66 Kan hij als hij 18 jaar is direct bij het spaargeld? Ik mag het niet hopen WERKEN 5 Aflossen op een bankspaarhypo- theek of spaarhypotheek is meest al niet verstandig. Bij spaarhypo theken wordt gedurende dertig jaar premie gestort in een aparte spaarpot waarmee aan het einde van de looptijd de openstaande schuld wordt afgelost. Door tus sentijds extra af te lossen volgt er op de eindda'tum een uitkering uit de verzekering die hoger is dan de resterende hypotheek schuld. Over dat deel van de spaar pot betaal je inkomstenbelasting die kan oplopen tot maximaal 52 procent. Tot slot, kinderen die al eerder hebben geprofiteerd van een een malig verhoogde vrijstelling mo gen minder dan een ton ontvan gen. De toen benutte vrijstelling wordt in mindering gebracht op het bedrag dat ze nu ontvangen. De verruimde schenkingsregels gelden waarschijnlijk tot januari 2015. Maar dat is nog niet hele maal zeker. De regeling geldt hoe dan ook tot 31 december 2013. Wie zeker wil zijn dat hij van het belastingvoordeel kan profiteren, moet dus dit jaar nog een grote schenking doen. Maar weinig (groot)ouders openen géén spaarrekening bij de geboorte van hun (klein)kind. Maar een rekening op naam van de nieuwgeborene kan later voor conflicten zorgen. Josien was amper uit het kraambed, toen ze voor haar zoon op zijn eigen naam een kinderspaarreke ning opende. Op aandrin gen van haar moeder die een startkapitaaltje van 500 gulden wilde storten. Bij de bank regelde Josien direct een automatische overboeking en legde zelf maandelijks 45 euro in. Er staat inmiddels ruim 11.000 eu ro op de rekening van haar zoon, die inmiddels flink pubert en zich moeilijk laat sturen. Zijn zak- en kleedgeld jaagt hij er ge woonlijk binnen een dag door heen, zelden voor het gewenste bestedingsdoel. Josien maakt zich zorgen: „Kan hij als hij 18 is direct bij het spaargeld? Ik mag het niet hopen. Het eindbedrag is bedoeld om uit te keren tijdens zijn studie tijd. Of, als hij niet gaat studeren, als bijdrage in een eigen woning." Sparen voor de kinderen is een Nederlandse traditie. Velen koes teren nostalgische gevoelens bij de zilvervlootspaarrekening, een product dat tijdelijk opgedoekt werd, maar bij diverse banken nieuw leven werd ingeblazen voor de nieuwe generatie. Met groot succes, want meteen na de herintroductie liep het storm. Het principe van de zilvervloot nieuwe stijl is vergelijkbaar met het ouderwetse spaarproduct: je spaart jaarlijks tot een zeker maxi mum (nu 600 euro) en per afge- i| rond spaarjaar ontvangt de spaar der een premie van 1 procent over de inleg, met een maximum van 10 procent. De rekening moet ui terlijk in het vijftiende levensjaar zijn geopend. De rentevergoeding op dergelijke spaarproducten is doorgaans aan de lage kant, meest al niet genoeg om de inflatie goed te maken. Maar al vaart niemand op de zilvervlootrente binnen, de premie aan het eind van de loop tijd zorgt voor een in deze schrale tijden acceptabel rendement. Ouders beheren het vermogen op een kinderspaarrekening. Zij moe ten er ook de eventuele verschul digde belasting over betalen. Als het kind 18 wordt, gaat het juri disch eigenaarschap op hem over. Maar de schouders van zo'n prille meerderjarige zijn niet sterk ge noeg om de weelde te dragen, vin den veel opvoeders. Wat nu als het onbesuisde adolescentenbrein het geld niet aan een studie wil besteden, maar aan een wereld reis of een jaartje flink feesten? Staat de rekening op naam van het kind zelf, dan is zo'n uitspat ting niet uitgesloten, waarschuwt Anne Marie Nijman, estateplan- ner bij BDO. „De jongere kan van af 18 jaar vrijelijk over de reke ning beschikken, zonder toestem ming van de ouders. Bij een kind jonger dan 18 is de handeling ver nietigbaar. Een minderjarige is na melijk in het geval van financiële transacties handelingsonbe kwaam en kan niet zonder toe stemming van zijn wettelijk verte genwoordiger rechtshandelingen verrichten." Ouders die twijfelen over de spaarzin van hun kroost kunnen het geld daarom misschien beter op een 'gewone' spaarrekening zétten die niet op naam van het kind staat. Ook wie voldoende vertrouwen heeft in de jeugdige begunstigde, kan beter goede af spraken maken over het doel van het spaarpotje. Bijvoorbeeld dat het geld na de 18e verjaardag op een aparte rekening blijft staan, maar dat de student maandelijks een vast bedrag overmaakt ter on dersteuning van levensonder houd. Volgens Annë Marie Nijman kan een bestedingsdoel aan spaargeld voor later gekoppeld worden: 'een last verbinden aan een schenking' heet dat. „Als het kind dan min der gewenste plannen heeft met het spaargeld, kan de ouder bij de kantonrechter vervallenverkla ring van de schenking vorderen", legt Nijman uit. Een hoop gedoe dat maar beter voorkomen kan worden. Want welke ouder wil nu in de rechtszaal tegenover zijn kind staan? Bij een wijziging van de tenaam stelling op de 18e verjaardag of la ter, is er volgens Nijman feitelijk sprake van een schenking ineens. Die kan volgens haar fiscale conse quenties hebben in de vorm van schenkbelasting. Als er op jaarba sis niet al te grote bedragen in het 'spaarvarken' gaan, hoeft het fis caal geen pijn te doen. „Voor zo ver de storting niet boven het jaar lijks vrijgestelde maximum van af gerond 5.030 euro voor kinderen of 2.057 euro voor kleinkinderen komt, is geen schenkbelasting ver schuldigd." Komt de (groot)ouder/rekening- houder te overlijden, dan ver- dwijnt de spaarrekening in de na latenschap, tenzij er testamentair iets over is vastgelegd. Nijman: „In het testament moet een speci fieke bepaling (een legaat) zijn op genomen om ervoor te zorgen dat de juiste persoon de rekening ver erft. Óver de verkrijging van de re kening is erfbelasting verschul digd-. De vrijstelling voor kinde ren en kleinkinderen bedraagt af gerond 19.000 euro." In het testament kan volgens de estateplanner meteen worden ge regeld dat het kind niet te vroeg bij het spaargeld kan. „De reke ning kan onder testamentair be wind worden gesteld, tot het kind een bepaalde leeftijd bereikt. Als er voorwaarden aan de vererving zijn verbonden, dient dit wel bij de bank bekend te worden ge maakt." ZATERDAG 7 DECEMBER 2013 IMijn broodrooster is een jaar na aanschaf helemaal doorgebrand. Ik heb geen schade, maar wil wel ge woon mijn geld terug. Volgens de win kel heb ik maar zes maanden garan tie. Hoe zit dat? U heeft als consument volgens de wet recht op een goed product. Van een broodrooster mag u verwachten dat deze langer meegaat dan een jaar. Dat betekent dat u in principe recht heeft op een vervangend product of terug gave van het aankoopbedrag. Wat het lastig maakt, is dat u zult moeten be wijzen dat de schade niet is ontstaan door verkeerd gebruik. De wetgever gaat ervan uit dat als een product bin nen zes maanden na de aanschaf ka pot gaat, het gebrek al bij de aankoop aanwezig was. De bewijslast ligt in die periode dan ook bij de winkelier of fa brikant. Na deze zes maanden blijft het recht op een goed product be staan, maar ligt de bewijslast omge keerd: de consument moet aantonen dat het product niet goed is, en dat het mankement niet te wijten is aan de manier waarop hij het gebruikt heeft. Dat kan lastig zijn. Als u er niet uitkomt met de winkel, dan kunt u een expert inschakelen. Geeft die u ge lijk, dan moet de verkoper ook zijn kosten vergoeden. 2 In het artikel 'Gevaarlijk pro duct? Verhaal de schade!' lees ik datje bij persoonlijk letsel een letsel schadeadvocaat kunt inschakelen. Hoe werkt dat? Welke kosten kun je daimen als je gewond bent geraakt? Onder letselschade vallen alle kosten die worden gemaakt als gevolg van het letsel. Dus niet alleen kosten van zorg (kosten die niet verzekerd zijn, zo als fysiotherapie of het inschakelen van een psycholoog), maar bijvoor beeld ook telefoonkosten en reiskos ten. Wie als gevolg van letsel zijn werk niet meer kan doen, kan gederfd inko men claimen. Er belanden uiteindelijk weinig letselschadezaken voor de rech ter. Meestal wordt er onderling ge schikt. Het is verstandig een letselscha deadvocaat in te schakelen, omdat zo' iemand precies weet welke schade wel en niet geclaimd kan worden. Zilvervloot kan uit koers raken door Yvonne Jansen illustratie Ruben L. Oppenheimer Josien, moeder van puberzoon TIPS HINTS Op de website van de consumen tenbond staat een handig over zicht met tips, uitleg en haken en ogen aan sparen voor je kinderen of kleinkinderen. Een belangrijke tip alvast: het is goed geld weg te zetten voor bij voorbeeld de studie van je kinde ren, maar het is niet vanzelfspre kend hiervoor een kinderspaarre kening te openen. Een of meer de posito's leveren doorgaans een veel hogere rente op. www.consumentenbond.nl reageren? V geld@depersdienst.nl 1|2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57