'Muziek gaat over tragiek maar kan ook troosten' 26 CULTUUR Presentatie boek over verzwegen liefdes in de Oost Cinema beleeft drukke maand Gregory Page Theatergroep Duinart wijkt met toneelstuk Twee af van voorgaande sprookjesproducties Zaterdag gaat het stuk in première. Dri« Brei mei MIDDELBURG - Echt contact leggen met de ander is niet zo eenvou dig. Ook als beide personen heel graag willen, valt het niet mee echt nader tot elkaar te komen. Contact is immers vaak zo broos. „Dat thema spreekt me aan", zegt Lejon van Es. Hij heeft op verzoek van artistiek leider Peter Adriaan- se dit keer de regie op zich geno men van de winterproductie van Theatergroep Duinart. „Ik wilde eens wat anders dan een musicalachtige aanpak op ba sis van een sprookje en zocht het meer in een echt toneelstuk. Maar dan weer wel met live-muziek, want daar houd ik erg van", ver telt Van Es. Hij heeft behoorlijk veel teksten gelezen en vond ten slotte wat hij zocht: Twee van Jurre Bussema- ker, een toneelschrijver die dit stuk met zijn eigen theatergroep 'Aan Tafel' had opgevoerd. „Het zijn van oorsprong allemaal losse scènes voor steeds twee per sonen. Dat sprak me aan. Eerder regisseerde ik bij Duinart twee maal in verschillende bezetting de eenakter Ooit. Dat was me goed bevallen, omdat je er meer gelijkwaardigheid in rolverdeling mee krijgt." Van Es doelt op het feit dat de spe lers van Duinart, als mensen met een verstandelijke beperking een specifieke doelgroep vormen. „Werken met gastspelers uit het amateurtoneelcircuit geeft natuur lijk prima mogelijkheden, maar het blijft wel oppassen met: waar eindigt ondersteuning en begint onbedoeld het ondersneeuwen? Met twee mensen tegenover el kaar hebben ze beiden verant woordelijkheid. Beiden komen dan ook beter uit de verf', vindt de regisseur. Hij nam contact op met Jurre Bussemaker en kreeg carte blanche om 'alles wat hij wilde' aan Twee te veranderen on der voorwaarde dat hij het als au teur wel van te voren mocht le zen. „Gelukkig heeft dat geen pro blemen opgeleverd, hoewel ik het toch behoorlijk heb aangepakt om het voor ons geschikt te maken." Van Es begon met improvisaties om te zien wat de spelers zoal te bieden hadden. Toen hij daar een beeld van had, stelde hij de cast sa men: veertien leden van Duinart en zes gastspelers. De verhalen gaan onder meer over vriendinnen, die niet echt al les kunnen delen wat hen bezig houdt; over een bakker en zijn klant; over een buurman die elke dag kookt voor zijn buurvrouw; over een man in het park en over zeepbellen die voor je het weet in je gezicht uit elkaar spatten. „Bij improvisaties ontstaan vaak prachtige dingen, maar dan blijkt het voor de cliënten van Duinart soms moeilijk om die te reprodu ceren. Daar kunnen de gastspelers wel weer steun in verlenen", con stateert de regisseur. Hij erkent dat hij pas in een vrij laat stadium tot de conclusie kwam dat het aaneen schakelen van losse scè nes achter elkaar niet het gewens te resultaat opleverde. In overleg met theatermaakster Josien de Graaf besloot hij de verhalen door elkaar te vlechten. „Dat was niet eenvoudig voor de groep, maar het maakte de voorstelling wel tot een geheel", zegt hij tevreden. De live-muziek in Twee wordt ver zorgd door Hans van der Werf. Hij speelde voorheen in The Old Firm en tegenwoordig in de band Woodworks. Van der Werf be speelt accordeon, gitaar en piano. MIDDELBURG - PZC-journalist Jan van Damme interviewt morgen in De Drvkkery in Middelburg au teur en filmmaker Annegriet Wietsma over haar boek Liefde in tijden van oorlog. Het boek gaat over 'onze jongens' en hun verzwegen kinderen in de Oost. Ook aanwezig is Gerda de Haan uit Vlissingen. Zij ontdekte in 2009 dat ze een halfzus in Jakarta heeft. Haar vader was van 1946 tot 1949 in Bandung gelegerd. Hij had nooit verteld dat hij daar ver kering had gehad. Waarschijnlijk; wist hij ook niet dat zijn vriendin zwanger was, toen hij op de boot terug naar Nederland ging. De bijeenkomst begint om 16.30 uur. 1 MIDDELBURG - Voor Cinema Mid delburg was november de druk ste maand sinds oktober 2008. In totaal werden 1692 bezoekers ge teld. Dat is vooral te danken aan de speelfilms Gloria, Still mine, La vie d'Adèle en Mr. Morgan's last love en documentaires zoals De verhui zende schuur, Gerhard Richter pain ter en Houdt God van vrouwen? MIDDELBURG - Singer-songwriter Gregory Page treedt donderdag op in De Spot in Middelburg. Page, deels van Ierse en deels van Armeens afkomst, speelt een men geling van jazz, muziek uit de ja ren twintig en folklore. De zaal gaat om 20.00 uur open. RILLAND - Ruud Hermans heeft als gids verschillende generaties Nederlandse muziekliefhebbers door het labyrint van de country- muziek geleid. Luisteraars naar on der meer zijn KRO-radioprogram- ma American Connection kregen tot 2010 wekelijks 'zijn' ontdekkin gen te horen. Met bands als The Tumbleweeds, Savanhah, Tulsa en de Ruud Hermans Band scoorde hij zijn eigen radio airplay, maar vooral uitverkochte zalen. Als am bassadeur van country en america- na sprokkelde hij prijzen en erken ning tot in de VS bij elkaar. En het vuur brandt na 45 jaar 'in de muziek' nog steeds. Thuis in Tilburg geeft de zanger/ gitarist regelmatig huiskamercon certen. Met andere muzikanten - en niet de minsten - toert hij nog langs zalen en clubs en brengt daarmee vrijdag een bezoek aan Podium Reimerswaal in Rilland. Eind jaren vijftig, 'de periode met vakanties aan de Zeeuwse kust met de familie', ontdekte Ruud Hermans de muziek. Elvis natuur lijk en later - 'met het oor tegen de transistor op Radio Luxem burg' - The Beatles, Bob Dylan en James Taylor. Hermans leerde van zijn broer gi taar spelen en krijgt het instru ment al snel onder controle. Op 17-jarige leeftijd, in 1968, stond hij met zijn eerste bandje Heating in De Schuur in Westkapelle. Elektri sche folk, beetje in de stijl van The Byrds met een vleug country. De kiem voor een carrière in en met muziek is dan definitief ge legd. De country leverde de grootste be zieling, alhoewel Herfhans altijd ook in andere genres bijzondere muziek wist te ontdekken. De uit Californië afkomstige country zanger en songwriter Merle Hag gard hakte erin. „Ik luisterde naar zijn teksten en dacht echt dat het over mij ging." Met Haggard koos Ruud Hermans voor de country- muziek die ook buiten de geijkte kaders durft te kleuren. „Muziek die verrast, maar vooral weet te ra ken. Het bekende ruwe randje dat ze in Nashville vaak wegpoetsen. Muziek waarvoor je, als je het in de auto hoort, even een parkeer plek zoekt", legt hij uit. In zijn radioprogramma's maakte Hermans luisteraars deelgenoot van zijn ontdekkingen. Al snel was hij een stem die met zijn mu ziekkeuzes en songs kan raken en bezielen. Zo bezocht een nog erg jonge Ilse DeLange met haar ouders weieens live-uitzendingen van het radioprogramma Country Time van Ruud Hermans in Hil versum. Hij speelde na afloop vaak wat nummers, ook met de muzikale gasten uit zijn program ma. Ilse ontmoette daar mensen uit Nashville, onder wie sin- ger-songwriter Rob Crosby met wie ze jaren later het debuutal bum World of Hurt opnam. Na het stoppen van American Connection had Hermans het wel even gehad met muziek en mu ziek maken. „Je raakt verstrengeld in een wereld van presteren en af gunst. Bijna twee jaar duurde het voordat ik weer lekker in m'n vel ■r zat en dan komt muziek en de schoonheid en kracht vanzelf te rug." Hermans bedacht verschillende constructies om met muziek aan de slag te gaan. Vaak nodigt hij gasten uit en geeft talenten de ruimte. Hij combineert het musi ceren al jaren met het begeleiden van families bij een uitvaart. „Een logische combinatie. Muziek gaat over tragiek en schoonheid, maar kan ook troosten, relativeren en een gevoel geven van thuisko men. Die oerkrachten zijn ook bij' uitvaartbegeleiding van belang. Het zoeken naar een nieuwe ba lans in het leven." telefoi een sr sen m dan fi Mont< niet a bril. E niet t Aan d de Ch noeg. draait Klaas» over ven. rug va zie je tweeli len m gens muur Contact vaak zo broos door Ali Pankow I Een zeepbel verbindt de scènes in de toneelvoorstelling Twee van Theatergroep Duinart. foto Lex de Meester Zaterdag 14 december 20.00 uur, zon dag 15 december, 14.30 uur, 't Spie- geltheater, Middelburg. Daar ook op 21 en 22 december en op 4, 5,10, 12,18 en 19 januari. door René de Dreu Ruud Hermans tijdens een van zijn huiskamerconcerten. Ruud Hermans en muzikale vrienden treden vrijdag 13 december op in zaal Luctor et Emergo in Rilland. Aanvang 20.00 uur. I Dav K door G AMSTE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26