Kenia viert op 12 december vijftig jaar onafhankelijkheid. Maar er is veel mis, vindt voormalig vrijheids strijder Gitu wa Kahengeri. „Hier hebben we niet voor gevochten." buitenland ii De strijd gaat altijd door, zegt Gitu wa Kahengeri (86) vastberaden, ruim vijftig jaar nadat hij voor de onafhankelijk heid van Kenia vocht. „We moeten la ten zien dat we ook in staat zijn met goed onderwijs een succesvolle toe komst voor ons land te waarborgen. Vooral het versterken van de rol van vrouwen is belangrijk. Het is de basis van echte vrijheid." De voormalige Mau Mau-strijder laat trots het naaiatelier zien van zijn on langs geopende, technische schooltje. Een handvol meisjes leert het vak ach ter Singer trapnaaimachines. „Het is een bescheiden begin. We willen ook We zijn nog erg ver verwijderd van wat wij ooit voor ogen hadden nog een computercursus beginnen." Kahengeri heeft de school (met slaap zalen) naast zijn huis in Kilimambogo gebouwd, aan de rand van een uitge strekte ananasplantage van Del Mon te, 6o kilometer ten noorden van Nai robi. In het kantoortje bij de ingang houdt hij zelf de administratie bij en coördineert hij de activiteiten van de Mau Mau War Veterans Organisation, waarvan hij secretaris-generaal is. Zijn vrouw is nog iedere dag op het land te vinden. „Zij was ook vrijheids strijder en wij hebben destijds de eed gezworen dat we doorgaan met wer ken tot aan het graf." Kahengeri heeft gemengde gevoelens over zijn land dat op 12 december zijn 50-jarige onafhankelijkheid viert. „We zijn nog ver verwijderd van wat wij ooit voor ogen hadden. Ik heb me in de jaren veertig aangesloten bij de Mau Mau om te vechten voor een vrij land, waarin alle stammen één zijn. Daar heb ik persoonlijk veel voor op geofferd. Het is daarom zeer teleurstel lend te zien dat stammen nog steeds naast elkaar leven en dat we niet als één volk trots zijn op ons land. Hier hebben we niet voor gevochten." Verantwoordelijk voor de verdeeld heid zijn de huidige politici, stelt Ka hengeri met afgrijzen vast. „Ze zijn op geen enkele wijze bereid offers te brengen voor hun volk. Het gaat hen alleen maar om geld, geld, geld. Om zichzelf te verrijken en om stammen tegen elkaar uit te spelen. Wij streden voor het welzijn van het hele land. ■aggS&g mm Tr Kenia strijdt nog steeds voor vrijheid door Frans van den Houdt Voormalig vrijheidsstrijder Gitu wa Kahengeri

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66