i w m l GEZOND 7 1 KOEN SIMONS (1976) Patiënten op de intensive care- afdeling van een ziekenhuis staan dag en nacht bloot aan allerlei geluiden. Metingen in het Jeroen Bosch Ziekenhuis (Den Bosch) wijzen uit dat meer dan de helft van het geluid komt door personeel. Het stereotiepe beeld van ,een patiënt op de intensive care-afdeling (ic) is dat van iemand die roerloos in een bed ligt, buiten bewustzijn door toegediende medicij nen. Via een kluwen slan gen en kabels is hij verbonden met een berg apparaten met beeldschermen, knip perende lampjes, bliepjes en alarmen. Wie op de ic-afdeling van het Jeroen Bosch Zie kenhuis in Den Bosch een blik in de patiën tenkamers werpt, ziet echter regelmatig een wakkere patiënt, rechtop in bed zit tend en pratend met het personeel. „Patiënten die met medicijnen buiten be wustzijn worden gehouden, kom je op de ic- nog altijd wel tegen", vertelt Koen Si mons. Hij werkt als internist-intensivist op de ic-afdeling van het Jeroen Bosch Zie kenhuis. „Tegenwoordig proberen we de periode dat de patiënt buiten bewustzijn is, wel zo kort mogelijk te houden. Uit aller lei onderzoek blijkt dat een zo kort moge lijk periode van diepe sedatie, zoals dat in het jargon heet, beter is voor het herstel van de patiënt. Patiënten op de ic zijn te genwoordig gemiddeld dus veel wakkerder dan in het verleden." Maar dat wakkerder zijn, heeft behalve voordelen ook nadelen voor de patiënt. Simons: „Als de patiënt wakkerder is, is hij zich ook meer bewust van wat er rondom hem gebeurt. Bewust van de mensen die in- en uitlopen, van alle geluiden op de ic-kamer en van de hoeveelheid licht op de kamer. Nu de patiënten minder diep en minder lang gesedeerd zijn, groeit de aan dacht voor de omgeving van de patiënt." Zoals de aandacht voor de hoeveelheid ge luid op de kamer. ;,Op een ic-kamer heerst per definitie een veel hoger geluidsniveau dan op patiëntenkamers elders in het zie kenhuis. Een patiënt op de ic is ernstig ziek en voor zijn leven afhankelijk van aller lei apparatuur. Die apparatuur maakt ge luid en geeft daarbovenop nog eens een alarm als iets mis dreigt te gaan met de pa tiënt. De toestand van de patiënt maakt het bovendien nodig dat het personeel re gelmatig de kamer binnenloopt voor con troles. Studies hebben laten zien dat het ge luidsniveau op een ic-kamer overdag onge veer 6o decibel is. Dat is vergelijkbaar met het geluidsniveau van twee mensen die een gesprek met elkaar voeren, maar dan wel continu. Tot voor kort heerste de opvat ting: de patiënt is gesedeerd, die merkt er toch niets van." De minder diepe sedatie heeft nu geleid tot een kritische blik ten aanzien van de hoeveelheid geluid op de ic. Simons: „Als je iets aan het geluid wilt doen, moet je eerst weten wie of wat de belangrijkste ver oorzakers zijn van het geluid. Om daar in zicht in te krijgen, kun je iemand laten tur ven hoe vaak er een alarm afgaat of hoe vaak het personeel de kamer binnenkomt of met elkaar praat. Dat levert echter vaak een vertekend beeld op, aangezien mensen zich anders gaan gedragen als ze weten dat ledereen kan nu bij zichzelf nagaan hoe hij kan bijdragen aan minder geluid ze voortdurend bekeken worden. In samen werking met Philips Research kozen mijn collega Peter de Jager en ik er daarom voor op een aantal ic-kamers microfoons op te hangen, uiteraard met toestemming van de patiënten en het personeel, en geluidsopna mes te maken. Ofschoon het personeel van de opnames wist, liet het zijn dagelijks han delen hierdoor amper beïnvloeden. Daar door verkregen we zeer realistische gege vens. De opnames zijn door geluidsdeskun digen van Philips vervolgens van minuut tot minuut geanalyseerd. Dat leverde niet alleen zeer gedetailleerde gegevens op over de geluidssterkte op ieder moment van de dag, maar ook over de bronnen van alle ge luiden." Hieruit bleek dat de geluidssterkte op de ic overdag gemiddeld 6o decibel en 's nachts 55 decibel is. Dat laatste zit tussen het ge luidsniveau van een elektrische tandenbor stel en een vaatwasser in. Maar ook in de nachtelijke uren kwamen regelmatig ge- luidspieken van 90 decibel voor, het niveau van een drukke snelweg. „Overdag waren er gemiddeld twintig stille periodes. Dan blijft het geluidsniveau minstens 5 minu ten onder de 50 decibel, 's Nachts duurden de stille periodes gemiddeld 20 minuten." Verrassend en ook wel confronterend wa ren de uitkomsten van de analyses naar de bronnen van het geluid. Maar liefst 57 pro cent van alle geluid was afkomstig van acti viteiten van het personeel, zoals praten en deuren open- en dichtdoen. In 90 procent van de gevallen was het einde van een stil le periode toe te schrijven aan geluid voort komend uit een activiteit van het perso neel. Simons: „Natuurlijk zijn die activitei ten en het bijkomende geluid niet hele maal te vermijden. Er moet immers ge werkt worden en de patiënt moet in de ga ten gehouden worden. Wel gaan we naar aanleiding van deze uitkomsten nu met el- kaar overleggen hoe we het geluid, vooral 's nachts, tot een minimum kunnen beper ken. Bijvoorbeeld door overleg tussen per soneelsleden onderling niet aan het bed van de patiënt te voeren, maar op de perso- neelspost. En door de deuren van de ic-ka- mers en van de personeelspost zo veel mo gelijk dicht te laten. Iedereen kan nu bij zichzelf nagaan hoe hij kan bijdragen aan minder geluid op de ic. Vooral 's nachts. Im- mers, nog meer dan gezonde mensen heb- ben zieke mensen een zo ongestoord moge lijke nachtrust nodig voor hun herstel." DINSDAG 10 DECEMBER 2013 Opleiding: geneeskunde, specialisatie interne ge neeskunde en intensive care-geneeskunde Huidige functie: inter- nist-intensivist Jeroen Bosch Ziekenhuis Onderzoek gefinancierd door: Jeroen Bosch Zieken huis Medeonderzoeker(s): Peter de Jager (Jeroen Bosch Ziekenhuis) 'Herrie' ic door Marten Dooper I Koen Simons (links) en Peter de Jager ontdekten dat het personeel het meeste lawaai maakt op de ic. foto Yvonne Lemmens foto boven: Getty Images/iStockphoto Koen Simons reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39