is 19 croot-brittannië Kerstmis in York 21 polen De kabouters van Wroclaw De skigebieden van het Alpbachtal en Wildschönau zijn vorige winter met elkaar verbonden en vormen samen het wintersportgebied Ski Juwel. Dankzij een nieuwe gondel tussen beide regio's. Ruim baan nu voor ieder type skiër. kilometer piste, waarop ieder niveau skiër zich kan vermaken. Ski Juwel behoort hierdoor in één klap tot de tien grootste skigebieden van Tirol. Het strekt zich uit van Reith in het oosten tot Niederau in het westen. De skigebieden van Wildschönau en Alp- bach staan al jaren bekend als kindvrien delijk. Het ontstaan van Ski Juwel heeft daarin geen verandering gebracht. Gezin nen roemen de overzichtelijke skigebie den met kindvriendelijke voorzieningen en betaalbare skipassen. Tel daar ook nog eens de goede skischolen en kinderop vang bij en je begrijpt waarom veel gezin nen voor dit prachtige stukje Tirol kiezen. In Wildschönau, het 24 kilometer lange dal tussen de Kitzbühel en de Zillertaler Alpen, liggen de dorpen Niederau, Obe- rau, Thierbach and Auffach. Niederau is het grootst. Hier zijn de meeste hotels en pensions en hier is ook een echt nachtle ven. Oberau ligt in het hart van Wildschönau aan de zonkant. Alle belang rijke loipen gaan door dit dorp. Het is een mooie, heldere dag als we met de Wiedersbergerhornbahn omhooggaan om de nieuwe verbinding vanuit het Alp bachtal met Wildschönau uit te probe ren. Via de Inneralpbachafdaling, een bre de, rode piste, bereiken we het dalstation van de nieuwe gondel. Over een lengte van 3.279 meter zoemt hij ons in 10 minu ten feilloos naar het bergstation Schatz- berg, waar de pistes en liften van Wildschönau samenkomen. Vandaar ski ën we door het zonovergoten skigebied van de Schatzberg tot aan Auffach, aan het eind van het Wildschönaudal. Daar pikken we een slee op om over een brede, 5 kilometer lange baan te rodelen naar Thierbach, het kleinste en hoogstgelegen dorp van Wildschönau. Er staan een klei ne, witte, barokke kerk en een schooltje met slechts acht leerlingen. We verwar men ons met schnaps in de Speckbacher Stube. Hier, in de authentieke gelagka mer, beraamden Tiroolse vrijheidsstrij ders in 1809 hun aanval op het leger van Napoleon. Aan de sfeer van saamhorig heid in deze donkere, warme gelagkamer zal het niet gelegen hebben. Wildschönau en het Alpbachtal zitten sinds de aanleg van de nieuwe gondel zelf ook in de lift: het bezoekersaantal is met 16 procent gestegen. Vier- en vijfster renhotels worden inmiddels gebouwd. Wij blijven voorlopig terugkomen naar de spekpannenkoekenbakkende Franz Böhm. Daar voelen we ons het meest thuis in Tirol. Zelf zou Franz Böhm, de bui kige baas van ons hotel in het Oostenrijkse Auffach, misschien wat minder Kai- serschmarrn en Wiener schnitzels moeten eten. Zo wel bij het ontbijt als bij het avondeten staat hij midden in de eet zaal te koken en te bakken. Alles smaakt even goed. Niet dat hij geen personeel kan krijgen, maar de meeste hotels hier zijn familiebedrijven. Ook als ze inmid dels de schaapjes al lang en breed op het droge hebben, blijft de hele familie toch meewerken. Wel zo gezellig. Terwijl hij de spekpannenkoeken vanuit de koekenpan met een draaiende bewe ging de lucht in zwiept en weer opvangt in de koekenpan, vertelt hij dat het maar liefst elf jaar heeft geduurd voordat alle neuzen dezelfde kant op stonden wat be treft dat enorme project Ski Juwel. Er is vrijwel geen industrie en weinig verkeer in de dorpen. Er zijn nog zo'n driehon derd boerderijen in bedrijf. Heerlijk, die geur van mest en koeien als je erlangs skiet. De ruim vierduizend inwoners van het gebied hechten waarde aan traditie. Ze gaan iedere zondag naar de kerk. Alles ging toch goed, wat moest dat dan, die drukte van zo'n nieuwe gondelbaan? In Alpbach waren ze bang dat het veel te vol zou worden in het dorp, diverse boeren wilden geen masten op hun land, de bur gemeester van het Alpbachtal bleef tegen stemmen. Maar inmiddels is het een feit. Een acht- persoons gondel vanuit Inneralpbach naar de top van de Schatzberg heeft er voor gezorgd dat het Alpbachtal en het ge bied van Wildschönau met elkaar verbon den zijn. Resultaat is een uitgestrekt en gevarieerd skigebied met maar liefst 145 if Ai WAAR EN WAT Alpbachtal Wildschönau Innsbruck 145 kilometer piste op één liftpas reageren? W reizen@depersdienst.nl door Willemijn Bos Ski Juwei Alpbachtal-Wild- schönau ligt ruim 900 kilome ter van Utrecht Dichtstbijzijn de luchthavens zijn die van Innsbruck (75 kilometer), München (115 kilometer) en Salzburg (130 kilometer). Ski Juwel omvat 145 kilome ter pistes voor alle niveaus. Er zijn 47 liften: 7 gondels, 8 stoeltjesliften, 31 sleeplif ten en 1 lopende band. De hoogste bergen in het gebied zijn de Wiedersbergerhorn (2.128 meter) en de Schatz berg van 1.903 meter. Kijk op www.skijuwel.com voor meer info over het gebied. Vraag in hotel of pension naar de gratis Wildschönau gast- en bonuskaart. Deze biedt gratis vervoer met de skibussen, nachtbussen, bege leide (sneeuwschoen)wande- lingen (inclusief gebruik van de sneeuwschoenen) en toe gang tot diverse musea. Een van de verkeersluwe dorpjes in het Alpbachtal en Wildschönau. foto Willemijn Bos DUITSLAND Ski Juwel ITALIË

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77