GEZOND 3 het blijven werken. Op een gegeven mo ment werd het ook niet meer helemaal ver goed door de verzekering. „Ik heb er zelf heel veel geld aan uitgegeven en heb zelfs een keer cannabis in de coffeeshop ge haald, maar dat was slecht spul. En vakan tiereizen met marihuana op zak moesten goed van tevoren gepland, met officiële do cumenten voor de cannabis. Kortom, het was een heel gedoe. Ik was er eigenlijk aan verslaafd geraakt. Ik ben dan ook heel blij dat ik er noodgedwongen mee moest stop pen toen ik zwanger werd." Tijdens de zwangerschap hield de MS zich gelukkig stil, maar inmiddels manifesteren de klachten zich weer bij haar. Toch peinst Vierstra er niet over weer cannabis te gaan gebruiken. „Het heeft mij destijds heel goed geholpen, maar ik ben te verslavings- gevoelig. Nu gebruik ik lichtere doserin gen van de traditionele medicijnen en ik kan de symptomen wel aan. Bovendien heb ik met de zorg voor een kind voldoen de afleiding." De tijd dat er een taboe rustte op het medi cinale gebruik van cannabis, is nu wel zo'n beetje voorbij. Zeker sinds het gewoon op recept verkrijgbaar is. Ongetwijfeld zullen er nog veel onderzoeken naar de werk zaamheid van cannabis volgen, maar voor lopig lijkt het alleen nog als symptoombe strijder ingezet te kunnen worden. Al thans, voor sommigen. „Zolang er geen oorzaak of oplossing voor multiple sclerose is gevonden, moeten wij ons inzetten voor zorg en kwaliteit van le ven", stelt Jacqueline Solleveld, directeur van MS Vereniging Nederland, een actieve patiëntenvereniging met ruim negendui zend leden. „De behandeling van MS is maatwerk. Als patiënten hierover goed geïnformeerd zijn, hoort verantwoord cannabisgebruik daar ook bij. Want als het helpt, als het je kwali teit van leven verhoogt, waarom zou je het dan niet gebruiken?" Haar behandelende neurologen waren on dertussen in hun mening verdeeld over het gebruik van wiet. „De eerste zag er geen brood in, de ander stond er juist weer positief tegenover." Een paar jaar lang gebruikte Vierstra de cannabis naar volle tevredenheid, maar ze had er wel steeds meer van nodig wilde reageren? gezondheid@depersdienst.nl MULTIPLE SCLEROSE Multiple sclerose (MS) is een ont stekingsziekte, waarbij de impuls- geleidende laag rond de zenuwcel len in het brein en het ruggen merg (het centrale zenuwstelsel) door 'overijverige' afweercellen van het immuunsysteem bescha digd raken. Deze beschadiging verstoort de communicatie van delen van het zenuwstelsel. Met diverse neurolo gische klachten en symptomen - zoals ontstekingen, krachtsvermin dering, kramp en uitval - als ge volg. De klachten zijn niet alleen fysiek, ook mentaal. Veelvoorkomende klachten zijn: slecht zien, ver moeidheid, stijfheid of zwakte in de spieren, 'dove' plekken of tinte lingen, depressies, geheugenstoor nissen, verstoorde spraak. www.msvereniging.nl www.wetenschapvoorpatienten.nl www.mscentrumamsterdam.nl www.ncsm.nl;www.cannabisbureau.nl Darmbacteriën helpen chemotherapie een handje De miljarden bacteriën die in onze darmen wonen, doen meer dan al leen helpen bij de vertering van het voedsel. Waren ze eerder al in ver band gebracht met (het tegengaan van) een ziekte als diabetes, nu blij ken ze ook een handje te helpen bij de bestrijding van kanker met chemo therapie. Amerikaanse onderzoekers zagen dat chemotherapie bij muizen met een tumor minder goed werkt als bij deze muizen vooraf de darm bacteriën waren uitgeroeid met anti biotica. Volgens hen zorgt de aanwe zigheid van de darmbacteriën ervoor dat het afweersysteem steeds 'op scherp' staat en daardoor ook beter in staat is te helpen bij de bestrijding van tumoren. http://bit.ly/19Lyzvg Alzheimer begint in bloedvaten Het ophopen van het eiwit amyloid bèta in de hersenen is kenmerkend voor de ziekte van Alzheimer en wordt in verband gebracht met de achteruitgang in geestelijke vaardighe den, zoals de werking van het geheu gen. Onderzoek bij muizen leert dat de eerste achteruitgang in de geeste lijke vaardigheden niet, zoals ge dacht, samengaan met het ophopen van amyloid bèta in de hersencellen, maar met ophopingen van het eiwit in de kleine bloedvaten in de herse nen. Dit opent mogelijk wegen om de gevolgen van de ziekte van Alzhei mer in een vroeg stadium te kunnen tegengaan, http://bit.ly/1 brOIDP Migraine en allergiegaan vaak hand in hand Van de mensen met migraine heeft twee derde ook last van een allergi sche aandoening, zoals hooikoorts. Dat stellen Amerikaanse onderzoe kers vast op basis van gegevens van- bijna zesduizend mensen met migrai ne. Bij migrainepatiënten met een al lergie verlopen migraineaanvallen te vens ernstiger dan bij patiënten zon der allergie. http://bit.ly/18K825G Bruistabletten bevatten veel zout Mensen die dagelijks medicijnen moeten innemen, kunnen beter niet kiezen voor bruistabletten en andere oplosbare medicijnen. Deze midde len bevatten namelijk veel zout, stel len Britse onderzoekers. Zo veel, dat je met het innemen van de maximaal dagelijkse dosis paracetamol in bruis- vorm meer zout binnenkrijgt dan je via het eten en drinken zou mogen binnenkrijgen. Deze mensen hebben relatief meer last van hoge bloeddruk en beroertes. http://bit.ly/17Vy6wj DINSDAG 10 DECEMBER 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35