CDA steunt actie voor behoud pinautomaat sr« Vroege barokmuziek in Dikke Toren 20 SCHOUWEN-DUIVELAND BRANDSTICHTINGEN De politie Schouwen-Duiveland zet meerdere mensen op het onderzoek naar brandstichtingen. „Een pinautomaat verhoogt de leefbaarheid", zegt fractievoorzit ter Daniël Joppe. „Daarom von den wij het belangrijk de inwo ners een steuntje in de rug te ge ven. De Rabobank heeft besloten de geldautomaat aan de Grevelingen straat in januari te sluiten. Daar voor in de plaats komt een auto maat bij het nieuwe kantoor aan de Grachtweg. „Wij hebben nu twee 24-uurs automaten in Zierik zee en dat blijft zo", zegt Jos van Esbroeck, directeur retail van de Rabobank Oosterschelde. „Als je naar Zierikzee kijkt, staan vrijwel alle huizen binnen een straal van drie kilometer. De automaat die nu verplaatst wordt naar een nieu we locatie, schuift ongeveer een kilometer op. En als klanten tus sen wal en schip dreigen te raken kunnen ze contact met ons opne men." Van Esbroeck heeft inmiddels con tact gehad met de initiatiefne mers over het verdwijnen van de automaat „Het is natuurlijk verve lend als een automaat wordt ver plaatst. Maar als er behoefte aan is, willen we het besluit graag toe lichten." De actie voor behoud van de auto maat is een initiatief vanuit de be woners van de wijk Poortam bacht. Via de facebookpagina 'Hart van Poortambacht' zijn de meningen gepeild en daaruit blijkt dat mensen een automaat in de buurt erg prettig vinden. Ook zijn folders en petities neer gelegd bij winkeliers in de buurt waar mensen hun steun aan de ac tie kunnen betuigen. Of de Rabobank gehoor zal geven aan de oproep is niet duidelijk. De bank gaat er nu van uit dat in Zierikzee commercieel gezien ruimte is voor twee automaten van de Rabobank. In totaal zijn vier geldautomaten in Zierikzee. Drie daarvan hangen in het cen trum van de stad. ZIERIKZEE - „Wij hebben momen teel veel aandacht voor Zierikzee, zeker gezien de onrust eerder dit jaar in Oosterland", zegt politie woordvoerder Esther Boot over de reeks van brandstichtingen die de stad afgelopen weken heeft ge troffen. De politie Schouwen-Duiveland heeft meerdere mensen op het on derzoek gezet. Boot: „Die leggen alle beschikbare informatie naast elkaar en gaan daarin op zoek naar een patroon dat tot één of meerdere daders kan leiden." Dat heeft nog niet tot resultaat geleid. Geruchten in Zierikzee dat er zon dag een brandstichter is opge pakt, ontkent Boot. „Er zijn afgelo pen weekeinde in Zierikzee twee aanhoudingen geweest. Allebei lastige klanten van de horeca." Sinds 20 november is het regelma tig raak in Zierikzee. Op zes plaat sen is sindsdien brand uitgebro ken, meestal rond vijf uur in de nacht. Vier van de zes branden ontstonden op plekken waar wei nig of geen mensen wonen, bij voorbeeld een bedrijventerrein, een sportveld of een landje naast het dierenasiel aan de stadsrand. Getuigen zijn daarom moeilijk te vinden. In de Beddeweeg in het centrum is eind november een groepje jonge jongens 's middags betrapt bij het aansteken van een berg bijeengewaaide bladeren op een binnenterreintje. Op 3 decem ber ging in dezelfde straat 's nachts een container in de hens. Gezien de leeftijd van de jongens (rond twaalf jaar) en het tijdstip van de andere branden, lijkt het de bewoner niet waarschijnlijk dat de jongetjes de gezochte brandstichters zijn. Afvalcontainers, pallets of stapels haardhout zijn telkens de 'haar den' van de brand. Dat levert flin ke fikken op, waarvan de schade meestal beperkt blijft. Uitzondering hierop is de brand bij voetbalvereniging MZC'11 aan de Lange Blokweg. Een voorbij ganger belde zondagochtend rond vijf uur 112. Kort daarna liet een geknapte ruit in de voormalige kantine van Mevo het inbraak alarm afgaan. „De brandweer was er om half zes," vertelt penning meester Kees Verkaart van MZC. „En een kwartiertje later werd on ze kantinebeheerder uit zijn bed gebeld." Volgens Verkaart hebben de brandstichters een gat in het hek gemaakt om het terrein op te komen. „Bij de voormalige kanti ne is een container in brand ge zet, bij het tassenrek naast de kleedkamers is vuur gemaakt en achterin zijn ook nog drie contai ners aangestoken." De schade is aanzienlijk. Bij de kleedkamers is door de hitte een scheur in de muur ontstaan. De kantine van het gefuseerde Mevo bestaat uit bouwketen van kunst stof platen. Verkaart: „Daarvan is een hele muur weg. Het vuur is daar ook naar binnen geslagen, vlakbij de gastoevoer van de CV-installatie. Het had daar niet veel langer moeten branden, zei de technische recherche." Verder gingen een aantal ruiten stuk en gingen vier kliko's in rook op. De brandweer knipte het aluminium toegangshek open en sloeg de deur van de oude kantine in. „Salvage heeft alles netjes opge ruimd en afgedekt. Onze hoofd kantine bleef schadevrij De brand zal daarom niet veel gevolgen voor onze leden hebben. Er wordt 's avonds weer gewoon getraind," aldus Verkaart. RECENTE BRANDSTICHTINGEN IN ZIERIKZEE Beddeweeg „Het is zo'n mooie locatie waar ons repertoire uitstekend past", zegt Susanne van Nimwegen. Zij bewaart zulke goede herinnerin gen aan een eerder optreden in Zierikzee dat zij opteert voor een vervolg. „Dat was bij het Suite- en Sofaconcert in 2012. Ik kreeg van beheerder Matthijs Mijnders van de Aveling in Zierikzee de uit nodiging daar met een gelegen heidsensemble te komen optre den. In overleg met Bastiaan Gunst, een muziekvriend van mij uit Middelburg, vormde ik toen vocaal ensemble Musica Delia Spe ranza, muziek van hoop dus. Het bestaat uit tien ambitieuze zan gers, vier vrouwen en tien man nen", vertelt Van Nimwegen. Zelf zingt zij in het ensemble en speelt er fluit in. De koorleden ko men uit Middelburg, Middelhar- nis en Rockanje. Het voorstel in de Dikke Toren een kerstconcert te geven werd en thousiast ontvangen door beheer der Hans Baris. „Hij was direct be reid mee te werken aan een sfeer volle ambiance. Dit monument is niet verwarmd in de winter en de bezoekers doen er dan ook goed aan zich warm te kleden én even tueel een fleece dekentje mee te brengen. Verder zorgen wij na tuurlijk voor een hartverwar mend programma en we serveren glühwein en warme chocomel." Van Nimwegen zegt te hebben ge kozen voor kerstmuziek, geschre ven in de periode van de vroege barok. Het programma biedt on der meer composities als 'Es ist ein Ros entsprungen' van M. Prae- torius,Puer natus in Bethlehem' van S. Scheidt, 'Magnificat' en 'Cantate Domino van Sweelinck. Het vocaal ensemble treedt op zo wel op de benedenverdieping als op de galerij van de toren. Harpis te Dorine van Dijk begeleidt het koor bij sommige liederen. extra Het pinautomaat in de Grevelingenstraat in Zierikzee moet blijven, vindt de fractie van het CDA. foto Dirk-Jan Gjeltema Politie is door Melita Lanting ZIERIKZEE - De fractie van het CDA steunt de actie van wijkbewoners voor het behoud van de pinauto maat in de Grevelingenstraat in Zie rikzee. Volgens de fractie rechtvaar digt de omvang van de wijk een geldautomaat. door Ton van den Nouweland 6 verdachte branden bin nen drie weken in Zie rikzee. De politie is op zoek naar verbanden tussen de incidenten. Voetbalvereniging MZC 11 8 december Vlam locatie brand Emil Sandströmweg december Zandweg 28 november B 3 december Kerkhof 20 november Croeneweegje 20 november infographic Rob Paardekam door Ali Pankow ZIERIKZEE - Vocaal ensemble Musi- ca Delia Speranza wil het concert zaterdagavond 14 december in de Dikke Toren in Zierikzee tot tradi tie maken. Zat. 14 dec., Dikke Toren, Zierikzee, 20.00 uur; res. tel.nr. 0187-641553. Vocaal ensemble Musica Delia Speranze, ofwel 'Muziek van hoop'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42