Werkstraf voor kweken hennep Brief nieuw vergoedingenbeleid leidt tot onrust SCHOUWEN-DUIVELAND 23 Gemeente is vandalisme beu Man opgepakt voor aftuigen jongen in Goes kenspecialist opgewonden naar het achtersteven, „dit kan zo naar het museum!" „Laat maar ko men", zegt Kees Traas van het Be vrijdingsmuseum Zeeland op ba sis van de eerste foto's die hij zo juist heeft gezien. „Dit is prachtig. De boel moet eerst goed schoon worden gemaakt Dan inventariseren wat we hebben." Precies wat wij voor ogen had den." Het streven is de wrakdelen donderdagnacht over de weg naar Nieuwdorp te vervoeren. De Duit se mijnenlegger gaat deel uitma ken van het bevrijdingspark dat in 2015 bij het museum wordt geo pend. Traas: „We leggen de stuk ken zo lang op de plek waar de parkeerplaats moet komen. De boel moet eerst goed worden schoongemaakt. Dan kunnen we precies inventariseren wat we hebben en dat conserveren." Op archieffoto's die werden getra ceerd door Wrakduikstichting De Roompot (WDSR), is op het ach terschip duidelijk een zwaar ka non te zien. Hoewel de wrakdui kers het geschut bij hun verken ningen nog wel aantroffen, is het maandag bij de berging vermoede lijk op de bodem achtergebleven. Van Woudenberg gaat er vanuit dat het kanon alsnog kan worden veiliggesteld. De berging van het laatste deel, waarin ook de munitiebunkers zijn ondergebracht, moet even eens antwoord geven op de vraag die voor Rijkswaterstaat de hoofd reden was voor de hele operatie: ligt er nog munitie in het wrak? De WDSR is overtuigd van niet en heeft altijd gepleit de MFP daarom vooral te laten liggen. Se cretaris Fred Groen is ook teleur gesteld over de manier waarop de berging tot dusver is uitgevoerd. Volgens hem is er onnodig veel materiaal verloren gegaan. Van Woudenberg haalt z'n schouders op. „Iedereen doet wat ie kan. Ik ben dik tevreden!" MARINEFAHRPRAHM-920 De Middelburger moet daarnaast achtduizend euro terugbetalen aan de Staat omdat hij dat geld il legaal verdiend zou hebben met het kweken van hennep. De inwo ner van Ritthem is voor een lager bedrag aangeslagen, zo blijkt uit de uitspraak. Hij moet 'maar' zes duizend euro betalen omdat hij al tweeduizend euro heeft overge maakt aan de Delta omdat er stroom illegaal zou zijn afgetapt. Een derde man, een inwoner van Hoofddorp, die ook betrokken was bij de kwekerij, is ook veroor deeld tot een voorwaardelijke cel straf van een maand en een werk straf van tweehonderd uur. De rechtbank heeft nog geen beslis sing genomen over het bedrag dat deze man terug moet betalen. De politie kwam de kwekerij op het spoor omdat er stroom werd afgetapt van een windmolen. Me dewerkers van de Delta ontdek ten dat en waarschuwden de poli tie waarna een onderzoek werd in gesteld. OUD-VOSSEMEER - De gemeente Tholen is de herhaaldelijke vernie ling van het speeltoestel in het dorpsbos van Oud-Vossemeer zat. Daarom wordt het toestel nog één keer opgeknapt en dan cadeau ge daan aan speeltuinvereniging De Vossetuin, waar het in de speel tuin wordt gezet. In het dorpsbos komt geen speeltoestel terug. Een brief die de gemeente Goes daarover onlangs heeft gestuurd, roept veel vragen op. Vanaf 2014 beëindigt de gemeente de afspra ken met het Centraal Administra tie Kantoor (CAK) om bij perso nen met een inkomen op of on der bijstandsniveau de eigen bij dragen Wmo en Awbz niet te in nen. Vanaf 1 januari moeten ook zij dus de eigen bijdragen van het CAK zelf gaan betalen en ontvan gen zij daarvoor een nota van het CAK. Ter vervanging van deze re geling heeft de gemeente afspra ken gemaakt met zorgverzekeraar CZ om een aantal eigen bijdragen in het pakket van de Collectieve Zorgverzekering Minima (CZM) op te nemen, zodat die bij CZ kan worden gedeclareerd nadat de no ta aan het CAK is betaald. De gemeente stelt in de brief voor dat mensen zich bij CZ laten ver zekeren via de collectieve regeling van de gemeente. Wie dat niet doet, kan volgens de brief vanaf 1 januari geen beroep meer doen op de Wmo/ Awbz-vergoeding en moet die dan voortaan zelf beta len. Toelating tot de collectieve zorgverzekering is echter niet bij voorbaat gegarandeerd, want de gemeente stelt een vermogens grens in plaats van een inkomens grens, wat tot nu toe gebruikelijk is. Eén van de ouderen die met de si tuatie te maken heeft, is Anje Oostdijck (86) uit Goes. Zij ont vangt zorg van Buurtzorg en huis houdelijke hulp van Allévo op ba sis van een indicatie en betaalt hiervoor geen eigen bijdrage, ge- Nieuwe regels over eigen bij dragen roepen vragen op bij ouderen in de gemeenten Goes en Noord-Beveland. let op haar geringe inkomen. „Zij is niet verzekerd bij CZ, maar alle telefoontjes van haar en mij naar de gemeente ten spijt is niet dui delijk of mijn móeder voor de col lectieve verzekering van de ge meente in aanmerking komt en wat de gevolgen zijn als zij de overstap al dan niet naar CZ zou maken", zegt dochter Clementine Oostdijck. Haar moeder behoort 'net niet tot de minima', maar heeft wel een klein spaarpotje voor de uitvaart. De 'vermogens grens' is vastgesteld op 5700 euro. „Maar een begrafenis kost zo 10.000 euro", zegt Oostdijck. Naar aanleiding van de vele vra gen over de brief heeft de gemeen te Goes een extra uitleg op haar website geplaatst. De verdachte sloeg hem vrijdaga vond omdat hij zich kennelijk er gerde aan diens aanwezigheid in het café. Na zijn daad was de man uit het café weggelopen. Een getuige informeerde de gear riveerde agenten over diens identi teit en woonplaats. Nadat de man zich maandag meldde op het bu reau, is hij direct aangehouden. DINSDAG 10 DECEMBER 2013 stukjes naar boven Kees Traas, Bevrijdingsmuseum Een genist onderzoekt de buik van het wrak. foto's Lex de Meester De MFP-920 DM is een tot mijnen legger omgebouwd landingsvaar tuig van de Duitse marine uit de Tweede Wereldoorlog. Het is met bijna 50 meter lengte het grootste type uit deze serie. De MFP liep op 29 mei 1944 voor de kust van Walcheren op een zelf- gelegde mijn. De kapitein zette het vaartuig op het strand, om zin ken te voorkomen. Op 12 juni werd de MFP naar een reparatiewerf gesleept. Het kap seisde in slecht weer voor Vrou wenpolder en zonk alsnog. De boot belandde op 15 meter diepte op z'n kop op de bodem. Het wrak werd begin jaren tachtig ontdekt. MIDDELBURG - Een inwoner van Rit- them (37) en een van Middelburg (46) zijn gisteren veroordeeld tot elk een voorwaardelijke celstraf van één maand en een werkstraf van tweehonderd uur. Twee weken geleden eiste de officier van justi tie een werkstraf van 240 uur en twee maanden voorwaardelijk te gen hen omdat ze een hennepkwe kerij hadden opgezet in een schuur in het buitengebied bij Ritthem. door Luc Oggel GOES - Onder ouderen in de ge meenten Goes en Noord-Beveland is onrust ontstaan over de mogelij ke gevolgen voor het vergoedingen beleid door de overheveling van landelijke Wmo- en Awbz-budget- ten naar gemeenten en zorgverze keraars. GOES - Een 21-jarige man uit de ge meente Veere is gisteren aangehou den voor mishandeling van een 18-jarige jongen uit Schouwen-Dui- veland in een café op de Grote Markt in Goes. Het slachtoffer liep daarbij een gebroken neus op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45