66 Natuurlijke honig is niet steriel, waardoor weer een extra risico bij gebruik ontstaat 6 GEZOND ziel? In sprookjes zit altijd een moraal. De boodschap aan het kind is duidelijk: gedraag je net jes. Het goede zal altijd overwin nen, met slechte mensen loopt het niet best af Een kind neigt zich te identificeren met de goe de persoon in het sprookje en leeft daarna nog lang en gelukkig. Het weet best dat het verhaal thuis hoort in het rijtje 'doen als of. Heksen kunnen niet vliegen en reuzen bestaan niet, dat weten kinderen. Voor de zekerheid checken ze het nog eens: „Dat is niet echt hoor mama!" Voor heel jonge kinderen is het net zo wonderbaarlijk dat er wa ter uit de kraan komt, als dat een fee een koets kan toveren uit een pompoen. Sprookjes gaan pas le ven voor kinderen die realiteit en fantasie uit elkaar kunnen hou- Heksen kunnen niet vliegen en reuzen bestaan niet den. Het meest spannend zijn ze voor kinderen die er nog niet he lemaal uit zijn wat waar en wat verzonnen is. Kleuters dus. Kin deren die nog in de Sint geloven, maar die ook vraagtekens zetten bij een oude man op het dak. Op deze leeftijd is het verstandig in de gaten te houden of een kind niet al te bang wordt van de ima ginaire heks (of van Zwarte Piet). Als een kind nog niet door heeft dat het een verzinsel is, zijn ouders beter voorzichtig met grie zelverhalen. De meeste kleuters hebben echter bij de eerste zin al door dat het gaat over een wereld ver hier vandaan en heel lang ge leden: 'Er was eens...' Sprookjes vormen geen bedrei ging voor de kinderziel. In de ech te wereld zijn er veel grotere ang sten in het leven van een kind. Opvoeden zonder angst is ook een illusie. Selma Fraiberg schrijft in haar beroemde boek 'De magische wereld van het kind' over Fransje. Zijn ouders vonden dat hij zonder angsten moest opgroeien en vertelden hem niet van die enge sprookjes. Gek genoeg droomde Fransje toch van heksen. Zijn angst kwam hij zelf te boven: hij hakte die griezelige sprookjesfiguren uit zijn dromen gewoon hun hoofd af. ij nam een lang mes en terwijl hij naar de kinderen toeliep, sleep hij het op een grote steen die hij in zijn linker hand hield. Hij had er al een bij de kraag gegrepen toen zijn vrouw tegen hem zei: „Wat wil je nu nog gaan beginnen, het is al zo laat geworden." „Zwijg!" ant woordde de reus, „morgen zijn ze niet zo vers meer."' Nou, nou, is dat wel een verhaal voor kinde ren? Het citaat komt uit het boek 'Sprookjes van Moeder de Gans' van Charles Perrault. Het gaat over Klein Duimpje. De kinderen worden door hun ouders bedro gen en in de steek gelaten en ook nog bijna opgegeten door een reus. Zijn die enge sprookjes niet schadelijk voor de tere kinder- Z onder bijen gaat het niet. Maar uit welke bloem de bij en van B-factory de honing halen, is geheim. Evenals de rest van het proces, waar door de Rhenense onderne ming een constante kwali teit medicinale honing kan maken die ge bruikt kan worden voor wondheling, bij huidproblemen en bij vaginale klachten. „Dat is het geheim van de smid, of in dit ge val de imker", lacht dr. Willem Jan Bosma. „Het is hoe dan ook 100 procent natuurlijk. Er wordt niets mee gedaan, er wordt niets uitgehaald of toegevoegd. Het is zuivere ho ning, die op de gangbare wijze uit de kor ven wordt gehaald. Het enige wat wij doen, is de honing steriliseren, om te voor komen dat er micro-organismen in zitten. Het smaakt ook heel lekker. Je kunt zo een likje uit een tube nemen." Honing wordt van oudsher gebruikt als huidverzorgingsmiddel en bij de behande lingen van wonden. Er zijn bewijzen dat de medicinale werking al bij Egyptenaren bekend was. Ook Russische soldaten maak ten in de Eerste Wereldoorlog gebruik van honing. Door de opkomst van de antibioti ca in de westerse wereld raakte het gebruik van dit natuurproduct in vergetelheid. „Ik ken het als oud huismiddeltje", vertelt Gert Jan Alberts, die als hobbyklusser nog wel eens een wondje oploopt. „Het is echt een wondermiddel. Smeer het op een al dan niet open wondje en alles herstelt prachtig en snel. Honing is natuurzuiver, beschermt en heelt. Ik heb er zelfs een brandwond op mijn wreef mee behandeld en een diepe ontstoken wond op mijn scheenbeen. Van beide is niets meer te zien." Bij navraag blijken veel mensen natuurzui vere honing te kennen als middel om won den mee te behandelen. Veel vrouwen ge bruiken het cosmetisch als een gezichts masker, of zelfs om oogmake-up mee te verwijderen. Aan het nut van honig bij uit wendig gebruik, is dus ook vandaag de dag geen twijfel. Er wordt al jaren onderzoek verricht naar de medicinale werking. De compagnon van Bosma, dr. Tineke Cree- mers, was lid van een Amsterdams-Wage- ningse onderzoeksgroep, waarin de Univer siteit van Amsterdam en de Wageningen University gezamenlijk de wondhelende ei genschappen van honing onderzochten. Wetenschappers zien in honing een moge lijk alternatief voor antibiotica. Uit onder zoek in het laboratorium is gebleken dat ho ning bacteriën doodt, die betrokken zijn bij wondinfecties, zoals de antibiotica- resistente MRSA, ook wel bekend als de zie kenhuisbacterie en ESBL E. Coli. De werking van honing ligt in een com plex van factoren, legt Bosma uit. Het is de combinatie van de Zuurgraad, de osmoti sche werking van de honingsuikers en en zymen die de bijen zelf aan de nectar toe voegen. Samen vormen deze factoren een wondklimaat waarin bacteriën moeilijk kunnen overleven en de wond wordt aan gezet tot heling. De honing van B-factory geldt niet als geneesmiddel. „Omdat ho ning op wonden antibacteriële bescher ming biedt, zou in theorie honing kunnen worden vergeleken met een antibioticum. Het verschil is echter dat honing een zui ver fysische werking heeft, terwijl antibio tica ingrijpen in de stofwisseling van bacte riën. Daarom zal het moeilijk zijn honing te registreren als een geneesmiddel. Boven dien is registratie van een geneesmiddel een lange en kostbare weg, die voor dit pro duct niet erg voor de hand ligt. Onze wond- verbanden zijn wel officieel geregistreerd als medisch hulpmiddel bij wondverzor ging en worden in heel veel ziekenhuizen en verpleeghuizen in heel Europa ge bruikt." De Wageningse onderzoeker Hans Heisper onderzocht een andere manier om een zo genaamde medicinale honing te maken. Hij veranderde een gen van een aan tabak verwante plant, waardoor het een wondhe- lend peptide, het humaan EGF, aanmaakte. Dat kwam in de nectar. Bijen zetten deze nectar om in honing, met behoud van dat peptide. Het principe werkte, maar de pro ductie was te laag voor een goedwerkende honingzalf. Volgens Bosma is inmiddels het overgrote deel van de mensen die pro fessioneel bezig zijn met wondbehandelin- gen, bekend met de voordelen van honing- verbanden. Vooral bij gevallen waar zoge noemde zilververbanden worden toege past, is naar zijn mening honing een beter alternatief. Toch is het af te raden bij een wondje ge lijk naar de honing uit het keukenkastje te grijpen. Niet alle natuurlijke honing is te gebruiken als medisch hulpmiddel. Het kan zelfs gevaarlijk zijn. Zo wordt toepas sing bij kinderen tot 1 jaar ontraden. In on gesteriliseerde natuurlijke honing kan na melijk een bacterie voorkomen, die bij hen infantiel botulisme kan veroorzaken. „Je kunt aan de buitenkant helaas niet zien wat er in zit", aldus Bosma. „Daardoor is de werking onzeker. Bovendien is commer ciële honing dikwijls verhit geweest, waar door de werking kan zijn afgenomen. Ook is natuurlijke honig niet steriel, waardoor weer een extra risico bij gebruik ontstaat. Maar ik wil het gebruik van natuurlijke ho ning als wondverzorgend middel beslist niet afraden. Ik zou het alleen niet op grote schaal toepassen." OPVOEDING Annie de Vreugd Honing is een huismiddelje dat van oudsher bekend is als wondverzorger. Het bestaat nu ook in gesteriliseerde vorm in tubes en verbanden. Maar regis tratie als geneesmiddel zit er waarschijnlijk niet in. Wondje? Annie de Vreugd is orthopedagoge. foto Getty Images/iStockphoto Willem-Jan Bosma www.bfactory.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl door Arneud Cornelissen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38