40% Kerstvakantie voordeel REIZEN 19 op op tfoeK nu op C?nïcle-k- kvsf ^roc-r, fcan do&n. buitenkansjes.nl. 5 dagen lang tot korting -pj Landal kens zijn geplakt. Interrogación, ondervraging, staat boven de deur. Ik MOET gaan zitten. Het camou flagepak stelt zich voor als )orge, belast met de handhaving van de wet op het witwassen van geld. Hij kijkt heel serieus. Jorge heeft namelijk redenen om aan te ne men dat ik niet helemaal zuiver op de graat ben. Hij raadt me aan eerlijk te zijn, heel erg eerlijk. Jok ken wordt niet op prijs gesteld en kan ernstige gevolgen hebben. Wat heb ik in vredesnaam mis daan? Jorge spreekt niet in vra gen, Jorge geeft bevelen. Wan neer ik een keer heel grappig si commandante antwoord, is hij not amused. Of ik leuk probeer te zijn. Nee, meneer. Ik moet zeggen hoeveel cash geld ik bij me heb. Ik leg uit dat ik dat niet precies weet, maar het komt in de buurt van 1.000 euro en 400 dollar. Bij lange na niet het bedrag (10.000 dollar) dat nog zonder problemen mag worden ingevoerd. Al het geld moet op ta fel komen. Jorge gaat mijn bagage doorsnuffelen op zoek naar de rest. Uiteraard vindt hij niets en teleurgesteld begint hij mijn bil jetten op zijn bureau te tellen. Het blijkt 14.00 euro en 500 dol lar te zijn. Onaangenaam verrast kijkt hij me streng aan. Waarom ik gelogen heb. Of ik wel begrijp dat liegen tegen een overheids ambtenaar in Ecuador in hoge ma te strafbaar is. Boetes en gevange nisstraf meneer. Licht uit het veld geslagen, probeer ik Jorge nu duidelijk te maken dat ik het woord 'ongeveer" heb gebruikt en hij toch niet kan verwachten dat ik op de euro nauwkeurig weet wat ik in mijn portemonnee heb. Al met al duurt de vertoning nu al minstens een halfuur en het zweet begint in straaltjes de ok sels te verlaten. De situatie is lachwekkend, maar Jorge heeft de touwtjes in han- Jorge heeft namelijk redenen om aan te nemen dat ik niet helemaal zuiver op de graat ben den. Hij kan het me erg lastig ma ken. Ik vraag zo vriendelijk moge lijk wat het probleem nu eigen lijk precies is. De hoeveelheid geld die ik bij me heb, is veel min der dan is toegestaan. Mijn pas poort is geldig. Waar gaat het nu om? Jorge in zijn Afghanistanpak is duidelijk. De aanklacht van het witwassen van geld is vervallen, maar ik heb gelogen en dat moet worden bestraft. Deemoedig vraag ik hoe dat dan zal gaan ge beuren. Na een lange denkpauze meldt Jorge onverwacht dat hij een ver zamelaar van valuta is. Hem ont breekt nog de euro. Nu wordt het link. Wat bedoelt de man? Wil hij 'gekocht" worden, of wacht hij daar juist op om me nog meer in de schoenen te kunnen schuiven? Voorzichtig informeer ik of hij bankbiljetten verzamelt of mun ten. Tot mijn grote verrassing blijkt hij een collectioneur van kleingeld te zijn. Gelukkig. Uit mijn portemonnee haal ik een se rie euromunten tevoorschijn en biedt die mijn plaaggeest aan. Hij is er blij mee. Dat was de boete, verklaart Jorge, nu nog de lijfstraf. Geschrokken kijk ik hem aan. Honderd push ups en snel wat, snauwt hij. Mijn blik verraadt nu blijkbaar grote schrik, want Jorge moet voor de eerste keer lachen. Zijn pleziertje van vandaag is helemaal gelukt. Een nietsvermoedende bezoeker de stuipen op het lijf gejaagd. Ik krijg mijn paspoort terug en mag vertrekken. Grijnzend bijt Jorge me toe: Bienvenido en Ecuador! Maar daar geloof ik helemaal niks meer van. n Carlton House, een tot hotel omge bouwd huis op tien minuten lopen van het centrum van York, brandt de open haard in de woonkamer. Het personeel is gastvrij en erg vriende lijk. Als ze je aankomsttijd weten, is je kamer al verwarmd en branden de schemerlampen. Het hart van York lijkt te zijn ontsproten aan het brein van Anton Pieck. Geplaveide straten en vakwerkhuizen, kleine winkel tjes en meer pubs dan er dagen in een jaar gaan. In sommige van die pubs waren spo ken rond. De Golden Fleece is er zo een. We belandden er voor Yorkshire pudding met worst, suddervlees en veel jus. Mana ger Stephanie Macklewain geloofde nooit in ronddwalende geesten van overleden soldaten of weesmeisjes. Tot ze nog eens goed keek naar de beelden van de veilig heidscamera's. Nu spot ze niet meer met Yorks talloze geesten. York, in het midden van Engeland, is met 200.000 inwoners een middelgrote plaats. Toch is de stad zodanig aantrekkelijk dat ze jaarlijks zeven miljoen bezoekers trekt. Wij zijn naar de stad gekomen voor Yorks Festi ve Fayre: een authentieke kerstmarkt waar in houten kramen guirlandes van gedroog de sinaasappel met kaneel worden ver kocht, en versieringen voor in de kerst boom. De marktkooplui zijn vaak verkleed, de handen gestoken in dikke handschoe nen om warm te blijven. Wij komen op temperatuur in Bettys, een theesalon die al in 1919 haar deuren open de. Het is vooral tijdens de advent een po pulaire plek. Bezoekers staan tot in de straat in de rij om er huisgemaakte chocola de of koekjes te kopen of om er aan de after noon tea te gaan. York Minster torent boven alles uit in de stad. We zagen het imposante gebouw al vanaf de stadswallen die het centrum van York omarmen. De Yorkers begonnen in 1220 met de bouw van het godshuis en de den er maar liefst 252 jaar over het te vol tooien. Binnen vergapen we ons aan de wonderschone glas-in-loodramen en lezen in de Nederlandstalige brochure dat in de Minster driemaal brand heeft gewoed, de laatste keer in 1984. In het Fairfax House, een onberispelijk ge renoveerd herenhuis uit de achttiende eeuw, vindt in de salon Oh Noisesome Bells! plaats, een avond die in het teken staat van Jane Austen. Het huis is rijkelijk gedeco reerd, het publiek zeer beschaafd en een vijftal musici begeleidt op onder meer een spinet, citaten uit de romans van Austen. Tijdens het interval wordt mulled wine ge serveerd met mince pies, kleine taartjes met een vulling van gedroogd fruit die tra ditioneel geserveerd worden rond kerst. Het intermezzo biedt de kans het interieur te bewonderen: de Noel Terry-verzameling van meubels, klokken en schilderijen geldt volgens Christie's als een van de belangrijk ste van het land. De volgende dag dompelen we ons in the country verder onder in kerstsferen. We gaan naar Castle Howard, op een halfuur rijden van York. De rit ernaartoe is al een feest op zich, want aan de oprijlaan die door de Carrmire Gate en de Pyramid Gate voert, lijkt maar geen einde te komen. Beet je bij beetje komt het kasteel in beeld dat tot tweemaal toe het decor vormde voor Brideshead Revisited. Eerst aan het einde van de zeventiger jaren in de succesvolle se rie van elf afleveringen, een tweede keer in een speelfilm uit 2008 toen het boek van schrijver Evelyn Waugh nogmaals werd verfilmd. Castle Howard is er beroemd door gewor den en trekt nu bezoekers uit de hele we reld. Vooral tijdens de kersttijd, wanneer het huis versierd is door de huidige bewo ners, Simon Howard, zijn vrouw Rebecca en de 11-jarige tweeling Merlin en Octavia. Witgeverfde takken uit de tuinen dragen fraaie ornamenten en in de eindeloze Long Gallery verrijst in het midden een meters hoge kerstboom. In de Antique Passage zijn de beelden die de vierde graaf van Car lisle uit Italië meenam, versierd met klim op. En bij de open haard liggen op een tafel de verlanglijstjes van de tweeling. Octavia blijkt een groot hart te hebben. Haar groot ste wens is een ontmoeting met tennisspe ler Roger Federer. Niet voor haarzelf, maar voor haar moeder Rebecca, welteverstaan. Nog nagloeiend van het sfeervolle bezoek aan Castle Howard schuiven we aan voor een kerstlunch in de kelder van het Treasu rer's House aan de voet van de York Min ster. Alle tafels zijn bezet. De meeste aan wezigen hebben de papieren kroon, die te voorschijn kwam uit een kleurige Christ mas cracker, op het hoofd gezet. Nog zo'n typisch Britse kersttraditie. Na een garna- lencocktail volgt de kalkoen met het gebrui kelijke garnituur van roast potatoes, wor tels en spruiten. Tafelgenote Kay moet wat van het hart, haar officiële kerstlunch met collega's moet nog volgen, maar het menu heeft ze al gezien. „Chicken pizza!", ver klapt ze ontsteld. Daar is helemaal niets tra ditioneels aan. ZATERDAG 7 DECEMBER 2013 KLEUR eestdayf£j^e nleuw aanbod Kerstvakantie Buitenkansjes De Buitenkansjes Carrousel draait weer! Met elke dag een nieuw aanbod voor de kerstvakantie op een selectie van de parken. De feestdagen zijn de mooiste tijd van het jaar. De tijd om met vrienden of familie te genieten van een feestelijk diner, cadeautjes onder de boom en met zijn allen spelletjes spelen. En als u nu boekt is uw verblijf extra voordelig. Elke dag draaien andere parken mee. U profiteert nog tot en met dinsdag 10 december 2013. Maar wees er snel bij, want OP=OP. Kleur de feestdagen bij Landal GreenParks! i irecnParks door Joost Brantjes Knusse kerstsfeer op St Helen's Square, foto Gareth Buddo/Visit York Grote foto links: de York Minster in de sneeuw, foto Kippa Matthews/Visit York reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79