I II i «Elti Zoenende tieners Marokko krijgen berisping I li Ingrijpen Franse troepen moet genocide in Afrika voorkomen wnww n Jk- lüil nHitff in BUITENLAND 7 Franse soldaten doden strijders in Bangui M EP Tï~ S t I lit Gantner (53) van afkickprogram ma Therapieladen. De tabaks- en alcoholconsumptie onder jonge ren daalt, maar het aantal jonge blowers neemt toe. Gantner: „Ik zie steeds vaker 12- en 13-jarigen in mijn praktijk." Berlijn is in Duitsland uitzonder lijk. Van de zestien Duitse deelsta ten staat de hoofdstad verreweg het schappelijkst tegenover canna- bisbezit: maximaal vijftien gram mogen gebruikers bij zich hebben voor eigen gebruik. In het veel conservatievere Beieren en ook el ders ligt die grens bij zes gram. Partijen als Die Linke en de Groe nen zetten zich in voor de legali sering van softdrugs. Zij nemen bijvoorbeeld deel aan de traditio nele 'Hanfparade', de 'hennep-op- tocht', die deze zomer bij de ze ventiende editie zesduizend be langstellenden trok. Ertugrul is een 16-jarige middelba re scholier uit Kreuzberg. Hij blowt zelf en hij handelt met de cannabis die hij inkoopt in 'Görli'. Het idee van een coffeeshop vindt de 1\irks-Duitse jongen een goed idee. „Als ik, of oudere vrienden van me, er goede wiet kunnen ko pen wel. Liever in de winkel dan bij de Afrikanen." Psychotherapeut Gantner vindt het idee van een coffeeshop 'span nend'. „Het zou goed zijn als de cannabisverkoop erdoor uit de cri minaliteit wordt gehaald", zegt hij. „Maar zo'n coffeeshop moet natuurlijk alleen aan volwassenen verkopen. Jongeren moeten hele maal geen drugs gebruiken. Bij hen kan cannabis grote hersen- schade aanrichten." Door het hoge THC-gehalte (het psychoactieve bestanddeel) is de aanduiding 'softdrug' voor canna bis betekenisloos geworden, zegt Gantner. Tot wel 10 procent van de jonge gebruikers krijgt ernsti ge problemen. „Die hebben abso luut therapie nodig." Of de eerste Duitse coffeeshop er komt? Andreas Gantner: „Ik heb er een hard hoofd in. Op landelijk niveau ziet de politiek er niets in." Wijkburgemeester Herrmann is desondanks vastbesloten om haar plan door.te zetten. Dat moet via een omweg, via het Bondsinstituut voor Geneesmid delen en Medicijnengebruik, dat gaat over de gecontroleerde afgif te van cannabis aan gebruikers. Midden volgend jaar moet de aan vraag rond zijn. Ze hebben wel een 'reprimande' gehad van de rechter en mogen de foto - of vergelijkbare foto's - niet meer publiceren. Dat zei ad vocaat Monaim Fettahi gisteren na de uitspraak, namens een van de jongeren. De jongen en het meisje (14 en 15 jaar) werden begin oktober opge pakt, samen met de jongen die de foto heeft gemaakt. Dat gebeurde nadat de foto van de zoen op de sociale netwerksite van een lokale krant terecht was gekomen. Ver volgens was de foto op Facebook te zien. Een stichting diende vervolgens een klacht in waarop de tieners werden aangehouden vanwege het 'schenden van de openbare eerbaarheid'. Na een paar dagen kwamen ze weer vrij. De arrestatie leidde zowel lande lijk als internationaal tot protes ten. Fettahi: „We zijn voor 90 procent tevreden. Die laatste 10 procent zit hem erin dat ze wel te horen hebben gekregen dat ze iets fout hebben gedaan. We gaan nu met de familie overleggen wat we gaan doen. Als we niet in hoger beroep gaan, bekijken we de mo gelijkheid om degene die de klacht heeft ingediend te vervol gen." Ook de aanklager kan nog in ho ger beroep gaan. BANGUI - Na de succesvolle inter ventie in Mali, waar moslimstrij ders uit hun stedelijke bolwerken zijn verdreven, heeft Frankrijk nu extra troepen naar de Centraal- Afrikaanse Republiek (CAR) ge stuurd. Er waren al rond de zes honderd Franse militairen in het land en dat moeten er binnen een paar dagen rond de 1.200 worden. Ze moeten burgers beschermen tegen het geweld van moslimre bellen en christelijke milities. Het ingrijpen van de Fransen wordt gelegitimeerd door een VN-resolutie. Die wettelijke basis geeft ook andere landen de moge lijkheid de Fransen te steunen. Duitsland is bereid een transport vliegtuig ter beschikking te stel len en de EU steunt de missie met vijftig miljoen euro. Sinds de Centraal Afrikaanse Re publiek in i960 onafhankelijk van Frankrijk werd, zijn er verschillen de opstanden geweest. In maart werd president Franqois Bozizé af gezet en kwam rebellenleider Mi chel Djotodia aan de macht. Djoto- dia kon zijn voorganger verdrij ven dankzij de islamitische strijd groep Seleka, waar ook huurlin gen uit de buurlanden Tsjaad en Soedan deel van uitmaken. Be langrijk doel is de controle over de goud- en diamantmijnen van het ongeveer vijf miljoen inwo ners tellende land, van wie 15 pro cent moslim is. De rest van de be volking is christelijk of aanhanger van traditionele godsdiensten. Tij dens de opmars van Seleka naar de hoofdstad Bangui eerder dit jaar, kreeg de strijd steeds meer een religieuze dimensie. Christe nen werden aangevallen en hun kerken vernield. Djotodia verloor de controle over de Seleka toen hij aan de macht was gekomen. Hij probeerde de strijdgroep te ontbinden, maar slaagde daar niet in. Daarmee werd het land het to neel van moslimrebellen die dor pen plunderen en burgers ver moorden. Duizenden mensen zijn uit angst voor de rebellen de bush ingevlucht. De christenen verdedigen zich met hun eigen militie, de Anti Balaka. Er zijn sol- daten van de Afrikaanse vredes macht in het land, maar die zijn niet in staat het geweld in te dam men. Dat is de reden dat de men senrechtenorganisatie Human Rights Watch de VN heeft opge roepen een vredesmacht in het land te stationeren. Daaraan wordt nu door de Fransen gehoor gegeven, uit vrees dat het land het toneel wordt van genocide. BANGUI - Franse militairen heb ben donderdag een onbekend aan tal strijders gedood bij gevechten in de hoofdstad Bangui van de Centraal-Afrikaanse Republiek. Dat heeft een woordvoerder van het Franse leger gisteren bekend gemaakt. Eerder werd gemeld dat er zeker honderd mensen om het leven zijn gekomen bij een aanval van een christelijke militie op de hoofdstad. Volgens de legerwoord- voerder werden Franse troepen bij het vliegveld beschoten en be antwoordden die het vuur. Dat ge beurde voordat de Verenigde Na ties toestemming gaven om ge weld te gebruiken om burgers te beschermen. In de hoop door de Franse soldaten beschermd te worden, hebben honderden men sen zich gisteren verzameld in een veld bij het vliegveld. ZATERDAC 7 DECEMBER 2013 II softdrugs in Görli' Demonstranten liepen in mei dit jaar door Berlijn om te pleiten voor het legaliseren van cannabis gebruik. foto Thorsten Strasas NADOR - De Marokkaanse tieners uit Nador die zoenend op een foto op Facebook stonden, zijn vrijge sproken van de beschuldigingen die hen ten laste werden gelegd. Een foto van twee tieners van 14 en 15 die elkaar een zoen gaven, kwam op Facebook CENTRAAL AFRIKAANSE REPUBLIEK ACHTERGROND FRANSE INTERVENTIE door Joost Sijtsma De machtsovername door rebellenleider Michel Djotodia stortte het land in chaos SOEDAN TSIAAD ZUID- EDAN DEM. REP. CONGO CONGO infographic DPd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7