tegen inbrekers is nog veel te winnen SPECTRUM 5 66 6i e kwamen elkaar toe vallig tegen tijdens een trainingsdag van hun werk in Apel doorn. Drie politie mensen uit Oost-Ne derland zetten ter plekke, bij het koffieapparaat, woor den spontaan om in daden. 'Dat gaan we doen', was snel gezegd, maar nie mand had gerekend op slapeloze nach ten en bergen werk. Jelly Knoll uit Zwolle, Patrick Fluyt uit Zutphen en Apeldoorner Tim Ros kam zetten een burgeractie op touw die op veiligheidsterrein haar weerga niet kent. Het doel is inbrekers een halt toe te roepen en het liefst één dag helemaal zonder inbraken. De trainingsdag waar de twee man nen en één vrouw elkaar troffen, ging over uitwisseling van kennis en erva ring. Er werd een filmpje vertoond over het burgerinitiatief Let's do it in Estland. Iemand bedacht daar in 2008 een plan om het afval in de natuur op te ruimen. Die actie werd een dave rend succes. Er kwamen 50.000 vrij willigers op af die in een dag 10.000 ton afval uit de natuur haalden. Wat zij in vijf uur tijd verzamelden, was de hoeveelheid die de overheid an ders drie jaar tijd en ruim 22 miljoen euro zou hebben gekost. „Bij de koffie hadden we het over die actie", vertelt Patrick Fluyt. „Zouden we zoiets niet in Nederland kunnen doen?" Ze hoefden niet lang na te den ken. Al snel ging het over de aanhou dende plaag van woninginbraken. Fluyt: „Dat raakt iedereen. We zijn zelf slachtoffer geweest of kennen wel iemand die het was. We weten uit ons werk hoe groot de gevolgen zijn. Elke dag raken gezinnen getraumati seerd door inbraak." Het drietal ging voortvarend aan de slag en kreeg al snel van alle kanten steun. Van indivi- duéle personen, maar ook van bedrij ven en organisaties. Bedrijven zorg den gratis voor een promotiefilm, een website en campagnes op sociale me dia. Zo ontstond stichting ïDagNiet. Fluyt: „Een dag zonder inbraken. Dat is inderdaad heel ambitieus, maar je moet scherpe doelen stellen om op te vallen en wie zegt dat het niet kan." Volgens mede-initiatiefnemer Tim Roskam gaat het niet uitsluitend om het streven naar nul inbraken. „Het gaat vooral om bewustwording, dat we allemaal ons steentje kunnen en moeten bijdragen. Als we alleen maar blijven kijken naar de politie of gemeente lukt het echt niet het aantal woninginbraken structureel naar be neden te krijgen." Fluyt vult aan: „Dat is ook de centrale vraag op 11 decem ber: wat kun je zelf doen?" De drie politiemensen dragen het ini tiatief als burger, al knijpt de baas af en toe wel vriendelijk een oogje dicht als in werktijd iets moet gebeuren. De stichting wil met een mix van be staande en nieuwe maatregelen haar doel bereiken. Via sociale media en de website wordt iedereen opgeroepen met ideeën te komen om inbrekers de pas af te snijden. Ruim veertig staan inmiddels op de site. Verder moeten die dag veel mensen de straat op met wijkpatrouilles, buurtpreventieteams en nachtwachten. Mensen die vroeg opstaan voor hun werk, zoals kranten bezorgers, moeten een extra oogje in het zeil houden. Groepen gaan georga niseerd honden uitlaten in wijken met veel woninginbraken. Er zijn tele fooncirkels en WhatsApp-groepen die waarschuwen bij onraad. Ook worden wegen afgesloten, extra verlichting in gangpaden aangelegd en extra voor- Als de overheid hiermee was ge komen, was er eerst een stuurgroep opgetuigd lichting gegeven. Kinderen doen mee door buttons, flyers en anti-inbraak filmpjes te maken. Om de dag extra kracht bij te zetten, zijn rond 11 de cember speciale rechtbankzittingen waar inbrekers via snelrecht worden berecht. Remco Derksen, die intussen het bestuur van de stichting versterkt: „We willen zoveel mogelijk mensen aansteken en besmetten met het ïdag- niet-virus. De kracht van deze club is dat het om burgers gaat met een goed verhaal en ongebreideld enthousias me. Als de overheid met dit plan was gekomen, had het nooit zo gewerkt. Dan waren er projectgroepen en stuurgroepen opgetuigd en had het een heel andere dynamiek gekregen." Vanuit zeker tachtig gemeenten zijn al acties aangekondigd. Politievrouw Jelly Knoll: „Maar lang niet iedereen registreert zijn bijdrage. Die kan ook heel klein zijn. Iemand die bewust alle deuren goed afsluit als hij even weg gaat. Of iemand die bij het uitlaten van de hond extra goed uitkijkt naar verdachte perso nen. Als we allemaal ons steentje bij dragen, kunnen we het de inbrekers echt heel moeilijk maken. Als het aan de drie initiatiefnemers ligt, blijft het niet bij één dag. Roskam: „Zolang het probleem niet is opgelost, blijft het burgerinitiatief bestaan. Het mooie is dat iedereen mee kan doen en dat het om burgeracties gaat. Niet de boeven zijn in beeld maar de mensen die hel pen ze te vangen." De initiatiefnemers roepen iedereen op te laten zien wat Nederland doet tegen inbraken. Knoll: „Tw^et een fo to dat je jouw deur afsluit. Plaats een filmpje waarin je de ladder weghaalt. Hoe meer beweging, hoe meer navol ging en hoe groter het resultaat." lokt. Volgens de onderzoekers is Ne derland een paradijs voor inbrekers. De kans dat ze worden gepakt is klein en als het gebeurt, zijn de straffen laag. Omdat Duitsland zijn zaakjes be ter voor elkaar heeft, slaan georgani seerde bendes liever in Nederland toe. Het rapport citeert een voormalig hoofdinspecteur van de politie in Po len: 'Het is in Nederland open en - transparant. Er staat en ligt veel op straat. Inbrekers zien het als een AH to go, pakken wat je pakken kan'. Het aantal woninginbraken ligt op 91.000: 250 per dag. De schade is groot: ongeveer 500 miljoen euro, nog afgezien van de emotionele schade. De politie denkt dat als gevolg van de voortdurende werkloosheid en toene mende welvaartsverschillen er voorlo pig geen daling van het aantal inbra ken is te verwachten. Er komen juist steeds meer georganiseerde bendes. Minister Ivo Opstelten roept al een jaar dat het anders moet. Hij wil het aantal woninginbraken met 30 pro cent terugdringen naar 65.000 in 2017. Om dat te bereiken, zit de bewinds man vooral gemeenten op de huid. Die moeten voorop gaan in de strijd en bijvoorbeeld het Politie Keurmerk Veilig Wonen een nieuwe impuls ge ven. De kans op inbraak in woningen met dat keurmerk vermindert volgens Inbrekers zien Nederland als AH to go; pakken wat je pakken kan de politie met maar liefst 90 procent. Uit ervaringen in het buitenland blijkt dat de inzet van burgers fors bij draagt aan preventie. Tegelijkertijd zal ook de politie er harder aan moeten trekken. Want als eenmaal een ver dachte is opgepakt, wordt te weinig gedaan om de verdachte aan andere in braken te koppelen. Er ontbreekt een goed werkend computersysteem waar mee analisten inbrekers in kaart kun nen brengen en aan zaken kunnen koppelen. Een kleine groep veelple gers is namelijk verantwoordelijk voor een groot deel van de inbraken. Maar ook Opstelten is ervan doordron gen dat politie, openbaar ministerie en gemeenten het niet alleen afkun nen. 'Om het aantal woninginbraken terug te dringen en de pakkans te ver groten, moet de politie burgers meer bij de opsporing betrekken', aldus de minister. De afgelopen jaren gaf de po litie nauwelijks informatie vrij over woninginbraken. Daardoor konden be woners van inbraakgevoelige buurten weinig aan preventie doen. Sinds kort is via de website politie.nl binnen 24 uur te zien waar inbrekers hun slag hebben geslagen. Daarnaast is het de bedoeling dat burgers beter worden geïnformeerd over inbraakrisico's, pre ventie en de mogelijkheid om ver dachte situaties te melden. ZATERDAG 7 DECEMBER 2013 De droom van drie boevenvangers door Anne Boer Remco Derksen De bedenkers van Idagniet, van links naar rechts: Jelly Knoll, Patrick Fluyt, Remco Derksen en Tim Roskam, foto Cees Baars Internet: www.1dagniet.nl Twitter: Idagniet Facebook: facebook.com/1 dagniet reageren? spectrum@depersdienst.nl Pools politierapport

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65