t i u SPECTRUM 13 ii daling van het aantal werknemers in de sector." Vinke verwacht boven dien dat er nog heel wat sluitingen aan zitten te komen. „Het is wachten op huurcontracten die aflopen." Volgens de brancheorganisatie Kin deropvang wordt de stijging van het aantal opvanglocaties die de Kamer van Koophandel signaleert, ook ver oorzaakt door nieuwbouw die al vóór de bezuinigingen op de kinderop vang was aanbesteed. „Instanties ope nen die locaties dan toch maar, om dat de kosten al zijn gemaakt", aldus Fleur imming namens de branche. Ook consultant Ed Buitenhek, die zich al jaren verdiept in de kinderop vang, noemt de cijfers over groei ver tekend. Het aantal kinderen dat ge bruik maakt van kinderopvang neemt namelijk wel degelijk af. Dat geldt zowel voor kinderdagopvang, buitenschoolse opvang als gastouder- opvang. Dat er toch locaties bijko men, komt volgens Buitenhek ook doordat steeds meer peuterspeelzalen zich omvormen tot kinderopvang. Ze lopen vooruit op het regeringsbesluit om vanaf 2016 de regels voor peuter speelzalen gelijk te trekken met die van kinderopvang. Vinke van Humanitas zegt dat bin nen zijn club de hardste klappen val len in krimpregio's als Limburg en Oost-Gelderland. „Naast de bezuini gingen van de overheid, kampen ze daar ook nog eens met een extra da ling van de werkgelegenheid, terwijl de mogelijkheden voor informele op vang er groter zijn dan in de stad." Buitenhek beaamt dat: „Als er familie in de buurt woont, wat in de platte landsregio's vaker het geval is, wijken mensen daar naar uit." Voor de offi ciële opvang is het moeilijk daar tus sen te komen. Buitenhek: „Het is las tig concurreren met oma. De opvang daar is gratis en flexibel." Mieke Pirson van MIK Kinderopvang in Limburg bevestigt dat beeld. „Ouders die hun kinderen bij familie onderbengen, komen niet meer te rug, ook niet als de economie aan trekt of de toeslag wordt verhoogd. Want gunstiger dan opvang in eigen kring wordt het niet." Inmiddels daalt het aantal ouders dat in Limburg van kinderopvang ge- De hardste klappen vallen in de regio's Limburg en Oost-Celder land bruik maakt zo fors dat locaties moe ten sluiten, vertelt Pirson. „Zoiets le vert heel veel verdriet op. Mensen die zien hun vertrouwde opvang verdwij nen. Als je in een stad woont, heb je voordeel dat je kinderen een alterna tief kunt aanbieden. In een dorp is dat anders." MIK moet op korte termijn nog een locatie in een Limburgs dorp sluiten. Pirson noemt de plek liever niet, om dat het zo gevoelig ligt. „De ouders willen zelf verder gaan, maar zo mak kelijk is dat niet gezien de wet- en re gelgeving. Bovendien: als wij al te weinig kinderen hebben voor een ge zonde exploitatie, dan hebben ouders datzelfde probleem." In Limburg hebben ze het afgelopen jaar gekeken of ze in navolging van bedrijven als CompaNanny gediffe rentieerd aanbod zouden moeten bie den. „In de Randstad lijkt dat te wer ken, met kroonluchters en warme maaltijden. Dus hebben we ouders in Limburg voorgesteld ook verschillen de niveaus van luxe te bieden. Van ex cellent tot basis, zeg maar Euroshop per. Maar daar zitten de mensen hier helemaal niet op te wachten. Voor Limburgers is de locatie - dichtbij huis - het allerbelangrijkste. Dus lie ver drie eenvoudige opvanglocaties in de buurt dan één luxe vestiging." Overigens zijn het niet alleen de be zuinigingen op de kinderopvangtoe- slag die de opvang parten speelt. In Limburg hebben ze ook last van peu terspeelzalen die inspelen op de markt. Pirson: „De gemeenten subsi diëren die crèches en ouders gaan ze vervolgens gebruiken als alternatief voor kinderopvang. Dat zal wel wat minder worden als peuterspeelzalen moeten gaan voldoen aan de eisen die gelden voor kinderopvang. Maar die maatregel gaat pas vanaf 2016 in. Dan heeft de kaalslag al plaatsgevonden." En dan zijn er intusen steeds meer ouders die uitwijken naar België, zegt Pirson, waar de opvang veel goedko per is. „En zolang ouders in Neder land werken, krijgen ze nog toeslag ook." ZATERDAG 7 DECEMBER 2013 Klaas (met groene schort) is gek op knutselen met lijm. Achter de tafel begeleidster Veronica Schwegman. foto Jean-Pierre Jans Frans Vinke reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73