Denktank van jong en oud 2 GEZOND GRIJS GEBIED Marcel Olde Rikkert Het wordt nog spannend of we wel voldoende denkkracht hebben om de grote maatschappelij ke problemen op te lossen. Toppo litici en wetenschappers lopen vast op problemen als klimaatop- warming, uitputting van fossiele brandstoffen en vergrijzing van de arbeidsmarkt. De Obama's en Dijkgraven van nu slagen er maar niet in deze problemen op te los sen voor de generaties na hen. In tegendeel, oud en jong kibbelen vooral over wie de rekening moet betalen van de snel stijgende pen sioenkosten. Het ei van Columbus is het sa menbrengen van jonge en oude denkkracht Nu maken 45-plus- sers in politiek en bestuur de dienst uit, terwijl is aangetoond dat het oplossingsvermogen voor nieuwe problemen, de zogenaam de 'vloeibare intelligentie', per jaar afneemt. Deze bestuurders zitten dus niet meer op hun top qua denkkracht. Er is veel meer denkkracht beschikbaar. De Nationale Denktank is hier van een uniek voorbeeld. Hierin zit jaarlijks een groep briljante jonge academici van tussen de 20 en 30 jaar, de olympische brein leeftijd. Kijk maar naar de jongste wereldkampioen schaken ooit, de 22-jarige Noor Magnus Carlsen. Hij benut op unieke wijze de grootse creativiteit en het ijzer- sterke analytische vermogen van zijn net volgroeide brein. Zijn wa- tervlugge gedachten verrijkt hij bovendien door duizenden reeds uitgekristalliseerde schaakpar tijen van vroegere grootmeesters uit zijn hoofd te leren. Met het beste van de vloeibare en de ge kristalliseerde schaakintelligen tie samen, is hij onoverwinnelijk. De Denktank doet hetzelfde. Jon gelui kiezen een maatschappelijk probleem uit en gaan bij oudere experts op bezoek om hun oplos singen te toetsen aan gerijpte er varing. Zo kreeg ik onlangs be zoek van natuurkundige Benja min Mosk en bestuurskundige Toon Borren. Zij hebben als doel de pensioenproblematiek op te lossen. Hun slimme, out of the box-idee is die pensionering ge trapt, dus gefaseerd, uit te voeren en er betalingsprikkels van AOW en pensioenen op af te stemmen. Het werk stapsgewijs afbouw end, werk je netto langer en draag je bovendien bij aan preven tie van allerlei chronische ziektes op hogere leeftijd, zoals hart- en vaatziekten, depressie en demen tie. Abrupt stoppen met werken, heeft het risico dat men al vroeg Luilekkerland induikt, met ver vetting van bloedvaten in hart en hersenen als gevolg. Bovendien worden velen niet gelukkig van het plotse verlies van sociale con tacten en het zich nuttig voelen. Getrapt pensioen is een prachtige oplossing van jonge, vloeibare ge dachten die samensmelten met waardevolle oude kenniskristal len. Oudere bestuurders die grote problemen nog echt willen aan pakken, doen er goed aan jonge en oude denkkracht samen te smeden. Anders mogen ze zelf met pensioen. Maar wel getrapt. Er leken positieve ontwikkelingen te zijn met betrekking tot het gebruik van cannabis bij de ziekte multiple sclerose (MS). Maar tot dusverre zijn de effecten beperkt. Wiet kan verlichting bieden bij MS-klachten, maar remt de ziekte niet. Onderzoek heeft aange toond dat cannabis kan helpen bij symptomen van multiple sclerose, zo als bij spierkramp en mis selijkheid. Sommige pa tiënten hebben veel baat bij het gebruik van cannabis, in de volks mond ook wel marihuana of wiet geheten. Aanvankelijk was de MS-patiënt voor zijn cannabis aangewezen op schimmige cof feeshops en moest hij zien om te gaan met alle taboes die daar op rusten. Bovendien is de in coffeeshops aangekochte wiet vaak zeer wisselvallig van kwaliteit. Maar sinds 2001 is er op recept medicinale cannabis te verkrijgen, verstrekt door het Bureau voor Medicinale Cannabis van de overheid, waarmee het gebruik ook enigszins uit de taboesfeer is gehaald. Omdat nog niet bekend is hoe MS wordt veroorzaakt, is vooral het onderzoek naar het beperken van de symptomen van cru ciaal belang. Er zijn weliswaar verschillen de traditionele geneesmiddelen op de markt om die symptomen te beperken, maar niet iedereen heeft daar baat bij. Bo vendien kunnen er ernstige bijwerkingen optreden. In zulke gevallen kan het medici naal gebruik van cannabis in de spreekka mer aan de orde komen. Doorgaans als 'laat ste redmiddel', wanneer traditionele medi catie niet helpt of te veel bijwerkingen heeft. „Ik schrijf het heel weinig voor en dan al- leen in een gevorderd stadium van de ziek te, wanneer patiënten niet reageren op an dere medicatie. Patiënten van mij die het blijven gebruiken, zijn echter op één hand te tellen", zegt MS-neuroloog Joep Kil- lestein van het VUmc MS Centrum Amster dam. „Het werkt pijnstillend en helpt bij spasticiteit omdat het spierverslappend werkt. Die spierverslapping kan echter ook deels ongewenst zijn, bijvoorbeeld bij pa tiënten die zonder cannabis nog net in staat zijn op de benen te staan en te lopen. Bovendien kunnen mensen stoned wor den. Dat zijn vervelende bijwerkingen." Daarbij, zo vermeldt de neuroloog, geeft MS ook vaak cognitieve problemen en die kunnen door het gebruik van cannabis wor den versterkt worden. Toch lijkt het, afgaand op recente onder zoeksresultaten, of cannabis een wonder middel is, dat niet alleen symptomen be strijdt, maar ook de ziekte een halt kan toe roepen. Zo meldden Israëlische onderzoe kers onlangs dat - bij muizen - twee be standdelen van cannabis (THC en CBD) de activiteit verminderen van de afweercellen die verantwoordelijk zijn voor de ontste kingsreacties in het zenuwstelsel bij MS. Dat geeft toch tenminste enige hoop aan MS-patiënten? „Er is voor symptoombehan deling van MS geen ander middel zo inten sief onderzocht als cannabis", reageert Kil- lestein relativerend. „De effecten op spasti citeit en pijn zijn onomstotelijk vastge steld, hoewel onduidelijk is of de effectivi teit de gangbare middelen overstijgt. En ja, cannabis heeft wel degelijk ook effect op het afweersysteem. Maar lang niet voldoen de. Je hebt ontzettend hoge doseringen no dig en dat is bij patiënten niet mogelijk. Het onderzoek van de Israeli's voegt wei nig toe aan wat we al wisten. Bovendien zijn diermodellen van MS niet te vergelij ken met de echte ziekte. We weten nog niet hoe dit zich vertaalt bij mensen." Hij verwijst ook naar een ander recent can- nabisonderzoek in Groot Brittannië, het zo genoemde. Cupido-onderzoek. Daarin was de centrale onderzoeksvraag: remt dit mid del de progressie van MS?. Killestein: „De uitkomst was dat er geen enkel verschil was met mensen die een placebo hadden gekregen. Maar misschien is hier een te la ge dosering in het onderzoek gebruikt." MS-patiënten houden de ontwikkelingen in de wetenschap nauwlettend bij. Soms komen ze met recent onderzoek in de hand in zijn praktijk. „Ze zijn natuurlijk hoopvol dat iets kan werken, maar je moet daar heel voorzichtig mee zijn voordat je dit naar buiten toe verkondigt." Als voorbeeld noemt hij een 'berucht' on derzoek waarin vernauwingen in de hals aders als oorzaak van MS werden aangewe zen. Het dotteren van die aders zou hel pen. „Honderden mensen hebben naar aan leiding van dit onderzoek een behandeling ondergaan en zich laten dotteren. Maar in middels is er overtuigend bewijs dat deze behandeling niet helpt." Ik schrijf het heel weinig voor, en dan alleen in een gevorderd stadium van de ziekte Het verbaast hem dat de cannabisproduc ten die door het Bureau voor Medicinale Cannabis verstrekt worden als alternatief voor de coffeeshop, naar zijn weten nooit specifiek op hun werking zijn onderzocht. „Dat onderzoek is nooit van de grond geko men, dat vind ik op z'n minst opvallend." Lonneke Vierstra (30) uit Winschoten is MS-patiënt en heeft een aantal jaren canna bis gebruikt, totdat ze zwanger werd. In 2005 werd bij haar MS geconstateerd nadat ze eerst een oogzenuwontsteking en een tijdje later een gevoelsstoornis aan haar be nen kreeg. „Ik was net afgestudeerd aan de Sociaal Pedagogische Academie en was op zoek naar een baan. Maar voltijds werken hield ik niet vol en een 20-urencontract zat er echt niet in. De MS heeft me sterk gehin derd bij sollicitaties." Uiteindelijk is Vierstra afgekeurd en kwam ze in de Wajong terecht. Ondertussen slik te zij medicatie om de symptomen van haar MS te onderdrukken. Ze had heel erg last van zenuwpijn in haar benen. „Ik heb die medicijnen allemaal gehad", vertelt Vierstra. „Maar de bijwerkingen waren zo ontzettend heftig. Bij een middel kreeg ik het gevoel dat ik een hartaanval had en bij een ander middel werd ik bijna psycho tisch." Een MS-verpleegkundige op het UMCG gaf haar toen de tip eens medicinale canna bis te gebruiken. En dat bleek aanvankelijk een schot in de roos. „Het hielp geweldig", benadrukt Vierstra. „De zenuwpijn was weg, ik kon ook gewoon weer autorijden." Vierstra had vroeger ooit een keer een jointje gerookt, zegt ze. „Maar verder had ik er geen ervaring mee. Die medicinale cannabis rookte ik ook niet, ik inhaleerde het met een vaporisateur." iMMMriS Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie. Cannabis, geen wondermiddel door Anne Salomons illustratie Mark Reijntjens Joep Killestein i'.j'ijj i. ru.*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34