Bizarre voorstellen voor Caribisch Nederland Een apart paspoort voor mensen uit Aruba, Curasao en Sint-Maarten is onhaalbaar en stigmatiserend. SPECTRUM 15 66 Hoe kan er Sint-Maarten, die zelfstandige landen zijn binnen het koninkrijk. Dat past in het verlengde van 'zijn' nieuwe wet die beoogt kansarme Antillianen uit Nederland te weren. Dat wetsvoorstel stelt strenge eisen aan vestiging in Ne derland voor inwoners van de drie an dere koninkrijkslanden. Een kind van Curaqaose ouders dat in Nederland is geboren, in Curasao is opgegroeid en daarna door familie naar Nederland wordt gestuurd, zal minder snel in aanmerking komen voor de Curaqaose variant van het Ne derlandse paspoort. Kortom, dit bij-voorstel bij het wets ontwerp-Bosman, zal zijn doel voor bij schieten. Het Europese recht zorgt ervoor dat het nutteloze wetgeving zal zijn. Nederland kan inderdaad in dividuen de toegang tot het konink rijk in Europa weigeren. Maar Neder land kan geen Nederlanders als onge wenst vreemdelingen in het Schen- gen Informatiesysteem zetten, ze zijn immers geen vreemdelingen. Ze zijn automatisch ook Europees burger, wat betekent dat ze vrij kunnen rei zen en verblijven in heel de Europese Unie. Het paspoortvoorstel kan dus nergens toe leiden, maar toch zou in dat geval iedereen uit de eilanden aan een gron dige check worden onderworpen. De genen die worden afgeschrikt door een dergelijk systeem zullen vaak mensen zijn die juist zonder bijbedoe lingen naar Nederland wilden komen. En zij zullen geconfronteerd worden met veel nutteloze rompslomp. Om een kleine groep mensen niet zo maar toe te laten, worden alle inwo ners van Caribisch Nederland over één kam geschoren. Het is de wetge vingsversie van met een kanonskogel op een mug schieten. Kennelijk trekt het stemmen door je in de Tweede Ka mer sterk te maken voor dergelijke zaken. En natuurlijk zijn er problemen met een deel van de bevolking die met na me van Curasao afkomstig is. Maar dat kan toch niet betekenen dat een deel van het koninkrijk hieronder moet lijden en door middel van een andere kleur paspoort duidelijk als 'anders' wordt aangemerkt? Zoek structurele oplossingen, met name in het Caribisch deel van het koninkrijk zelf. Een aanvullend wetsvoor stel trok vorige week woensdag in de Tweede Kamer de aandacht, zowel in Nederland als in Cura sao, waar ik momenteel aan de Univer sity of Curasao het vak Europees recht doceer. Het gaat om het WD-voorstel om aparte paspoorten in te voeren voor Aruba, Curasao en Sint-Maarten. Dit idee zou in uitwer king tot bizarre consequenties leiden. Het plan lijkt het niet te gaan halen, maar de toon is gezet, zeker in samen hang met het in Caribisch Nederland al zo gehate wetsvoorstel-Bosman. Het is plezierig dat er zoveel aandacht wordt besteed aan Caribisch Neder land, maar deze voorstellen zijn on doordacht, ongewild en stigmatise rend. Elk jaar, als het onderwerp Europees burgerschap ter sprake komt in het vak Europees recht, word ik door Cu- ra^aose studenten (ook zij zijn Euro pees burgers, want Nederlanders) er op gewezen dat er verborgen verschil len zouden bestaan tussen hun Neder landse paspoort en het mijne. Afge zien van het ontbreken van een bur gerservicenummer zijn er geen ver schillen, maar de argwaan dat er stie kem toch twee categorieën Nederlan ders bestaan, is groot. Een verschillende kleur kaft zal de ge dachte dat er door Nederland onder scheid wordt gemaakt, alleen maar versterken. En hoe kan er worden be paald wie een Curaqaose Nederlander is en wie een Nederlandse Nederlan der? Kijken we naar de geboorteplaats? Dat wordt interessant voor alle zogenaam de 'Shell-kinderen' die ooit in Cura sao zijn geboren. Of geldt het als je je nieuwe paspoort in Curasao aan vraagt? Dat zou betekenen dat ieder een die de afgelopen jaren vanuit Ne derland naar een zonniger deel van het koninkrijk is vertrokken, een an dere kleur paspoort krijgt. Hier gaan met name ook mensen onder vallen die nu net niet de doelgroep van het voorstel zijn. VVD-Kamerlid André Bosman wil met zijn paspoortvoorstel bereiken dat meteen duidelijk is dat iemand af komstig is uit Aruba, Curasao of gaan over de verschillende plannen voor het onderwijs. Maar laten we wel beseffen dat plannen ook onrust veroorzaken en het doel niet altijd dui delijk is. Het idee van Pieter Duisenberg om in 2020 enkel academici les te laten ge ven in de bovenbouw grijpen we graag aan om het gesprek over de toe komst van ons vak te voeren. Maar la ten we vooral leren van de bestaande praktijk en vanuit daar verbeteringen aanbrengen. wel dat we meer duidelijkheid moe ten scheppen en het beroep leraar aan trekkelijker kunnen maken. Dit doen we door het beroepsperspectief te ver beteren. En dan heb ik het niet eens al leen over het salaris, maar met name over het vergroten van hun professio nele ruimte. Meer zeggenschap over het eigen on derwijs maakt lesgeven aantrekkelij ker. Meer zeggenschap van de beroeps groep over de opleidingen is zelfs drin gend noodzakelijk, al is het maar om de kwaliteit van het aanbod hoog te houden. Begrijp me niet verkeerd: ambitie is goed en laten we vooral in gesprek worden bepaald wie een Cura^aose Nederlander is? Deze voorstellen zijn ondoordacht, ongewild en stigmatiserend ZATERDAG 7 DECEMBER 2013 door Flora Goudappel Flora Goudap pel is hoogle raar en verbon den aan de Eras mus Universi teit in Rotter dam. Ze houdt zich vanuit de Jean Monnet leerstoel bezig met EU-handels verkeersrecht binnen de lan den en gebie den overzee. reageren? opinie@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 75