisteren de schuld van de dood van Rishi bijna hele maal bij het slachtoffer zelf legde. „Rishi was niet alleen de weg vluchtende verdachte, hij pakte tijdens zijn vlucht ook een don ker voorwerp uit z'n jaszak", zei aanklager Wouter Bos in de recht bank in Den Haag. „De agent dacht dat hij gevaar liep, waarop hij in een split-second een besluit moest nemen. Politieambtenaren zijn nu eenmaal geen machines." Volgens Bos is doodslag bewezen, maar verdient de agent geen straf. Voor de nabestaanden van Rishi voelde de eis als een klap in het gezicht. „Deze agent had geen recht mijn zoontje te vermoor den", sprak advocaat Michael Ru- perti namens de moeder van Ris hi, die niet bij de rechtszaak aan wezig wilde zijn. De 17-jarige Rishi werd in de vroe ge ochtend van 24 november 2012 neergeschoten op station Den Haag Hollands Spoor. Kort daar voor had hij een Engelsman lastig gevallen in een wachtruimte op het perron. Op camerabeelden, die gisteren werden getoond, was te zien hoe Rishi de man aan sprak. Ook leek het alsof de jon gen een wapen uit zijn jas wilde pakken. Pas nadat Rishi werd doodgeschoten, bleek dat de jon gen ongewapend was. Andere camerabeelden lieten zien hoe de verdachte agent, sa men met twee collega's, het per ron opstormde om Rishi aan te houden. De jongen keek de agen ten aan, draaide zich om en zette het op een rennen. Op het mo ment dat de jongen tijdens zijn vlucht iets donkers uit zijn jaszak pakte, schoot de agent hem in zijn hals. Het donkere voorwerp door Lilian Dominicus door onze correspondent Petra Janbroers zie onze website/binnenland Fijnstofkaart Nederland BRUSSEL - Minister Lodewijk As scher (Sociale Zaken en Werkgele genheid) is gisteren in Brussel de oren gewassen door zijn Roemeen se collega, Mariana Campeanu. Roemeense Mariana Campeanu door Niki van der Naald DEN HAAG - Het staat niet vast dat Pim Fortuyns moordenaar Volkert van der C. jn mei 2014 vervroegd vrij komt Hij heeft dan twee derde van zijn straf uitgezeten en kan for meel vrijkomen, maar het Open baar Ministerie (OM) kan daar nog een stokje voor steken. Deze week valt er een besluit over het beroep van Van der G. tegen het niet toekennen van proefverlof Hans Smolders put hoop uit gesprek met landelijk hoofdadvocaat-generaal over vordering OM wil geen straf door Peter Winterman De advocaat van de verdachte agent staat de pers te woord over de eis van het Openbaar Ministerie om de agent die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4