interview 10 SPECTRUM MARTIN VAN RIJN De badplaats heeft een bijzonder plek je in zijn hart. Zijn ouders trouwden er in de kerk en hij volgde dat voor beeld zelf ook. Sinds zijn 11e woont Van Rijn in Den Haag, ook zijn ouders - inmiddels in de tachtig - wonen nog in de hofstad. Als net aan getreden staatssecretaris belast met het hervormen van de langdurige zorg, gebruikte hij hen eind vorig jaar als voorbeeld. Zijn demente moeder moest naar het verpleeghuis, vader bleef alleen thuis achter. Waarom haalde u hun situatie aan? „Ik vind het belangrijk dat mensen zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wonen, hun eigen leven kunnen blij ven leiden." Maar u bezuinigt hard op de voorzienin gen die dat mogelijk maken, zoals huis houdelijke hulp en persoonlijke begelei ding en verzorging. De omgeving moet de zorg voor naasten overnemen. Doet u dat zelf ook? „Ik doe wat ik kan. Mijn vrouw en ik helpen mijn vader bij de boodschap pen, we doen zijn was. Meer laat hij niet toe: zelf doen, dat is wat hij ook mij heeft geleerd. Maar ik wil echt voorkomen dat het lijkt alsof ik me zelf op de borst wil kloppen. Ik zou veel meer voor ze willen betekenen." Wat als kinderen niet helpen? „Als er geen bijstand uit de omgeving komt, is er gewoon nog hulp beschik baar. In de discussie komt dat nu on voldoende naar voren. De mensen die echt zorg nodig hebben, raken die niet kwijt. Het is echt niet zo dat je straks de billen vaat de buurman moet wassen. Dat beeld is onterecht." Maar wat zegt u tegen de gehandicapte die zijn tegemoetkoming kwijtraakt. Hij kan niet meersporten, op familiebezoek? „Dat is het beeld dat in de media is ontstaan, alsof we niets meer voor de ze mensen doen. Onzin. We schrap pen regelingen als de tegemoetko ming voor chronisch zieken en gehan dicapten, omdat die te algemeen zijn. Ze gelden voor de hele groep, onge acht hun aandoening, dus ook voor mensen die kampen met een te hoog cholesterol. Dat is niet te bedoeling, we moeten maatwerk bieden." Maar die angst van kwetsbare mensen blijft bestaan. Waarom lukt het u niet die weg te nemen? „Ik probeer uit te leggen hoe het zit, we houden de zwaardere zorg uit de wind, dus iemand die meervoudig ge handicapt is, hoeft straks niet meteen zijn instelling te verlaten. Maar als mensen paniek voelen om kwijt te ra ken wat ze hebben, kan ik dat gevoel niet wegnemen." Toont u wel voldoende emotie? „Ik ben rustig van aard, maar dat bete kent niet dat het me niets doet." Hoe zien we dat aan u? „Dat zie je niet zo snel. Ik word ook niet snel boos, vloeken doe ik niet. Met de vuisten op tafel slaan wel, maar dan moet iemand het wel heel bont hebben gemaakt." Zeven Brabantse da mes houden halt bij de 'man in pak' op de boulevard in Scheven- ingen. Herkennen doen ze hem niet. „De staatssecretaris van Volksgezondheid? Doorlopen da mes: dat is die man van het rookbe leid! grapt een van de vrouwen. Maar ze blijven staan, willen wel even met deze 'belangrijke meneer' op de foto. Martin van Rijn (57) poseert iet wat stijfjes, maar glimlacht vriende lijk. Achter zijn doorgaans serieuze blik zit een man die thuis naar Neil Young luistert, ter ontspanning The Voice of Holland kijkt, dol is op tech nische snufjes - Van Rijn ziet graag films in 3D - en eigenhandig zijn huis heeft verbouwd. „Ik ben gewoon niet zo flamboyant", concludeert de PvdA-staatssecretaris van Volksge zondheid aan het einde van het inter view. Nee, hij heeft nooit een sigaret aangeraakt, drinkt wel eens een glaas je rode wijn, maar met mate. U bent altijd al een gematigd mens ge weest? „Als student was ik vooral bezig met mijn studie. Ik had geen behoefte lid te zijn van een studentenvereniging of om nachten in de kroeg door te brengen. Ik bleef thuis wonen." Hoe zag dat thuis eruit? „Ik kom uit een eenvoudig gezin, mijn vader was scheepstimmerman. Hij werkte hard om mij te laten stude ren. Nooit werd het zo gezegd, maar de boodschap was duidelijk: doe je best. Ik was enig kind, maar miste nooit een broertje of zusje. Mijn ouders gaven me een geborgen basis." Van Rijn werd geboren in Rotterdam, maar was geregeld bij zijn opa en oma van moeders kant in Scheveningen. Zijn voorlichter heeft Martin van Rijn één keer echt boos gezien: iemand had zijn werk niet goed gedaan. door Francine Wildenborg Geboren op 7 februari 1956 in Rotter dam Studeerde economie aan de Erasmus Universiteit. Hij valt op bij hoogleraar Frans Rutten die hem in 1980 introdu ceert op het ministerie van Volkshuis vesting, waar hij verscheidene direc tiefuncties bekleedt. In 2000 stapt Van Rijn over naar het ministerie van Binnenlandse Zaken en wordt daar directeur-generaal Management en Personeelsbeleid. Drie jaar later gaat hij bij het ministe rie van Volksgezondheid aan de slag om het zorgstelsel te hervormen. In 2008 verruilt hij de ambtenarij voor de Raad van Bestuur van pen sioenuitvoerder PGGM. In 2012 treedt hij aan als staatssecre taris van Volksgezondheid in het kabi net Rutte II. Martin van Rijn woont in Den Haag, hij is getrouwd en heeft een dochter van 26 en een zoon van 23. 'Ik zou veel meer voor mijn ouders willen betekenen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70