Degradatie topclubs Brazilië pijnlijk in WK-jaar SPORT 29 Jong Ajax en Jong PSV in balans Dit seizoen heeft PSV in de eredi visie de grootste moeite om in het 'linkerrijtje' te komen. Spoel even vooruit en stel, puur hypo thetisch, dat PSV het allemaal niet op de rit krijgt en degradeert. En om het nog gekker te maken degradeert Feyenoord ook. Het land zou op zijn kop staan, de na tionale sportpers zou moord- en brand schreeuwen. Dat is precies wat er zondag in Brazilië plaats- Vond. Regerend kampioen Flumi- nense, topclub uit Rio de Janeiro, verdwijnt na een chaotisch jaar op en buiten het veld, voor de vierde keer in de geschiedenis van het hoogste niveau. Het is de eerste keer in de historie van het Braziliaanse voetbal dat een kam pioen het jaar erop degradeert. Om het sportieve drama nog gro ter te maken, belandt ook Vasco da Gama, de derde club van Rio in de tweede divisie. Het levert de unieke situatie op dat twee van de vier topclubs uit Rio de Janeiro volgend jaar geen acte de présence geven op het hoogste Braziliaanse competitieni veau. In het voetbaljaar van het WK wordt in het legendarische sta dion Maracana weliswaar de fina le van het mondiale toernooi ge speeld, historische klassiekers als Flamengo-Fluminense, het Ajax- Feyenoord van Brazilië, en Fla- mengo-Vasco da Gama staan niet meer op het programma. Braziliaanse media spreken schan de van de chaos en het amateuris me bij de twee historische clubs, die toppers als Didi (drie WK-ti- tels) en Rómario (één WK-titel) voortbrachten. International Fred, samen met Neymar de grote ster van de laatste Confederations Cup en de verwachte aanvalslei der van Brazilië tijdens het WK, stelde temidden van alle onrust dat hij zijn club Fluminense trouw zal blijven tot eind 2015, als zijn contract afloopt. „We moeten verder, met opgeheven hoofd rich ting een nieuwe toekomst", zei hij, nadat zijn tranen van direct na de wedstrijd waren gedroogd. „Ik blijf tot het einde." Niet alleen sportief was zondag een zwarte dag voor het Brazili- aanse voetbal. Een grote vechtpar tij op de tribunes bij de wedstrijd tussen Atlético Paranaense en Vas co da Gama leverde mensonteren de beelden op, vier zwaargewon den in het ziekenhuis en in eerste instantie zes arrestaties. Veilig heid in de Braziliaanse stadions is al jaren een probleem en één van de belangrijkste redenen waarom veel fans het stadion mijden. Vo rig jaar overleden in de professio nele divisies ruim twintig men sen door geweld, dit jaar is het aantal van twintig alweer bijna be reikt. Een gebrek aan politie in het stadion en het gemis aan scho ling en respect voor de mede mens leveren dit soort taferelen op. De Braziliaanse media spra ken met het schaamrood op de ka ken van een zwarte dag. Niet van wege de degradatie van Fluminen se en Vasco da Gama, maar vanwe ge de geweldsexplosie die een pijnlijke afspiegeling was van de Braziliaanse samenleving. Jong Ajax heeft gisteravond een punt overgehouden aan de thuiswedstrijd tegen Jong PSV: 2-2. Jong PSV kwam al vroeg op o-x door Mohamed Rayhi, waarna Stanislav Manolev na een uur 0-2 maakte. Een kwar tier voor tijd bracht Sam Hendriks de spanning terug uit een strafschop, die was toegekend na hands van San- der Heesakkers. Bas Kuipers maakte er in de 82e minuut ook nog 2-2 van. Van der Meer oppermachtig in M1 Dressuuramazone Charlotte van der Meer heeft de juiste vorm weer te pakken. De amazone uit Lamswaarde toonde zich zondag in de wedstrijd van de PSV West-Zeeuws-Vlaanderen met Hinde in de klasse Mi oppermachtig. Van der Meer: „Hinde liep erg fijn. Na een mindere periode, toont ze nu progressie." Petra Verschueren won met Diva in M2. In Li was Domi nique Cammaert met Galant de Vauxelles de sterkste. KNVB: contributie amateurs omhoog De KNVB is van plan nog dit jaar de contributie te verho gen voor alle amateurvoet ballers. In Zeist werd zater dag gesproken over twee eu ro per lid. De verhoging is procentueel enorm. Op dit moment dragen de clubs 7,70 euro af per seniorenlid, 5,70 per junior en 5,20 per pupil. In mei moeten de le den zich over dit plan uit spreken. Volgens de bond is de verhoging nodig voor 'in vesteringen om het voetbal te blijven ontwikkelen'. Tweede plaats voor Tim Pleijte in trail Tim Pleijte is als tweede geëindigd op de 25 kilome ter van de Houffatrail bij Houffalize in de Ardennen. De atleet uit Zoutelande moest alleen Belgisch kam pioen korte trail Etienne van Gasse voor zich dulden. Pleijte legde de 25 kilometer afin 1.40.28. Van Gasse was elf seconden sneller. Gullit presenteert gala Gouden Bal Ruud Gullit verzorgt op 13 ja nuari in Zürich de presenta tie van het gala van de Gou den Bal, waarin de wereld voetballer van 2013 wordt ge kozen. De voormalig interna tional van Nederland doet dat samen met de Braziliaan se actrice Fernanda de Lima. De gegadigden voor de titel zijn Franck Ribéry, Lionel Messi en Cristiano Ronaldo. Gullit zelf kreeg de onder scheiding in 1987. rner- in Ar- Met r de en en. ner Idde in de en, dd rijpe- ze ir car- en i. er- vat n de m- e ran- eyfe- 'oor i ikt in net 'ra- iet at chap leder- ietreft is het Trop- Go- erden en •eter van /on- 1 dus een: in As :1 een ook DINSDAG 10 DECEMBER 2013 l«V door Jan Willem Zeldenrust RIO DE JANEIRO - Het komende jaar zou voor Brazilië één groot voetbal- feest moeten worden. De degrada tie van regerend kampioen Flumi- nense en grootmacht Vasco da Ga- ma zorgt bij voorbaat al voor een domper op de WK-vreugde. In het Braziliaanse prof voetbal overleden vo rig jaar ruim twintig mensen door geweld op de tribunes. Dit jaar is het aantal van twin tig al bijna bereikt AMSTERDAM NIEUWVLIET ZEIST HOUFFALIZE PARIJS Maartje Paumen (rechts) en Carlien Dirkse van de Heuvel kunnen hun geluk niet op na de zege op Australië, foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29