Hf i DA drogisterij Kik viert kroonjaar Vuv Noord-Bevelanders scheppen een netwerk voor burenhulp 22 SCHOUWEN-DUIVELAND Coöperatie geeft informatie aan Zeeuwse zzp'ers in zorg BERGING DUITSE MIJNENLEGGER Twee wrakdelen zijn geborgen. Vandaag volgt het laatste stuk van de oude Duitse mijnenlegger. Ondernemersplein r EP Kiks ouders namen de winkel in de jaren zeventig over van zijn grootouders. Ze maakten er een drogisterij van en openden ook een winkel in Zierikzee. In de ja ren tachtig sloten zij zich aan bij franchiseorganisatie DA. „Als je wilt concurreren met drogiste rijen als Etos en Kruidvat, kom je er niet onderuit om jezelf ook aan te sluiten bij een gevestigd merk." In 2000 was het de beurt aan Kik zelf. Hij kocht DA-winkels in Mid delburg en Vlissingen. „Het leuke aan meerdere locaties is de afwis seling", vindt hij. „In Middelburg, Vlissingen en Zierikzee is de klan tenkring wat stabieler, 's Zomers is het natuurlijk wel drukker, maar dat is niets vergeleken met Burgh-Haamstede, waar we het echt van het hoogseizoen moeten hebben. De zomerdagen zijn daar extreem druk, terwijl je er in de winter een kanon af kunt schie ten." Eerder zocht Kik naar extra uitda ging in de Randstad, waar hij twee DA-winkels opende, maar tegenwoordig houdt hij het bij Zeeland. Dit jaar verkocht hij zijn laatste winkel buiten de provin cie. Hij merkt wel verschil tussen Zeeland en de Randstad. „Zeeuw en zijn bedachtzamer, kijken vaak eerst de kat uit de boom voordat ze een nieuw product aanschaf fen. Aan de andere kant is de klan- tentrouw hier groter. Als ze een maal tevreden zijn, komen ze ook iedere keer terug." Nu is er aardig wat veranderd, ver geleken met zestig jaar geleden. „De supermarkt verkoopt tegen woordig ook shampoo en bodylo tion en zelfs bij het plaatselijke tuincentrum staat paracetamol in de schappen. Dat merken we wel een beetje. Al heb je daar wel min der keuze. Daarom zorgen wij dat we een breder en specialer assorti ment hebben." En dan is er nog het internet. Maar ook daar pro beert Kik zijn voordeel mee te doen. „In dit segment gaan mensen vaak alleen voor een herhalings aankoop naar een webshop. Voor een nieuw luchtje of een crème ga je toch naar de winkel om te testen. Daar ondersteunen wij on ze klanten dan ook in." Zestig jaar is een kroonjaar. En om dat te vieren kregen klanten de boodschap iemand te bekro nen, die iets extra's verdiende. „We kregen daar ontzettend veel reacties op", glundert Kik. „Kinde ren die hun moeder bekroonden, omdat ze de liefste moeder van de wereld is, dat soort boodschap pen. Hartverwarmend. Dat maakte on ze verjaardag nog mooier." MIDDELBURC - Voor zzp'ers werk zaam in de zorg houdt de coöpera tie Zorg Co vanmiddag een in formatiebijeenkomst in Middel burg. Door het groeiende succes van de coöperatie zal deze zich vanuit Limburg uitbreiden met een kan toor in Tilburg en één in Middel burg. Voor zzp'ers in de zorg, of mensen die als zzp'er aan de slag willen gaan, is deze bijeenkomst VROUWENPOLDER - Besmeurd en stinkend naar oude olie en rot tend slik kruipt de genist uit het snijgat in de stalen scheepswand. Het wrakdeel van de Duitse mij nenlegger MFP-920 DM hangt op het Veerse Meer in de takels van de drijvende bok. Met meer dan 100 ton nog te zwaar om op een ponton te worden gehesen. Dus wordt geprobeerd er zoveel mogelijk water uit te pompen. De ruimte achter de drie schroeven is snel leeg. Maar een kijkje in de buik bevestigt het vermoeden dat meerdere compartimenten nog vol staan. Door de kieren van een stalen deur in een tussenwand achter iets wat op een keukentje lijkt, sijpelt water. „Die trek ik zo niet open", zegt de durfal van de 105 Geniecompagnie Waterbouw. „Grote kans dat het achterste stuk dan gelijk weer onder loopt, met mij erbij." Aan het eind van de maandagmiddag en een hoop ge ploeter verder is de kont van de Marinefahrprahm licht genoeg om te kunnen worden verplaatst naar het ponton aan de Veerse Gatdam. Wanneer alles verder volgens plan verloopt, wordt vandaag het derde en laatste stuk naar boven gehaald. Het eerste deel kwam vo rige week al aan de oppervlakte. Dat was niet veel meer dan een" verroeste hoop schroot, moet pro jectleider Gerius van Wouden berg van Rijkswaterstaat erken nen. „Dat bleek een open schoe nendoos. Dus als je dat ophijst, slaan de zijkanten naar binnen toe. Er zaten nog wel mijnenwa- gentjes in, die je zou kunnen ge bruiken. Maar dit", wijst de wrak- gepland om 14.00 uur in Het Pa let aan de Johan van Reigersberg straat 2. Zorg Co neemt de onderne mers zaken van haar leden over, zodat deze alleen nog hoeven te doen waar ze goed in zijn: zorg verlenen. Op dit moment zijn er zo'n driehonderd leden werk zaam via deze coöperatie. Op verzoek van de gemeente en Allévo verzamelt zij in alle zes ker nen mensen die als 'dorpscontact' willen optreden en die een hand je willen helpen. „Vooral dorpen als Kats en Geersdijk hebben al groepen mensen die voor hun oudere dorpsgenoten klaar staan. Dit netwerk moet zorgen dat ook nieuwkomers of mensen die niet zoveel bekenden hebben, gehol pen worden", vertelt Van der Vel den. Het netwerk moet het mak kelijker maken voor mensen om wat hulp te vragen. „Ouderen heb ben vaak het gevoel dat ze niet steeds bij dezelfden mogen aan kloppen. De mensen die al veel doen voor anderen, zien echter ook dat het nodig is. Maar zo kom alles vaak op dezelfde mensen neer." Van de Velde wil graag meer schouders verzamelen om die 'lasten' te dragen. Voor hulpvragen is het netwerk nog niet klaar: „Die zijn welkom als er voldoende vrijwilligers zijn. Je moet een verzoek wel kunnen beantwoorden." Het gaat om kleine diensten om het dagelijks leven hanteerbaar te houden, zoals de kliko buiten zet ten, de ogen druppelen na een staaroperatie, de tuin aan kant houden, even op de koffie of mee naar het theater. „Er heeft zich een mevrouw gemeld die best boodschappen wil doen, of sa men koken en eten." Het netwerk sluit aan bij bestaande vrijwilli- gerskringen van kerken en Zonne bloem. Aanmelden: 0113 - 373825 of carlavdvelden@gmail.com. Hans Kik: „De klantentrouw is hier groter. foto Dirk-Jan Cjeltema door Sharon van Oost BURCH-HAAMSTEDE - DA drogisterij Kik viert dit jaar haar zestigste ver jaardag. Het begon in 1953 met een handeltje in huishoudelijke spullen in Burgh-Haamstede. Tegen woordig is Hans Kik, kleinkind van wie ooit de eerste winkel openden, ook eigenaar van winkels in Zierik- zee, Middelburg en Vlissingen. Oorlogswrak in ivw '1 <|S:, «fc 1 Het motorgedeelte van de Duitse mijnenlegger is nog redelijk intact. door Marcel Modde door Claudia Sondervan www.zorgenco.nl GEERSDIJK - Elk dorp op Noord-Be veland een eigen groep vrijwilligers die burenhulp geven aan oudere dorpsgenoten, zodat die het gevoel hebben dat ze er niet alleen voor staan. Dat is het netwerk 'Samen aan de slag' waar Carla van der Vel den uit Geersdijk aan werkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 44