'Oorlog' verkopers goedkope kerstboom Wetsvoorstel geeft hoop op gratie Greenpeace jj®*1 Onnodig Andere keuzes Investering IN HET NIEUWS 3 46 Bomen van winkelketens halen het niet bij ons ambachtelijke product Ikea verkoopt via een speciale con structie zelfs bomen voor 1 euro. „Als grootwinkelbedrijven kerst bomen onder de kostprijs verko pen, kunnen we als straatverko pers inpakken", zegt André van den Bergh uit de Amersfoor'tse wijk Nieuwland, die na 28 jaar het einde van zijn handel ziet na deren. Hij stelt dat de kerstbomen bij bouwmarkten en winkelke tens van 'inferieure kwaliteit' zijn en het niet halen bij het 'ambach telijke product' dat hij van een kweker uit Noord- Limburg be trekt. Hij snapt evenmin dat Na tuurmonumenten zich heeft ver bonden aan Ikea, dat van elke boom 1 euro aan de natuurbe schermers schenkt. „Het is schijn heilig wat hier gebeurt. Wij leve ren duurzame bomen met kluit die na gebruik weer de tuin in kunnen. Dat is duurzamer dan ge zaagde jonge bomen die al in okto ber uit Denemarken naar Ikea's in Nederland zijn gebracht." Natuurmonumenten verwijst voor de duurzame aspecten van de Ikeabomen door naar de woon- gigant: „Maar wij zijn blij met het geld voor natuurbeheer." Ikea zegt het rumoer rond de ac tie van straatverkopers niet te be grijpen. „De 'Kerstboom voor één piek'-actie loopt nu voor het der de jaar", aldus een woordvoerster. De Nordmannen groeien op plan tages en worden gekweekt op vel den via milieuvriendelijke metho des. De straatverkopers hebben het volgens haar mis met de her komst: ze komen uit de Belgische Ardennen. „De petitie van Leraren In Actie is een belangrijk signaal tegen te grote klassen. Genoeg aandacht kan niet in een te grote klas. Het kabinet investeert in minimaal 3000 extra leerkrachten, zodat de groepsgrootte kan afnemen. Er is geld voor extra klassenassisten- ten, een goede invoering van pas send onderwijs en betere scho ling van docenten. De werkdruk voor leerkrachten vermindert." Loes Ypma, Tweede Kamerlid PvdA niet, schreef staatssecretaris San- der Dekker van Onderwijs giste ren aan de Tweede Kamer; overi gens ook geen ondergrens. „Scho len krijgen voldoende geld om groepen van acceptabele omvang te kunnen samenstellen en slagen daar over het algemeen ook goed in. Ik realiseer me dat dit soms scherpe budgettaire keuzes vraagt. De komende tijd krijgen scholen wat ruimere financiële armslag. Daarmee komen er meer mogelijkheden om de werkdruk aanvaardbaar te houden en alle leerlingen de aandacht te blijven geven die zij verdienen", aldus de staatssecretaris. De PO-raad, sectororganisatie voor het basisonderwijs, is ook be zorgd over de grote klassen. „Voor al voor leraren is dat een belas ting", zegt woordvoerder Harm van Gerwen. „Wel vinden wij het belangrijk dat scholen eigen keu zes maken. We zijn tegen het lan- delijk aangeven van een norm voor iedereen. De ene leerkracht kan meer aan dan de andere." Toch is het goed dat de politiek de problematiek onder ogen krijgt, is zijn mening. „Den Haag moet ervoor zorgen dat scholen voldoende middelen hebben om de goede keuzes te maken. Als je kleinere klassen wilt hebben, kost je dat nu eenmaal geld." „Het sturen van de politiek op maximum aantallen leerlingen per klas lijkt ons onnodig en over bodig. Scholen zijn vrij in het be palen van het aantal leerlingen in een klas. Uit onderzoek blijkt dat klassengrootte nauwelijks effect heeft op de kwaliteit van het on derwijs. Sommige scholen kiezen overigens bewust voor grotere klassen." Karin Straus, Tweede Kamerlid WD „De afgelopen jaren is er meer geld naar onderwijs gegaan, ter wijl de klassen groter werden. Het is mij een raadsel waar dat geld in is gaan zitten. Ik heb het ministerie gevraagd daar inzicht in te geven. Waar ik voor wil wa ken, is dat Den Haag een norm aangeeft. Sommige scholen heb ben geen volle klassen. Kennelijk maken scholen zelf soms andere keuzes. Maar het is goed dat Lera ren In Actie dit op de agenda heeft gezet." Michel Rog, Tweede Kamerlid CDA De Russische aanklager heeft de dertig Greenpeace-activisten, on der wie de Nederlanders Faiza Oulahsen en Mannes Ubels, aan vankelijk beticht van piraterij, maar dat later teruggeschroefd tot vandalisme. Greenpeace voerde vanaf het schip Arctic Sunrise ac tie bij een boorplatform van het Russische gasbedrijf Gazprom. Een dag later werd het schip geën terd en werden alle opvarenden gearresteerd. Het wetsvoorstel is een initiatief van twee presidentiële adviseurs op het gebied van de mensenrech ten. De Russische president Vladi mir Poetin heeft al ingestemd met het plan. „Ik ga geheel ak koord met uw voorstel", zei Poe tin volgens Izvestia. En: „De be slissing moet worden afgewogen, maar ze moet zijn gericht op de humanisering van onze rechts handhaving." De Russische presi dent heeft het wetsvoorstel naar de Doema, de Russische Tweede Kamer, laten sturen. Binnen een half jaar moeten de mensen op wie de wet van toepassing is, wor den vrijgelaten. De amnestie wordt voorgesteld ter ere van het twintigjarige be staan van de Russische grondwet. Die werd op 12 december 1993 aan genomen. De viering daarvan is ook drie In Rusland staat een wet op stapel om ruim 20.000 gevangenen amnestie te verlenen maanden voordat de winterspe len in Sotsji beginnen. Hoewel Izvestia Greenpeace niet vermeldt, hebben de onlangs in Sint-Petersburg op borgtocht vrij gelaten activisten alle kans onder de amnestie te vallen, maar zal el ke zaak individueel worden beke ken. Hetzelfde geldt voor Nadezjda To- lokonnikova en Maria Alechina, le den van de punkgroep Pussy Riot. Zij kregen vorig jaar drie jaar strafkamp opgelegd nadat ze in een kerk in Moskou een an- ti-Poetinlied hadden opgevoerd. Hun vrijlating is niet onwaar schijnlijk, omdat de nieuwe wet vooral geldt voor vrouwen met kinderen. Beide Pussy Riotleden hebben kleine kinderen. AMSTERDAM - Wie lid is van een bibliotheek krijgt in november 2014 weer een boek cadeau: Een vlucht regenwulpen van Maarten 't Hart. Dat maakte de Stichting Col lectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek (CPNB) maandag bekend. De roman werd in 1978 gepubliceerd. Van het boek zijn bijna 1,5 mil joen exemplaren verkocht. In 1981 verscheen de verfilming. De CPNB en de Vereniging Open bare Bibliotheken organiseren voor de negende keer de campag ne Nederland Leest. Tijdens de ac tie viert 't Hart zijn 70e verjaar dag, maar dat heeft volgens de CPNB niet meegespeeld in de keu ze voor de schrijver. DINSDAG 10 DECEMBER 2013 DEN HAAG - De traditionele ver koop van kerstbomen verdwijnt steeds meer uit het straatbeeld. De verkopers sneuvelen in de concur rentiestrijd tussen supermarkten (Albert Heijn, Aldi), tuincentra, doe-het-zelfketens (Praxis, Gam ma) en zelfs woonwarenhuis Ikea. André van den Bergh, verkoper foto Getty Images eind 'plofklas' door onze correspondent Joost Bosman MOSKOU - De actievoerders van Greenpeace die in Rusland ver volgd worden en de veroordeelde leden" van punkgroep Pussy Riot krijgen mogelijk amnestie. Het Rus sische dagblad Izvestia meldde gis teren dat het Kremlin een wet voorbereidt, die mogelijk 20.000 tot 22.000 gevangenen zal vrijla ten. Het wetsvoorstel geldt niet voor ernstige delicten als landver raad, kaping, terrorisme, gebruik van geweld tegen ordehandhavers en pedofilie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3