vitaal 44 Het gaat fout wanneer zo'n angst je overvalt terwijl er niets aan de hand is Voor veel wintersporters is het nauwelijks voorstelbaar, maar het kan iedereen overkomen: angst voor de stoeltjeslift. Een speciale workshop biedt uit komst. „Waar ik dertien jaar zo tegenaan heb gehikt, heb ik nu moeiteloos doorstaan." door Dora Rovers Een luxeprobleem, schampert menigeen over de mensen die vandaag met lood in hun schoe nen naar SnowWorld Land graaf zijn gekomen om er hun angst voor stoeltjesliften te overwinnen. Dat snelle oordeel steekt. „Als je niet weet waar je het over hebt, kun je beter je mond houden", zegt een van de door angst geplaagde deelne mers aan de tweedaagse workshop. Deze gepensioneerde dierenarts worstelt sinds hij met wintersport gaat, met een hardnekkige vrees urenlang vast te zitten in een stilstaande stoeltjeslift. „Dan hang je daar maar en raak je onderkoeld. Tot nu toe heb ik ervoor kunnen zorgen dat mijn kleinkinderen niets in de gaten hebben, maar ik ben een enorme rem op de rest van het gezelschap." Graag blijft hij, evenals de meeste deelne mers aan de tweedaagse workshop, ano niem. Angst voor een stoeltjeslift blijkt iets waar je niet graag mee te koop loopt. Terwijl verderop in de immense hal winter sportliefhebbers elkaar verdringen bij de stoeltjeslift om zo snel mogelijk naar bo ven te kunnen, gieren bij de deelnemers de zenuwen door de keel bij het idee alleen al. En niet bij de minsten. De groep telt twee skileraren, waarvan er een elf jaar in Oos tenrijk les heeft gegeven. Hij heeft talloze keren anderen over hun angst voor de stoel tjeslift heen geholpen. Maar nu heeft ook de skidocent de schrik in de benen. Al ver tellend, put hij zich uit in (mogelijke) ram penscenario's, roept voorvallen van techni sche problemen in herinnering en raakt daarmee zichtbaar menig open zenuw. Zijn uit nood geboren oplossing komt het gezelschap bekend voor: „Ik ga naar pistes met sleepliftjes. Maar die worden steeds schaarser. Bovendien klaagt mijn vriendin over haar voeten. Want ze kan dan, anders dan in een stoeltjeslift, niet even uitrus ten." Angst voor een stoeltjeslift vertoont over eenkomsten met vliegangst, zegt directeur Lucas van Gerwen van Stichting VALK, or ganisator van deze eerste cursus voor men sen met angst voor een stoeltjeslift. „Ook hier gaat het om een combinatie van hoog tevrees, claustrofobie, controledrang en so ciale angst. Dat laatste heeft te maken met je omringd weten door vreemden." Deze psycholoog en piloot helpt met Stichting VALK jaarlijks zeshonderd mensen met vliegangst. Binnen de stichting werken KLM, de Universiteit Leiden, Transavia, Ar- keFly, Martinair en Schiphol samen. De vrees voor transportmiddelen kost de sa menleving miljoenen, weet Van Gerwen. „Zo begeleid ik een bankdirecteur die drie keer in de week in paniek zijn kantoor ver laat om naar huis te gaan vanwege claustro fobie." Ook heeft hij Haagse ambtenaren van ministeries geholpen die niet in de lif ten van hun nieuwe gebouw durfden. Overal waar angst belemmerend werkt, komt Van Gerwens stichting in actie. Niet om angst uit te bannen. „Ieder mens kent angst. Zonder dat overleef je deze wereld niet. Als dit gebouw in brand vliegt, is het heel gezond dat je bang bent. Het gaat fout wanneer zo'n angst je overvalt terwijl er niets aan de hand is." Afleiding zoeken door bijvoorbeeld te gaan lezen in een stoeltjeslift, werkt niet. „Vermijden maakt het alleen maar erger. Dan overwin je de bangheid nooit en leer je niet met een nor male emotie als angst om te gaan." Terwijl de meeste wintersporters genieten van het uitzicht als zij in een stoeltjeslift of gondel zitten, ontstaan er vandaag alleen al door het kijken naar een foto daarvan knik kende knieën, zweethanden en hartklop pingen. Deze overdreven reactie op een normale situatie is ontstaan in een periode waarin deze mensen onder druk stonden, verklaart Van Gerwen. „Dat kan drie jaar of dertig jaar geleden zijn geweest en je hoeft je daar niet van bewust te zijn. Het kan gaan om een auto-ongeluk, een sterfgeval of een faillissement. Mensen kunnen er door uit evenwicht raken en angst ontwik kelen. Bij mannen gaat het dan veelal om hoogtevrees en controledwang, bij vrou wen is meer sprake van claustrofobie en angst voor controleverlies over hun eigen lijf." Gastheer Koos Hendriks, directeur van SnowWorld, is een van de deelnemers. Hij heeft onlangs zijn vliegangst overwonnen, maar heeft nog een fobie. „Ik ben eigenaar van de stoeltjeslift, maar zit er nooit in. Van het idee alleen al raak ik enorm in pa niek." De deelnemers worden tijdens de workshop blootgesteld aan hun angst en doen ademhalingsoefeningen. Een pro bleemloos ritje in een lift van Hendriks vormt de afsluiting van de therapie. „Ik ben verbijsterd", zegt Hendriks opgeto gen. „Waar ik dertien jaar zo tegenaan heb gehikt, doorsta ik nu moeiteloos. Inmid dels ben ik al vier keer in de lift geweest." Ook voor de dierenarts was de workshop uitermate zinvol. „We hebben meerdere ke ren stil gehangen en het ging goed. Over een paar maanden volgt in Oostenrijk de ultieme test, maar ik heb er alle hoop op dat mijn angst na 35 jaar over is." Dinsdag 10 december 2013 Gezond Niet meer bang voor stoeltjeslift Lucas van Gerwen Cannabis bij MS PAGINA 2 EN 3 Ifoto Getty Images reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33