Pijnlijk gemis Dat wordt geen gevulde kalkoen Bestuur trekt definitief stekker uit Business Station in Kruiningen Zeelandia presenteert theaterstuk Herzberg ZEELAND 19 commentaar Vijf leerlingen Calvijn naar India MIDDELBURG - Sinds een paar weken is Sylvia* ingeschreven bij de Voedselbank Walcheren. De Vlissingse, alleenstaande moeder van een kindje van tien maanden, heeft wel werk: „Maar als mijn salaris gestort is, is het ook di rect weer weg aan vaste lasten. Ik ben er gees telijk nog niet aan toe om het te accepteren, maar feit is dat ik voor voedsel volledig afhan kelijk ben van de Voedselbank. Ja, zo triest is het. Bovendien loopt mijn aanvraag voor een aanvulling op mijn inkomen tot bijstandsni veau nog. Gelukkig is er het geld van het kind gebonden budget nog, en heb ik een lieve buurvrouw. Al mijn familie woont helaas aan de andere kant van het land. Dat je dan vlak voor oud en nieuw niet terechtkunt bij de Voedselbank, komt slecht uit. Wat we gaan eten, met de feestdagen? Geen gevulde kal koen, in elk geval." De 57-jarige Miriam* uit Colijnsplaat is al tweeënhalf jaar klant bij Voedselbank de Beve- landen in Goes. Zij krijgt, zoals alle Beveland- se Voedselbankklanten dit jaar een kerstpak ket van het Leger des Heils en waardebonnen van Caritas waarmee ze zelf voedsel kan ko pen. De alleenstaande vrouw die werkt als vrijwilligster leeft mee met de klanten van Voedselbank Walcheren. „Ik vind het niet net jes dat de Voedselbank het nieuws op deze ma nier brengt. Je rekent er toch op. Als zoiets ruim van tevoren wordt aangekondigd, kun je er rekening mee houden. Met zo'n pakket in huis heb je een completere basis. Het is wel fijn als je koffie en thee hebt voor als er visite langskomt met de feestdagen bijvoorbeeld." Net als veel anderen vond ook Miriam het in het begin uit schaamte moeilijk om bij de Voedselbank aan te kloppen. Ze is achteraf blij dat ze dat wel gedaan heeft, want ze is er nu enorm mee geholpen. Ze maakt haar pakket el ke week op en houdt af en toe zelfs iets over om in de voorraadkast te zetten. „Je moet steeds creatief zijn om er wat van te maken. Verse ingrediënten heb je niet altijd. Een week zonder pakket zou ik wel moeilijk vin den. Toen ik laatst zelf een halfje brood moest kopen, schrok ik weer van hoe duur dat wel niet is." Geld om elke dag een stukje vlees te eten, heeft Miriam niet. Grote kans dus dat dat met de feestdagen op het menu staat. Datzelfde geldt voor Dirk* (46) uit Goes. Ook hij is klant bij de VoedselBank in zijn woon plaats en doet vrijwilligerswerk. Hij zit in de schuldhulpverlening en heeft elke week vijf tig euro om te besteden. Begin dit jaar klopte hij aan bij de Voedselbank. „Van die 50 euro moet ik bijvoorbeeld ook toiletartikelen ko pen. Scheermesjes, shampoo, wasmiddel. Dat kost veel geld, maar ik zie het wel als nood zaak. Met zo'n voedselpakket achter de hand kun je voor dat soort dingen wat geld opzij leg gen. Als ik er een week geen zou krijgen, dan zou ik toch wat dingen in mijn leven moeten aanpassen. Gelukkig krijg ik wat meer te beste den tijdens de feestdagen. Wat er op het me nu staat? Ik ben niet zo'n kerstvierder, maar een stukje vlees zou wel leuk zijn." De namen in bovenstaand stuk zijn om privacy- redenen verzonnen. Veel voedselbanken zijn in de week na kerst dicht. Dat is heel lastig voor de af nemers. Vorig jaar ging het net zo, maar de sluiting veroor zaakt nu duidelijk meer ellen de omdat de rol van de voedsel banken belangrijker is gewor den. Ze doen overigens wel hun best om het 'gat' zo goed mogelijk te dichten met extra grote pakketten vóór de kerst. Zo roeien de vele vrijwilligers van de voedselbanken met de riemen die ze hebben. Wie te weinig geld heeft om eten te kopen, is rond de feest dagen dus mede afhankelijk van acties van onder meer het Leger des Heils, zorginstellin gen en kerken. Allemaal heel mooi, maar het blijft uiterst pijnlijk om links en rechts je hand op te moeten houden terwijl de rest van Nederland goed is voorzien. Reden om hard te werken aan de zelfred zaamheid van mensen en - voor als het echt niet anders kan - aan hogere uitkeringen. GOES - Vijf leerlingen van het Cal vijn College zijn maandag voor twee weken naar India vertrok ken. Het gaat om Arinda Aarnoudse uit Goes, Antonno Bunt uit Krab- bendijke, Joel van Middelkoop uit Goes, Mirthe Walpot uit Tholen en Annemarij Zwemer uit Kapel- Ie. De middelbare scholieren reizen met de ontwikkelingsorganisatie Stichting Woord en Daad en ont moeten in India leeftijdsgenoten met wie ze kennis en ervaringen uitwisselen. Ze willen meer te we ten komen over de armoede, de cultuur en het kastenstelsel in In dia. Na de reis doen de jongeren een jaar lang ambassadeurswerk voor Woord en Daad. In zijn laatste vergadering besloot het bestuur maandag het batig sal do van 1^50 euro te schenken aan de Goese vestiging van de Konink lijke Auris Groeps. Auris biedt passend onderwijs aan kinderen die ondersteuning nodig hebben bij horen, spreken of taal. Met dat geld schaft Auris lesmateriaal aan om jonge kinde ren spelenderwijs te leren over smaak, diversiteit en productie van voedsel. In oktober 2009 besloot een aan tal partners, waaronder de ge meente Reimerswaal, Economi sche Impuls Zeeland, AB Zeeland, Edudelta Onderwijsgroep en Pink Communicatie, om in het leegstaande stationsgebouw Krui ningen-Yerseke gezamenlijke acti viteiten te starten. In Reimers waal, en vooral in Kruiningen en Yerseke, huizen veel foodbedrij- ven. Het doel was die met elkaar te verbinden. Daarvoor werd het stationsgebouw ingericht als ont- moetings-, conferentie- en werk plek voor ondernemers in de food. Dat werden er zo'n dertig. Maar in februari dit jaar sloot het Business Station haar deuren. Dat kwam vooral door de opmars van de Stichting Foodport Zeeland, een initiatief waaraan Business Station Kruiningen Yerseke mede heeft bijgedragen. Een aantal part ners en vrienden van het Busi ness Station sloten zich aan bij Foodport Zeeland, dat verkaste naar een kantoortje in Wemeldin- ge. Daardoor bleek uiteindelijk de exploitatie van het stationsge bouw te veel geld te kosten. Per jaar werd er alleen al 6000 euro aan gas doorheen geblazen. En/Of gaat over een driehoeksver houding. Een vrouw komt erach ter dat haar man een minnares heeft en zij stemt ermee in dat hij hun huwelijk voor zijn minnares verborgen houdt. Het stuk, dat zich afspeelt in de kunstwereld, wordt gespeeld door Julia van de Graaff als de vrouw, Daan van Dijsseldonk als haar man en Sjaan Duinhoven als zijn minnares. Ilmer Rozendaal studeerde in 2011 af aan de regieopleiding van de Toneelacademie Maastricht met de voorstelling Medea, waarmee zij de Ton Lutz-regieprijs won. In haar voorstelling wil ze onderzoe ken hoe moeilijk het is om te gaan met gevoelens van verlies in een op succes gerichte wereld waar alles voor het grijpen lijkt. Zeelandia produceert niet alleen reisvoorstellingen maar is tevens organisator van het Zeeland Nazo merfestival. DINSDAG 10 DECEMBER 2013 I Bi) een voedselbank worden pakketten klaargemaakt, foto BasZerwinski/ANP door Frank Balkenende KRUININGEN - Het Business Station Kruiningen was al sinds februari dicht, nu zet ook het stichtingsbe stuur er een definitieve streep on der. MIDDELBURG - Theaterproductie- huis Zeelandia brengt komend voorjaar de voorstelling En/Of van Judith Herzberg op de planken. II- mer Rozendaal, die aan Zeelandia is verbonden via de Nieuwe Ma kersregeling van het Fonds Podium kunsten, neemt de regie op zich. De première van deze reizende pro ductie is op 13 maart 2014.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49